Fed'den sürpriz toplantı

Faiz artışına adım adım yaklaşan Fed bugün sürpriz bir şekilde bankalara uygulanan iskonto faizini görüşecek. Eğer artış gelirse aralıktaki faiz artırımı da kesinleşecek

Yayınlanma: 23.11.2015 - 08:15
Abone Ol google-news
 
ABD Merkez Bankası (Fed) faiz artırımına adım adım yaklaşırken, dün alınan olağanüstü toplantı kararı piyasaların gündemine bomba gibi düştü. Fed, yöneticileri bugün yapacakları toplantıda avans ve iskonto faiz oranlarını görüşecekler. Bu, aralıkta beklenen faiz artışı için ilk somut adım olabilir. Fed’in internet sitesinden yapılan açıklamada ‘hızlandırılmış prosedür çerçevesinde’ toplantı kararının alındığı belirtiliyor.
 
 
Fed, avans ve iskonto faiziyle ilgili toplantıyı en son eylülde yapmıştı. Bu toplantıda 12 bölgesel Fed’den 8’i iskonto faizinin artırılmasını talep ederken, faizin 0.75’te tutulması kararlaştırılmıştı. Avans ve iskonto faizleri, Fed bankalara doğrudan para verdiğinde uygulanıyor. Buradaki bir artış, mali kuruluşları kısa vadeli para gereksinimleri için
para piyasalarına yöneltecek.
 
Gösterge faiz oranıyla iskonto faiz oranı arasındaki fark da açılacak. Bu da aralıkta faiz artışı için bir hazırlık olabilir. Yani aralıktaki gösterge faiz artışı daha da kesinlik kazanacak. Uzmanlar, böyle bir artışın gerçekleştirilmesi halinde doların değer kazanacağı görüşünde. Diğer yandan toplantıya bölgesel Fed başkanlarının da katılacak olması daha kritik sonuçları da beraberinde getirebilir. 
 
Kademeli artış
 
Geçen hafta açıklanan toplantı tutanaklarında Fed yetkilileri, faiz artırımlarının oldukça düşük olacağını net şekilde ortaya koydular. Bu da piyasalarda olumlu karşılandı. Tutanakların kademeli bir faiz artışına işaret etmesi dolar/TL paritesinin de 2.82’ye kadar gerilemesine neden oldu.
Fed üyelerinin çoğunluğu 15-16 Aralık toplantısında bir faiz artırımına sıcak bakıyor. Küresel piyasalardaki görüş de bunun piyasalardaki dengeleri fazla sarsmayacağı yönünde. Bu çerçevede aralarında Türk Lirası’nın da olduğu gelişen ülke para birimlerinde son zamanlarda görülen toparlanma devam etti. 
 
Avrupa devralıyor
 
Gelişen ülkelerden yılın üçüncü çeyreğinde yaşanan fon çıkışı halen sürmekle birlikte kademeli olarak azalıyor. Dolarda, Avro ve yene karşı güçlü seyir ise sürüyor. Dolar endeksi geçen haftayı 99.65 seviyesinden tamamladı. Doların tarihi seyri de artışın süreceğini teyit ediyor. Diğer yandan Avrupa Merkez Bankası'nın aralık başında ek parasal genişleme yönünde adım atabileceği açıklamaları, Japonya’dan da 2016 başlarında büyümeyi teşvik etmek için ek önlemler gelmesi olasılığı Avro ve yenin dolar karşısında zayıf seyrinin sürmesine yol açacak.
 
Gözler hükümette
 
Bu hafta iç piyasaların izleyeceği en önemli gelişme hükümetin kurulması ve yeni ekonomi yönetiminin oluşması olacak. Ekonomi yönetimine Ali Babacan  ve Mehmet Şimşek gibi piyasalar ve dış çevreler tarafından desteklenen isimlerin atanması piyasalar tarafından olumlu karşılanabilir. Sürpriz isimlerin atanması ise kur ve faizde dalgalı bir seyre yol açabilir. Merkez Bankası’nın 24 Kasım’daki toplantısıdan ise yeni bir karar çıkması beklenmiyor.

 
Savunma ve güvenlik hisseleri uçtu
 
Artan terör olayları ve güvenlik tedbirlerini öne çıkaran AKP’nin yeniden iktidara gelmesi savunma sanayi şirketlerinin hisselerini de uçurdu. AKP tarafından hazırlanan Orta Vadeli Mali Plan’da 2016 yılında güvenlik tedbirlerine ayrılan bütçedeki artış da dikkat çekmişti. 1 Kasım seçimlerinin ardından savunma sanayi ve güvenlik alanında faaliyet gösteren şirket hisseleri de uçtu.
 
Katmerciler yüzde 82 yükseldi
 
TOMA üreticisi Katmerciler’in hisseleri yüzde 82, insansız hava aracı üreten Vestel’in hisseleri yüzde 19, Aselsan hisseleri yüzde 13 yükseldi. Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nin yanı sıra Türkiye genelinde birçok adliyenin ve kamu kurumunun özel güvenliğini sağlayan Akdeniz Güvenlik’in hisseleri de yüzde 14 arttı.
 
Silah şirketlerine terör dopingi
 
Paris saldırılarının ardından dünyanın önde gelen silah şirketlerinin hisseleri de sert yükseldi. 13 Kasım’dan bu yana İtalyan Finmeccanica yüzde 11, İngiliz BAE Systems PLC yüzde 8.5,  ABD’li Raytheon yüzde 8.3, L-3 Communications yüzde 6.7, Lockheed Martin yüzde 6, Northrop Grumman yüzde 6, Boeing yüzde 4.7, EADS yüzde 4, General Dynamics yüzde 3.5, United Technologies yüzde 1.80 yükseldi.

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler