A+ A-

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz: Şampiyonlar Ligi'nden 55 milyon euro kazanacağız

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, TRT Spor'da gündeme dair açıklamalarda bulundu.
Yayınlanma tarihi: 4 Eylül 2018 Salı, 21:34

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, TRT Spor'da katıldığı bir programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Cengiz'in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

- Taraftar bir forvet transferi olmadı diye kuru unuttu, Amerika'nın üzerimize yaptığı presi unuttu ve forvet transferini ana konu haline getirdi. Bu güzel bir şey. Tepkileri anlayışla karşılıyorum.

- Transfer, oyuncular, maça çıkış, diziliş... Hepsi teknik ekibe kalmış. Teknik ekibimiz Emre Akbaba'yı istedi. Futbolcu ile ben hiç görüşmedim, sadece imza töreninde tanıştım. Galatasaray'da başkan futbolcu transferine hiçbir zaman karışmaz.

- Fatih hocamız ayrıca bir marka. En az benim kadar Galatasaraylı ve benden fazla da Galatasaraylı. İyi ki var, kendisinin doğum gününü de bir kez daha tebrik ediyorum.

- Alanyaspor başkanı sayın Çavuşoğlu ile görüştük, Emre Akbaba için kendisinin bize teklifi 7 milyon euroydu. Öyle olunca hayır dedik. Sonra riskleri göze alarak ve futbolcu satacağımıza inanarak, 2,5 milyon euro teklif ettik. Sayın başkan bozuldu tabii ki.

- Emre Akbaba'nın çeşitli vesilelerle bizi istediğini hissettik. Açık açık bunu söyledi sosyal medyalarda da. Nagatomo'da da öyle oldu. Nagatomo'da da bir rakibimizin 4,5 milyon euroluk bir teklifi olduğu söyleniyor, ama biz görmedik.

- Rakibimiz bizim verdiğimizden 500 bin euro fazla maaş veriyordu. Orada olduğunu düşünün şu anda, taraftarın tepkisi ne olurdu? Forvet alamadığımız için bizi idam eden taraftar ne yapardı? Emre Akbaba'yı almak, bizim için bir prestij haline geldi.

- NEF olmasaydı da, Emre Akbaba transferini yapardık, o hale gelmişti iş. Bazen önemli olan prestijdir.

- Gomis ile ilgili her şeyin kararı teknik heyetteydi. Gomis'in kendisi de gitmek istiyordu, teknik heyet zorla göndermedi. Açıkça beyan ediyorum. Gitsin, istemiyoruz, itibarsızlaştıralım diye bir şey olmadı.

- Gomis'in maaşına zam yapın ya da sözleşmesini 2 yıl uzatın diye baskı yaptılar. Ben Galatasaray'ın menfaatleri için buradayım, 33-34 yaşında bir oyuncu. Kendileri gitmeyi istedi. Ya ücrete zam, ya uzat, ya da gitmek.

- Gomis ile Muslera arasında tartışma yok, yanlış duyulmuş. Sadece kendisi gol kralı, talep etmekte haklı, bazılarını kıyas göstermekte haklı. Menajerler kendilerine göre ücretinin artmasını istedi. Biz Fatih hocanın dediklerine bakarız.

- Modeste Florya'ya gelmiş, biz o konularda yokuz. Bizim önümüze imzaya gelir, biz buna bakarız. Futbolcu ile görüş, menajerlerle görüş, biz o işlerin içinde değiliz.

- Modeste'yi duyunca ben de araştırıyorum. Olay nedir dedim, hukuki sorun olduğunu söylediler. Duyar duymaz müdahale ettim. Biz mülkiyeliyiz, yarı hukukçuyuz. Baktığımızda çok büyük tehlike gördük. Yaklaşık 20 ile 30 milyon euro.

- Daha önce Türkiye'den iki kulüple, Rusya'dan bir kulüple, Almanya'dan bir kulübün ilgilendiğini gördük. Bunlar imzalamamış. Aynı anda bize Çin kulübünden bir mail geldi. Modeste'yi idmana çıkardığınız anda sizi FIFA'ya şikayet edeceğiz deniyordu.

- Adamlar 50 milyon euro harcamış Modeste için. Çin kulübü bize çok ağır laflar ediyordu, siz etik davranmıyorsunuz gibi. Bonservisini göremedik, tek taraflı fesih hiçbir şey ifade etmez. Siz tek taraflı boşanamazsınız.

- Garip bir mail adresiydi, biz de onlara mail attık. 'Bu size mi ait' diye. 'Evet bize ait, futbolcudan elinizi çekin' diyorlardı. Menajeri de bayan bir menajer, Gomis'in menajerleri değil.

- Maicon'un transferinde biz normal zamanda girdik, Arap kardeşlerimiz Al Hilal zamanında sisteme giremedi. Ahmet Çalık'ı zamanında girdik, İspanyol kardeşlerimiz giremedi. Her olayı Grosskreutz'a bağlamak olmaz..

- Türkiye Futbol Federasyonu ile, Modeste transferinin olup olamayacağı ile ilgili görüştük. Devre arası için hayırlısı, neden olmasın? Benim direkt temasım yok, teknik heyet gereğini yapar.

- Bu arada Fatih Terim, Florya'da büyük bir devrim yapıyor. Sorarsanız söylerim. 8 futbolcu geliyor, altyapıdan Süper Lig'de oynayacak 8 özkaynak oyuncusu. Herkes görecek.

- Trabzon'dan 4 tane yemişken, ben daha ağır tepki verebilirdim, ben de taraftarım. Tepkinin büyüğünü de başkana ayırırdım. Hata bende, ben başkanım. Topun ağzında olan benim.

- Galatasaray uzun yıllardır ilk defa transfer dönemini karlı kapattı. Fatih Terim'in açıklamaları medyanın bir kesimineydi, yönetime değildi.

- Fatih Terim bizim gibi savaşçı bir adam. Mevcut kadroyu kendi yapmadı, elinde buldu. O kadroyu çıkışa geçirdi. Biz hocamızdan bize gelen hiçbir talebi reddetmedik, onayladık. Hep hocamızın yanında olduk.

- Yemin ederim bu yalan haberlerle çok iyi dizi çekilir. Dizi sektörümüzün nasıl bu noktalara geldiğini spor medyasından anlıyorum. Müthiş şeyler yazıyorlar. Spor medyasının dizi senaryo ekiplerine katılması lazım.

- Bazen hayaller Van Persie, hayatlar tam tersi olabiliyor. Rakibe taş atmıyorum.

- UEFA'dan dün bize resmen teyit yazısı geldi. Yeni çıkan sıralamadaki etkileşim hakkından katkı payı olarak 10 milyon euro daha alacağız. Ayın 21'inde 10 milyon euro geliyor. Galatasaray camiası 1-1,5 yıl dayanırsa, salaha ulaşacaktır. Muhammed Salah değil, kurtuluşa ulaşacaktır.

- Şampiyonlar Ligi'nde sıfır puan alırsak bile alacağımız para 40 milyon Euro. Hangi takımlar, geçmiş yıllarda Şampiyonlar Ligi'ne katıldıysa, katkı payı verilmeye başlandı. Toplam gelecek para minimum 55 milyon Euro.

- Uçakların kalkması için son saniyeye kadar mücadele ettik. Bir sorumlu aranıyorsa, o benim. Galatasaray'ın 100 milyonu da olsa, oyuncuyu transfer edip, Şampiyonlar Ligi'nde oynatma şansımız yoktu. Bir noktayı boşaltmadan, orayı dolduramıyorduk.

-Love bize son saniyede menajerinden geldi. Hocamız da onayladı. Bedelsiz geleceğini söylediler ve ücretinin de daha ucuz olacağını söylediler. Yarım saat sonra ise bir bedel istediler, makul bir ücretti, 750 bin euro civarı. Karşılayamayacağımızı söyledik.

- Love olmayınca, Ömer alındı deniyor ama hayır efendim. Ömer Bayram zaten alınacaktı. Bonservis bedelini Love karşılayacaktı, yapamadılar, olmadı. Beşiktaş da bedelsiz bırakmak istemedi, kendi açısından haklı. Beşiktaş da 3,5 milyon euro ödemiş Alanya'ya.

- Fatih hoca çok farklı. Diğer teknik direktörlerden çok özür diliyorum, hoca bir marka. Simon Kuper'in dediği gibi, her değiştirdiğiniz teknik direktör size yeni bir maliyet getirir, hoca bunu yapmadı.

- Hocayı üzen iki oyuncu vardı, birisi Tolga Ciğerci. Kendisiyle görüştük, ayrılmak istemedi. Başta bütün ücretini istiyordu, sonra yarısını. Bana Galatasaray bayrağını çok sevdiğini söyledi, sonra gitti 2 günde anlaştı. Önceden mi vardı, bilemiyorum.

- Tarık Çamdal'ın haysiyetli, onurlu, çoluğu çocuğuyla birlikte ileride futbolu bıraktığında da göğsünü gere gere insanlara kendisini anlatacağı bir durumda olmasını diliyorum.

- Ben buraya kazık çakmaya gelmedim. Bana güvenoyu verilmediği sürece ben burada durmam.

- Forvet transferinde hata yapmış olabiliriz. Sorumlusu benim. Hedefimiz Türkiye Ligi'nde tekrar şampiyonluk.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Fatih Terim