Aykut Kocaman PFDK’ye sevk edildi

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Akın Çorap Giresunspor ile oynanan kupa maçının ardından yaptığı açıklamalar nedeniyle PFDK'ye sevk edildi.

cumhuriyet.com.tr
01 Şubat 2018 Perşembe, 17:50
Ziraat Türkiye Kupası Çeyrek Final ilk maçında deplasmanda Akın Çorap Giresunspor’u son dakikada gelen penaltı golüyle 2-1 mağlup eden Fenerbahçe’de Teknik Direktör Aykut Kocaman, karşılaşmanın ardından yaptığı açıklamalar nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na (PFDK) sevk edildi.

TFF’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Hukuk Müşavirliği’nce 01.02.2018 tarihinde Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na yapılan sevk raporları aşağıda belirtilmiştir.

1- KAYSERİSPOR Kulübü teknik sorumlusu MARIUSI NINEL ŞUMUDICA’nın 31.01.2018 tarihinde oynanan TELESET MOBİLYA AKHİSARSPOR-KAYSERİSPOR Ziraat Türkiye Kupası müsabakasındaki “sportmenliğe aykırı hareketi” nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı’nın 36. maddesi uyarınca 01.02.2018 tarihinden itibaren tedbirli olarak PFDK’ya sevkine karar verilmiştir.

2- FENERBAHÇE A.Ş. teknik sorumlusu AYKUT KOCAMAN’ın 31.01.2018 tarihinde oynanan AKIN ÇORAP GİRESUNSPOR-FENERBAHÇE A.Ş. Ziraat Türkiye Kupası müsabakası sonrası flaş röportaj ve basın toplantısında yapmış olduğu “sportmenliğe aykırı açıklamaları” nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı’nın 38. maddesi uyarınca tedbirsiz olarak PFDK’ya sevkine karar verilmiştir.”

Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final ilk maçında Fenerbahçe- Akın Çorap Giresunspor maçın ardından basın mensuplarına açıklama yapan Kocaman şu şekilde konuşmuştu:

“Bugün görünen iki tane Süper Lig takımını elemiş bir takımla oynadık. İçeride oynamanın avantajıyla oynayan bir takım vardı. İyi başladı ve iyi götürdü ikinci yarının son dakikalarına kadar. Son dakikada gelen penaltı ile eşitlik bozuldu. Hangi pozisyonlarda olursa olsun hakemlerin Fenerbahçe’ye karşı gösterdiği kartlar aynı pozisyonlarda rakiplerimize gösterilmiyor. Bizimkilere niye bu kartlar gösteriliyor demiyorum. Aynı pozisyonlarda diğer takımların ki neden görülmüyor. Herkes ahlaksızca bize saldırmaya çalışırken ben umut vermeye çalışıyorum. Bizim hakemleri geçecek gücümüz yok. Ligde ve kupada şampiyon olmamız çok zor gözüküyor. Sonuna kadar doğrusunu yapabilmek için çaba gösteriyoruz. Bu hakemlerde dahil bu organizasyonu aşamıyoruz. Ayrıca gerek Giresunspor’a verilen ve Fenerbahçe’ye verilen penaltılar net pozisyonlardır. Ama benim anlatmak istediğim bu maçla ilgili değil, genel bir realiteyi dile getirdim. Benim söylediğim Giresunspor'la ilgili değil hakemin davranışlarıyla ilgilidir” 

Fenerbahçe'den açıklama

Fenerbahçe Kulübü, teknik direktör Aykut Kocaman'ın PFDK'ye sevk edilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Sarı-lacivertli kulüp bu karara tepki gösterirken, açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Teknik Direktörümüz Sayın Aykut Kocaman'ın, 31.01.2018 tarihinde oynanan AKIN ÇORAP GİRESUNSPOR-FENERBAHÇE A.Ş. Ziraat Türkiye Kupası müsabakası sonrası flaş röportaj ve basın toplantısında yapmış olduğu açıklamaların "sportmenliğe aykırı" olduğu gerekçesiyle Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na sevk edildiği haberini utançla öğrendik.
Ülkemizde faaliyet gösteren birçok spor kulübünün, haksızlığa uğradıklarını düşündüklerinde yaptıkları açıklamalar ve verdikleri reaksiyonlar ortadayken, hocamızın son derece insani, futbolu yönetenlere duyduğu güvensizliği olabilecek en medeni biçimde dile getirmesinin, futbolu yöneten mekanizma tarafından "Sportmenliğe Aykırı" olarak değerlendirilmesi, hocamızın haklılığını en net biçimde ortaya koymakla birlikte, bize karşı, TFF'nin son derece demokratik bir hak olan ifade özgürlüğüne muhalif bir tavır sergilediği tüm aklı selim kamuoyunu paydaşlarının ortak fikridir.
Bizler, takımımıza ve teknik ekibimize olan güvenimizi yineliyor, camiamızın kenetlenmesiyle birlikte aşılamayacak hiçbir engelin olmadığını düşünmekle birlikte, futbolu yöneten mekanizmanın adil futbol iklimi oluşturmadığı takdirde hali hazırda birçok problemi bulunan futbolumuzun daha da kötüye giderek onarılmaz yaralar alacağını düşünüyoruz.

Hocamıza ve kulübümüze yönelik bu taraflı tavrı kınıyor, TFF ve kurullarının aklı selim kararlar alarak yanlıştan bir an önce dönmesini bekliyoruz."