Gazetemiz yönetici ve yazarlarımıza avukat yasağı kaldırıldı

Gazetemiz yönetici ve yazarlarımıza 668 No'lu KHK gerekçe gösterilerek verilen avukatlarla görüşme yasağı dün akşam kaldırıldı.

Yayınlanma: 03.11.2016 - 23:10
Abone Ol google-news

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Yayın Danışmanı Kadri Gürsel, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri Hikmet Çetinkaya, Önder Çelik, Bülent Utku, Mustafa Kemal Güngör, Güray Öz, Hakan Kara, Musa Kart, yazarımız Aydın Engin, Kitap Eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay, muhasebe müdürü Günseli Özaltay ve eski yönetici Bülent Yener’in, 668 No’lu KHK gerekçe gösterilerek verilen avukatlarıyla 5 gün boyunca görüşme yasağı, avukatlarımızın itirazları sonucunda dün akşam kaldırıldı.

AVUKATLAR İLK GÖRÜŞMELERİNİ YAPTILAR 

Cumhuriyet gazetesi avukatları, gece saatlerinde Vatan Caddesi’nde bulunan Emniyet Müdürlüğü’ne giderek yönetici ve yazarlarımızla dört gün sonra ilk görüşmelerini yaptılar.

İFADE VERMEYE BAŞLADILAR 

Yazar ve yöneticilerimiz bugün ifade vermeye başladı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu savcılarından Murat İnam’ın yürüttüğü ‘PKK/KCK ve FETÖ/ PYD’ soruşturması kapsamında, 668 No’lu KHK gerekçe gösterilerek 5 gün boyunca avukat görüşü kısıtlanmıştı. Avukatlar, yakalama, arama, gözaltı ve avukat görüş yasağına 1 Kasım günü itiraz etti.

İstanbul 4. Sulh Ceza Hâkimliği 2 Kasım’da avukatların talebini reddetti. Mahkemenin kararı, avukat görüş yasağını 24 saatle sınırlandıran 29 Ekim tarihli, 676 sayılı KHK’yi boşa çıkarmış oldu. İstanbul 4. Sulh Ceza Hâkimliği’nin ret kararı postaya verildiği için bugüne kadar avukatlara tebliğ edilmedi. Öte yandan, Hikmet Çetinkaya’nın avukatı Burak Oder de ayrı bir başvuru yapmış, kısıtlamaya itiraz etmişti. Oder’e karar elden tebliğ edildi. Hâkimlik, o kararda, ‘24 saati’ zorunlu tutan 676 sayılı KHK’nin 3. maddesinin, OHAL sonrası için çıkarıldığını savunmuştu.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler