Gençlik örgütlerinden gözaltılara tepki: Sosyalistleri terörize edip sindiremezsiniz!

AKP'li Cumhurbaşkanı'nın talimatıyla Boğaziçi Üniversitesi'nde solcu öğrencilerin gözaltına alınmasına tepki gösteren gençlik örgütleri, yaptıkları yazılı açıklamada "Uydurma gerekçelerle gözaltına aldığınız dostlarımızı, yoldaşlarımızı derhal serbest bırakın! Sosyalistleri terörize edip sindiremezsiniz! Her sömürü-savaş-baskı politikanızın karşısındayız!" ifadelerine yer verildi.

Yayınlanma: 26.03.2018 - 16:24
Abone Ol google-news
<video:948901>

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatının ardından Boğaziçi Üniversitesi'ne yönelik başlatılan gözaltı operasyonuna gençlik örgütlerinden tepki geldi.

İHD İstanbul Şubesi'nde basın toplantısı düzenleyen gençlik örgütleri adına açıklamayı Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi ve Marksist Fikir Topluluğu üyesi Tilbe Akan okudu.

"ÜNİVERSİTELER HER ZAMAN ÖZGÜR DÜŞÜNCENİN SERPİLDİĞİ ALANLAR OLDU"

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Muhalif her sesi bastırmak konusunda her türlü algı operasyonu ve baskı aracını kullanan AKP’nin son oyunu Boğaziçi Üniversitesi’nde oynanmaktadır. Bir grup faşistin provokasyonunu fırsat bilen AKP iktidarı, üniversitedeki sol muhalefeti sindirmek için arkadaşlarımızı gözaltına aldı. Herkes bilmelidir ki gözaltındaki yoldaşlarımız sahip oldukları imkanlara rağmen kariyer yapmak, zengin olmak, bozuk düzende mevki kapmak yerine emekçi halkın ve ezilenlerin sesi olmak için mücadele eden yiğit devrimcilerdir.

Üniversiteler her zaman özgür düşüncenin serpildiği; baskılara, sömürüye, savaşa karşı mücadelenin yükseldiği alanlar olmuştur. Bu yönüyle üniversiteler ülkenin devrimci damarlarına kan taşımış ve topluma umut olabilmiştir. AKP rejiminin hazmedemediği gerçek budur.

AKP düzeni o kadar kokuşmuştur ki kendi talan düzenini ancak halkın geri bırakılmışlığından, mahrumiyetinden ve bunlardan doğan cehaletten doğru destekleyebilmektedir. AKP’nin bu acizliği OHAL’i ve türlü türlü zorbalığı zorunlu kılmaktadır. Tek adam rejiminin bekası için ülkeyi savaşsız ve OHAL’siz yönetemedikleri için her türlü muhalefetten korkuyorlar ve bu nedenle de üniversiteleri tehdit ediyorlar.

Bu telaş, bu nefret boşuna değil. Çünkü üniversite gençliği, rejimin bitmek bilmeyen baş belası olmayı sürdürüyor. Bu hafta başından itibaren Ankara ve Boğaziçi başta olmak üzere pek çok üniversitede çok sayıda arkadaşımızın gözaltına alınması bundandır.

"SOSYALİST GENÇLER BU ZAMANA KADAR BOYUN EĞMEDİ, EĞMEYECEK"

Ankara Üniversitesi'nden arkadaşlarımız geçtiğimiz günlerde serbest bırakılırken Boğaziçi Üniversitesine yönelik operasyonlar artarak devam etmekte. Ev ve yurt baskınları yapılırken polis üniversite içinde ders çalışma alanlarında ve okul çevresinde GBT yaparak baskıyı arttırmaya çalışmaktadır. Şu an gözaltında 8 öğrenci bulunuyor. “Komünist gençlerin okuma hakkını elinden alacağız" diyen Erdoğan bilmelidir ki; Sosyalist gençler bu zamana kadar baskılara boyun eğmedi; bundan sonra da eğmeyecektir.

Emirler doğrudan AKP Genel Başkanı Erdoğan’dan gelmektedir. Boğaziçi’ndeki arkadaşlarımız için Erdoğan herkesten önce 'terörist' diyerek adeta hükmü vermiştir. Bu, yargı sürecini siyasi olarak baskı altına alma çabasıdır ve suçtur.

“Okul bahçelerinde terör estirenlere meydanı bırakmayacağız” diyen Erdoğan kamuoyunu yanıltmaktadır, çünkü Boğaziçi’nde herhangi bir kavga ya da şiddet olayı yaşanmamıştır görüntüler ortadadır. Peki aynı Erdoğan üniversitelerde ateşli silahlar, satırlar ve bıçaklarla gezen, sol görüşlü öğrencilere saldıran faşist çeteler için bir şey diyecek midir?

Kitaplar bombalardan tehlikeli olursa, FETÖ’den hocaefendi olursa, ABD’den- NATO’dan dost olursa, IŞİD’liler öfkeli gencler olursa, kafa kesen ÖSO dan Kuvayi milliye olursa, kan banyosu isteyen mafya babaları vatansever olursa, tabiki de bunlara karşı olan devrimci-ilerici gençler, referandumda HAYIR diyen en az yüzde 50 halk da TERÖRİST olur.

Topluma sürekli nefret tohumları ekenler, iktidarlarını kin ve düşmanlık üzerine kuranlar halkların kardeşliği çağrılarını tabi ki susturmak isterler. Onlar etnik, mezhepsel ve kültürel kutuplaşmalar şiddetlensin ki emekçiler, krize sürüklenen ve iyice vahşileşen sömürü düzenine karşı çıkamasın ve birbirlerine düşsün isterler. O yüzden de Kürt sorununda savaş politikasını eleştirenlere hain damgasını vururlar. Oysa kimlerin bu ülkeyi nasıl yağmaladığını, kimlerin halk düşmanı hainler olduğunu tarih iyi yazacak. Bunu kendileri de gayet iyi biliyor ve bu yazgıdan kaçamayacaklar.

"SOSYALİSTLERİ TERÖRİZE EDİP SİNDİREMEZSİNİZ"

Bu gözaltılar ile gençlik mücadelesini bitirebileceğini sananlar büyük bir yanılgının içindedir; “ODTÜ Ayakta”dan tutun da Kayyum Rektör protestolarına kadar gençlik dikta rejimine karşı boyun eğmediğini çoktan göstermiştir. Baskı ve operasyonlarla farklı beklentiler içine giren iktidara ve ortaklarına karşı bir çift sözümüz var: Bu ülkede devrimcilere ve gençliğe yönelik baskılar bugün ortaya çıkmadı, bu bozuk düzen son bulana kadar da ortadan kalkmayacak. Peki, sadece üniversitelerdeki özgürlük ortamını değil bu toplumda yaşayan bütün emekçi kitlelerin hakları ve özgürlüğü için mücadele eden bizler ne zaman sustuk, sindirildik, yıldık? Hiçbir zaman. Öyleyse çabalarınız boşuna. Uydurma gerekçelerle gözaltına aldığınız dostlarımızı, yoldaşlarımızı derhal serbest bırakın! Sosyalistleri terörize edip sindiremezsiniz! Her sömürü-savaş-baskı politikanızın karşısındayız!

Baskı ve operasyonlarla farklı beklentiler içine giren iktidara ve ortaklarına karşı bir çift sözümüz var; kurduğunuz düzenin eli sopalı yiyicileri olabilirsiniz, kendinizi çok kudretli sanabilirsiniz, ama Şeyh Bedreddin’lerden İnce Memed’lere bir direniş tarihi olan bu toprakları susturamazsınız. Soma’da 301 madenci ölüme yollanıyorken, iş cinayetlerinde rekorlar kırılıyorken, bir avuç parababasıyla kendi oligarklarının kesesini dolduruluyorken, Kürtler-Aleviler eziliyorken, kadınlar-laikler dışlanıyorken, gençler geleceksizliğe mahkum ediliyorken bizleri biter mi sanıyorsunuz!

Mustafa Suphi'lerden Denizlere bizim geleneğimiz bitmez ve baş eğmez.

 

 


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler