Genelkurmay o geceyi anlattı

TSK'den yeni açıklama geldi. Açıklamada, "Cuma günü saat 16.00'da MİT'in verdiği bilgi karargahta değerendirildi" denildi, darbe girişimi öncesinde yapılan toplantıda hangi kararların alındığı açıklandı. TSK'nin açıklamasının ardından, akıllarda yeni soru işaretleri oluştu.

Yayınlanma: 19.07.2016 - 13:10
Abone Ol google-news

GENELKURMAY Başkanlığı, 15 Temmuz tarihinde darbe girişimine ilişkin resmi bir açıklama yaptı.

Açıklamada, "Yüksek siyasi liderlik, Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerçek evlatlarının ve kahraman emniyet mensuplarımızın anında verdiği tepki ve asil milletimizin engin bir anlayış ve kahramanca karşı koymasıyla içimizde urlaşan cunta heveslisi illegal çete mensubu terörist hainler (FETÖ) ile kahramanca mücadele edilerek, bağrımızda beslediğimiz yılanlara alanda layık oldukları cevap verilmiştir. Bu zilleti ve rezaleti, Türkiye Cumhuriyeti Devletine, mazisi şan ve şerefle dolu Türk Silahlı Kuvvetlerine ve asil milletimize yaşatan alçaklar en ağır şekilde cezalandırılacaklardır. Zafer, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, asil milletimizin yüksek değer ve hedeflerine inananlarındır" denildi.

"17 TEMMUZ 2016 GÜNÜ SAAT 16:00 İTİBARİYLE BÜTÜN YURT GENELİNDE TAM ANLAMIYLA BASTIRILDI"

"15 Temmuz 2016 akşam saatlerinde Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yuvalanan illegal çete mensubu terörist hainlerin (FETÖ) girişimleri 17 Temmuz 2016 günü saat 16:00 itibariyle bütün yurt genelinde tam anlamıyla bastırılmış ve Türk Silahlı Kuvvetleri birlik ve kurumlarının tamamında mutlak kontrol sağlanmıştır. Her ne kadar bu darbe girişimi Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde başlatılmış olsa da, bunu yapmaya kalkışan hainlerin, halkımızın Peygamber ocağı olarak adlandırdığı Türk Silahlı Kuvvetlerinin, vatanını, milletini, bayrağını seven ezici çoğunluktaki mensuplarıyla kesinlikle hiçbir alakası yoktur"

"CUMA GÜNÜ SAAT 16:00 SULARINDA MİT TARAFINDAN VERİLDİ"

"Bu kapsamda: 15 Temmuz 2016 Cuma günü saat 16:00 sularında Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından verilen bilgi, Genelkurmay Karargahında; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ve Gnkur. II’nci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in katılımıyla değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeye bağlı olarak; Genelkurmay Başkanı tarafından; Silahlı Kuvvetler Komuta Harekat Merkezi Amiri Tuğgeneral İlhan Kırtıl aranarak, Türk hava sahasında ikinci bir emre kadar hiçbir askeri hava aracının (uçak, helikopter vs.) havalanmaması, havada bulunanaların derhal üslerine dönmesi, Kara Havacılık Komutanlığına gidilerek orada bulunan personel konuları ve hava araçlarının uçmaması dahil gereken her türlü tedbirin alınması, Etimesgut’taki Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığına gidilerek tank ve zırhlı araçlar başta olmak üzere tüm araçların hareketlerinin durdurulması ve hiçbir şekilde dışarı çıkmamaları yönünde gereken tedbirlerin alınması emirlerini vermiştir. Gnkur.II’nci Başkanı tarafından da; Gnkur.Bşk.nın emriyle Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Merkezi aranmış ve Türk Hava Kuvvetlerine ait tüm hava araçlarının uçuşlarının durdurulması talimatı verilmiştir."

 

 

"İHANET BELGESİ OLAN SÖZDE BİLDİRİ GENELKURMAY BAŞKANI TARAFINDAN KESİNLİKLE REDDEDİLMİŞTİR"

"Böylece, alınan bilgi doğrultusunda bu alçak ve sefil girişime karşı ilgili/sorumlu makamlara gerekli ikaz ve emirler anında ve en geniş şekliyle iletilmiştir. Bünyemizde ur haline gelen, kendilerine emanet edilen ve düşmana karşı kullanılması gereken silahları devletimize, silah arkadaşlarına ve halkımıza karşı kullanmakta tereddüt dahi etmeyen illegal çete mensubu terörist hainler (FETÖ) tarafından ihanet belgesi olan sözde (2 numaralı) bildirinin Genelkurmay Başkanınca imzalanması ve televizyonda okunması yönünde kendisine tehdit ve zorlamada bulunulmuştur. Hainlerin bu talepleri Genelkurmay Başkanı tarafından hakaret içeren ifadelerle, hiddetle ve kesinlikle reddedilmiştir."

"BU REZALETİ TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNE VE ASİL MİLLETİMİZE YAŞATAN ALÇAKLAR EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILACAKLARDIR"

"Bu kapsamda; yüksek siyasi liderlik, Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerçek evlatlarının ve kahraman emniyet mensuplarımızın anında verdiği tepki ve asil milletimizin engin bir anlayış ve kahramanca karşı koymasıyla içimizde urlaşan cunta heveslisi illegal çete mensubu terörist hainler (FETÖ) ile kahramanca mücadele edilerek, bağrımızda beslediğimiz yılanlara alanda layık oldukları cevap verilmiştir. Bu zilleti ve rezaleti, Türkiye Cumhuriyeti Devletine, mazisi şan ve şerefle dolu Türk Silahlı Kuvvetlerine ve asil milletimize yaşatan alçaklar en ağır şekilde cezalandırılacaklardır.Bu nedenle Yüce Milletimizin asker elbisesi içerisine girmiş eli kanlı canilerden oluşan illegal çete mensubu bu terörist hainler (FETÖ) ile görevinin başında olan, ülkemizin bekası için, aynı zamanda BTÖ ile de canla başla mücadele eden Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman ve fedakar mensuplarını çok iyi ayırt edecek şekilde davranışta bulunacağına inanıyoruz. Bunun da ülkemizin ve asil Milletimizin birlik, bütünlük ve güvenliği bakımından hayati önemi haiz olduğunun bilincindeyiz. Bir kez daha, bu darbe girişimi esnasında demokrasi ve hukuk düzenine sahip çıkma adına şehit olan kahraman silah arkadaşlarımıza, kahraman emniyet mensuplarımıza ve içerisinde çok sayıda gencimizin de bulunduğu kadirşinas milletimizin kahraman evlatlarına Yüce Allah’tan rahmet, değerli aile fertleri ve yakınlarına başsağlığı ve sabır, bütün yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz."

"DEVLETİMİZİN VE YÜCE MİLLETİMİZİN EMRİNDE, GÖREVİNİN BAŞINDADIR"

"Türk Silahlı Kuvvetleri en genç erinden en yüksek rütbeli general/amiraline kadar tüm personeliyle demokratik hukuk sistemi içerisinde Devletimizin ve yüce Milletimizin emrinde, görevinin başındadır. Zafer, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, asil milletimizin yüksek değer ve hedeflerine inananlarındır."

AKILDA KALAN SORU: DARBE İSTİHBARATI SONRASI KOMUTANLAR DÜĞÜNE Mİ GİTTİ?

TSK'den gelen son açıklamanın ardından akıllarda bir soru işareti kaldı. Açıklamada, darbe girişiminin saat 16.00'da Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından TSK'ye bildirildiği belirtildi.

Darbe girişimi sonrasında; Genelkurmay Karargâhı'nda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildiği, değerlendirme sonrasında Silahlı Kuvvetler Komuta Harekat Merkezi Amiri Tuğgeneral İlhan Kırtıl'a hiçbir askeri hava aracının havalanmaması emrinin verildiği açıklandı.

Darbe girişiminin gerçekleştirildiği gece Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal ve çok sayıda havacı generalin İstanbul'da düğünde olduğu, Ünal'ın da darbeciler tarafından düğünden rehin alındığı ortaya çıkmıştı.

Sosyal medyada, saat 16.00'da darbe girişimi olduğu bilgisinin alınmasına rağmen, generallerin düğüne neden gittiği, düğüne gittiyse güvenlik önlemlerinin neden alındığı, bilginin alınmasına rağmen Genelkurmay Başkanı'nın ilerleyen saatlerde karargâhta darbeciler tarafından nasıl rehin alındığı soruları soruluyor.

ERDOĞAN'A HABER VERİLMEDİ Mİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, darbe girişimi sırasında Marmaris'te tatildeydi. Erdoğan dün akşam CNN'de katıldığı programda, darbe girişiminden saat 20.00 sıralarında haberi olduğunu söylemişti. "O gün akşam 20.00 gibi bir haber aldık. Dediler ki; 'Türkiye genelinde, İstanbul, Ankara gibi bazı gelişmeler var, bir hareketlilik var'" ifadelerini kullanan Erdoğan'ın açıklamasına göre, Cumhurbaşkanı da saat 16.00'da TSK'ye bildirilen darbe girişiminden habersiz tutuldu.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler