"Gürsel Tekin kendi derdiyle uğraşsın"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kentte etkili olan sağanak yağış dolayısıyla Kurbağalıdere'nin taşmasına ilişkin yöneltilen eleştiriler konusunda, ''Kurbağalıdere'yi oluşturan bu alanlar etrafındaki yerleşimlerin, gecekonduların hangi dönemlerde yapıldığını biz sorgulamıyoruz'' dedi.

09 Haziran 2010 Çarşamba, 12:33

Dünya Bankası Avrupa ve Orta Asya Başkan Yardımcısı Philippe Le Houerou, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı ziyaret etti. Topbaş, ziyarete ilişkin yaptığı açıklamada, Dünya Bankası ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında şu an beş yüz milyon dolarlık bir proje yürütüldüğünü söyledi.

Bu projede, dere ıslahlarının da bulunduğunu belirten Topbaş, ''Yirmi iki deremizin ıslahı konusundaki kaynağı konuştuk. Projelendirilme aşaması tamamlanan altısı ve daha sonra diğerlerinde bu krediyi kullanacağız'' dedi.

Görüşmede, İstanbul'un önemli finans merkezi olması konusunda yapılan çalışmaların da gündeme geldiğini ifade eden Topbaş, ''Hatta Amerika'dan uluslararası bir finans grubunun İstanbul'a bir merkez yapmak istediğinden bahsettiler. Artık İstanbul'u dünya böyle takip ediyor'' diye konuştu.
 

 

Gürsel Tekin'e cevap

CHP Parti Meclisi Üyesi Gürsel Tekin'in, kurutulan ve üzerine rezidans inşa edilen Bostancı Deresi'ne işaret ettiği hatırlatılan Topbaş, ''Gürsel Tekin kendi derdiyle uğraşsın. Bunlara o da yetmez, onun fikri de yetmez'' dedi.

Topbaş, ''Bostancı'da dere üzerine yapılan kompleksin çevresine zararı olabilir mi?'' şeklindeki soru üzerine de ''Bu tip kararlar meclisimizden geçmeden önce İmar Komisyonundan geçiyor. İmar Komisyonunda CHP'li üyeler de var. İtirazları olan hiçbir şeye, benim üzerinde durduğum bir konudur hiçbir şeyin komisyona rağmen geçmemesi çok iyi irdelenmesi ve değerlendirilmesini istemişizdir. Ancak maalesef böyle siyaset yapıp gündeme gelmeye çalışıyorlar. Kendi sorunlarını önce halletsinler, sonra İstanbul'u bir kere tanısınlar. Bir kere bunların ufukları yetmez'' diye konuştu.Kentteki su taşkınları

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Topbaş, ''İstanbul'u etkileyen sağanak yağışın yol açtığı sel ve dere taşkınları ile Houerou'nun ziyaretinin paralellik arz edip etmediğinin'' sorulması üzerine, ziyaretin rutin çalışmalar kapsamında olduğunu söyledi.
Eylülde de bir ziyarette bulunulduğunu ifade eden Topbaş, ''Yapılan çalışmaları onlar da görüyor, takdir ettiklerini söylüyorlar. Bunlar kredilerin doğru kullanımı ve başarılı olmanın adımlarıdır'' diye konuştu.

Özellikle Kadıköy ve Ataşehir belediye başkanlarının ilçelerinde meydana gelen dere taşkınlarından İstanbul Büyükşehir Belediyesini sorumlu tutmalarını eleştiren Topbaş, şunları kaydetti:
''Bu arkadaşlarımız maalesef mensup olduklarını siyasi partinin anlayışından bir türlü kurtulamıyor. Onlar bu tip üzücü hadiselerden hemen siyasi bir rant bekliyor ve siyaset yapmaya kalkıyorlar. Yıllardır sizin zihniyetiniz bu şehri yönetti. Şehir çöpten geçilemiyordu, bu şehirde hava kirliliği vardı, bu şehirde hiç sular akmıyordu. Bu şehrin nüfusu altı-yedi milyonlardayken bunları insanlara yaşattı bunlar. Şu anda on dört milyonluk bir şehirden bahsediyoruz ve birçok dere ıslahı yapılmış ve hala yatırımlar devam ediyor. 'Biz dedik, biz bunu söylemiştik' diye konuşuyorlar. Bunların ufukları yetmez. Bunları algılamaya güçleri yetmez esasında ama siyaset olsun diye konuşuyorlar. Biz işimize devam ediyoruz. Çok ciddi yatırımlar yapılıyor. Onlar kendi ilçelerinde arka sokaklara bir gidip baksınlar. Arka sokakları ne halde onu görsünler. İlçe belediye başkanlığı görevini doğru yapsınlar. On beş-yirmi yıldan beri orada görev yapanların, orada neler yapıp yapmadıklarını gidip de arka sokaklarda basın olarak sizler de izleyiniz, bakınız. Onlar bizim muhatabımız değil. Bizim İstanbul'u ne hale getirdiğimiz, İstanbul'un ne kadar geliştiği ortada.''


Metre kareye düşen yağış miktarı

Topbaş, ''Kurbağalıdere'nin Kadıköy Belediyesi ile bir inatlaşma sonucu mu ıslah edilmediğine'' ilişkin soruyu da şöyle yanıtladı:
''O Kurbağalıdere dediğiniz yer bir bölüm. Önce o Kurbağalıdere'yi oluşturan bütün vadilere baktığımızda kilometrelerce mesafe oluşan bir alan görmekteyiz. Bu alanlar etrafında yerleşimlerin, gecekonduların hangi dönemlerde yapıldığını biz sorgulamıyoruz. Bu derelerin nasıl yok edildiğini, derelerin nasıl kapatıldığını, dereleri nasıl sıkıntıya soktuklarından bahsetmek istemiyorum. Meteoroloji uyarı yaptı, okullar tatil edildi, yarım saatte metre kareye kırk beş kilogram yağış düştü. Bir afet olacağı söylendi. Buna benzer afet boyutunda yağışlar Amerika'da da Avrupa'da da hatta metro istasyonlarını basacak seviyede oluşmakta. Bizim bu konuda çalışmalarımız sürüyor.

Afet boyutuna taşıdığınız zaman, içeriğini bilmediğiniz ölçekte gelecek bir yağmur ki İstanbul'a son altı yılın Haziran aylarının toplam yağışı kadar yağmur iki günde düşmüşse ona göre değerlendirmek lazım. Hele yarım saatte kırk beş kilogram düşmüşse bunu düşünmek, buna göre bakmak lazım. Sıkıntıları biz İzmir'de gördük kaç kez, Antalya'da gördük kaç kez. Edirne'de gördük kaç kez. Biz kalkıp bunlar üzerinden siyaset yapmak istemiyoruz. Bunlara afetler, doğa üstü hadiseler olarak bakmak lazım.''

Topbaş, Ayamama Deresi ile ilgili de 1/5000 ölçekli plan çalışmalarının son değerlendirmesini yaptıklarını, Bahçelievler ve Küçükçekmece belediyelerinin de bu konuda katkılarının olduğunu, Yenibosna İşadamları Derneğinin de devreye girdiğini, katılımcı bir anlayışla burada yeni bir düzenleme yaptıklarını bildirdi.