Halkın parasını şirketlere bağışladılar

Enerji Bakanlığı söz konusu dağıtım bölgelerinin 49 yıllığına işletme hakkını alan şirketler lehine karar vererek 126 milyon TL tutarındaki parayı şirketlere bıraktı.

Yayınlanma: 04.03.2015 - 22:55
Abone Ol google-news

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın raporu, Türkiye genelinde elektrik bölgelerine kurulan EDAŞ’ların 49 yıllığına işletme hakkı devri özelleştirmelerinin ardından kasada kalan varlığın iade edilmesi yönündeki TEDAŞ Teftiş Kurulu’nun kararını boşa çıkardı.

Türkiye genelinde elektrik dağıtım hizmetinin özelleştirilmesi için TEDAŞ’a bağlı olarak kurulan Başkent, Sakarya, Uludağ, Çoruh, Meram, Fırat, Trakya, Yeşilırmak, Çamlıbel ve Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ’lerin (EDAŞ) 49 yıl süre ile dağıtım lisansı ve işletme hakkı devredilmesini öngören özelleştirmeler 2004-2009 arasında yapıldı. EDAŞ’ların özelleştirilmesinin ardından söz konusu şirketlerin kasalarında bulunan varlık ile alacağı varlıkların TEDAŞ’a verilmesi ya da özelleştirmeyle EDAŞ’ı alan firmalara bırakılıp bırakılmaması konusu 9 yıldır tartışılıyordu.

TEDAŞ Teftiş Kurulu da söz konusu kasada bulunan paranın iade edilmesiyle ilgili işlem başlattı. Bazı firmalar özelleştirmeyle 49 yıllığına işletme hakkını aldıkları EDAŞ’ların kasasındaki parayı şartlı olarak iade etti.

Öte yandan TBMM KİT Komisyonu’nun 2011-2014 arasında yapılan toplantılarında söz konusu kasada bulunan varlıkların iadesiyle ilgili TEDAŞ’ın işlem yapması gerektiği yönünde kararlar çıktı.

 

TEDAŞ kararı havada kaldı

Bunun üzerine TEDAŞ, kasadaki parayı iade etmeyen diğer şirketler hakkında yargı sürecinin başlatılmasıyla ilgili hazırlık yaparken, söz konusu dağıtım bölgelerinin işletme hakkını devralan şirketler bu konuda doğrudan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yeni bir inceleme yapmasını talep etti. Enerji Bakanlığı kendisine bağlı olan TEDAŞ Teftiş Kurulu’nun kararı olmasına karşın yaptığı incelemede, elektrik dağıtım özelleştirmeleri kapsamında EDAŞ’ların kasasında bulunan ve toplam 126 milyon 908 bin TL tutarındaki kamuya ait paranın iade edilmesi konusunda yaklaşık 10 yıldır yürütülen süreci tepetaklak edecek yeni bir karar çıkardı.

EDAŞ’ların kasasındaki varlığın TEDAŞ’a aktarılmasının söz konusu devir öncesi ya da aşamasında gerçekleştirilmemiş olması nedeniyle EDAŞ’lardan bugün itibarıyla tahsil edilmesinin yasal dayanağı olmadığı kaydedildi. İncelemede, mevcut durumda kasadaki varlığın talep edilmesiyle ilgili herhangi bir işlem yapılamayacağı belirtildi.

 

‘Peşini bırakmayacağız’

TBMM KİT Komisyonu’nda 2012 yılına ait TEDAŞ’ın hesaplarını incelemesinin ardından komisyona gönderilen Bakanlığın söz konusu incelemesiyle ortaya çıkan duruma tepki gösteren CHP Adana Milletvekili Turgay Develi, “Bu konuyu yıllarca komisyonda tartıştık. Bunu savunamadılar. Biz bunun peşini bırakmayacağız” diye konuştu.

 

Dağıtım Bölgesi Kazanan şirket

Başkent Elektrik  EnerjiSA

Sakarya Elektrik  AK Enerji

Meram Elektrik  Alarko-Cengiz

Çoruh Elektrik  Aksa Enerji

Fırak Elektrik  Aksa Enerji

Trakya Elektrik  İC Holding

Osmangazi  Yıldızlar SSS

Yeşilırmak Elk  Çalık Holding

Çamlıbel Elektrik  Limak-Kolin-Cengiz

Uludağ Elektrik  Limak-Kolin-Cengiz


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler