Hava kapalıysa kelepçe çalışmıyor

Ev hapsinde elekrtonik kelepçe ile takip edilen Zirve katliamı sanıklarından bazen sinyal alınmaması bir skandalı ortaya çıkardı. Adalet Bakanı Bozdağ, "elektrik kesintisi, sinyal gücünün düşmesi, havanın kötü olması" gibi durumlarda sinyal alınamadığını açıkladı.

Yayınlanma: 12.11.2014 - 22:42
Abone Ol google-news

Ev hapsinde elektronik kelepçe ile takip edilen Zirve Yayınevi katliamı sanıklarından bazen sinyal alınmaması; kullanılan elektronik kelepçelerdeki skandalı ortaya çıkardı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, sanıklardan sinyal alınmamasıyla ilgili durumların “elektrik kesintisi”, “cihaz arızası”, “bina içerisinde farklı mekânlarda sinyal gücünün düşmesi” ve “mevsimsel şartlara bağlı olarak havanın yağışlı veya kapalı olması” gibi durumlardan kaynaklandığını açıkladı. Buna göre elektronik kelepçenin cep telefonu gibi kapsama alanı dışına çıkıldığında ya da sinyal kalitesi düştüğünde hiçbir işlevinin kalmadığı ortaya çıktı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, tutukluluk sürelerini beş yılla sınırlayan yasa dolayısıyla tahliye edilerek ev hapsine alınan Zirve Yayınevi katliamı sanıkları Hamit Çeker, Cuma Özdemir, Abuzer Yıldırım ve Salih Gürler’in Denetimli Serbestlik Dairesi’nin verilerine göre sık sık ev hapsini ihlal ettiğini dile getirdi. Ağbaba, “Sanıklar, ev hapsine alındıkları 1 Nisan 2014 tarihinden itibaren kaç kez ev hapsini ihlal etmişlerdir? Sanıklar ev dışında kaç saat süre geçirmiştir? Mahkeme tarafından sanıkların ev hapsini ihlal etmeleri durumunda, derhal tutuklanacakları belirtilmesine rağmen, ihlallerin ardından tutuklama kararının çıkmamasının sebebi nedir?” sorularını Bozdağ’a yöneltti.

 

Elektrikler kesilince sinyal gidiyor

Ağbaba’nın soru önergesine Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı ile yapılan yazışmaların ardından yanıt veren Adalet Bakanı Bozdağ, sanıklara takılan elektronik kelepçenin, cep telefonlarının çalışma esasına benzer bir usulde ve cep telefonu sinyalleri kullanılmak suretiyle çalıştığını bildirdi. Bozdağ, sanıkların evlerine elektronik kelepçe ana ünitesinin kurulduğunu, sanıkların kendisine de elektronik kelepçe takıldığını belirterek, “Ana ünite, uyduyla bağlantı esasına göre Ankara’da bulunan elektronik izleme merkezine sinyal göndermektedir” dedi.

Bozdağ, Denetimli Serbestlik Dairesi Başkanlığı Elektronik İzleme Şube müdürlüğü tarafından ihlal olarak bildirilen ve soru önergesinde yer alan durumun birkaç dakikayı geçmeyen durumlar olduğunu söyledi. Bozdağ, bu gibi durumlarda sanıkların aranmalarında her seferinde ikametlerinde bulunduklarının tespit edildiğini kaydetti.

Bozdağ, “Uzun süreli ihlal görünen durumlarda ise elektrik kesintisi veya cihaz arızasının bulunduğu anlaşılmıştır” dedi. Bozdağ, bu kapsamda Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin teknik nedenlerden elektronik kelepçenin sinyal vermesi durumunda sanık arandığında evde olması halinde durumun ihlal sayılmayacağı yönünde kararı bulunduğunu kaydetti.

Bozdağ’ın verdiği bilgiye göre, GSM operatörlerine ait sinyal sağlayıcıların, her zaman sağlıklı çalışmadığı gibi bina içerisinde farklı mekanlarda sinyal gücünün düşmesi, tamamen kaybolması, özellikle de mevsimsel koşullara bağlı olarak havanın yağışlı ya da kapalı olduğu durumlarda sinyal tamamen kesilebiliyor.

Bozdağ, bu durumların “ihlal bildirimi” olarak kendilerine yansıtıtğını belirterek, şu bilgileri verdi: “Yapılan tüm ihlâl bildirimlerinde sanıkların ikametlerinde olduğu veya mahkeme kararına istinaden hastane, duruşma, seçimde oy verme gibi nedenlerle ikametlerinden ayrıldıkları bildirilmiştir.”


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon