HDP'de eşbaşkan adayları belli oluyor

HDP, 11 Şubat’ta yapılacak kongre öncesi eşbaşkan adaylarını bugün belirlemeyi amaçlıyor.

Yayınlanma: 21.01.2018 - 23:21
Abone Ol google-news

HDP’de Selahattin Demirtaş’ın aday olmayacağını açıklamasının ardından eşbaşkanların kim olacağı konusunda yaşanan tartışmalarda sona gelindi. HDP’nin Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirdiği bölge konferanslarının ardından parti genel merkezinde dün Parti Meclisi (PM) toplantısı yapıldı. Bugün de Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı gerçekleştirilecek. Toplantıda, hem kamuoyunda hem de parti içinde gündeme gelen isim tartışmalarına son vermek amacıyla eşbaşkan adaylarının belirlenmesi amaçlanıyor.

HDP içinde eşbaşkanlar için Türk-Kürt dengesi gözetilmesi yönünde bir gelenek bulunuyor. Bu kapsamda kadın eşbaşkanın Kürt siyasi hareketinden belirlenmesi durumunda erkek adayın bileşenlerden seçileceği, kadın adayın bileşenlerden belirlenmesi durumunda ise Demirtaş’ın yerine gelecek erkek adayın Kürt siyasi hareketinden olacağı bildiriliyor.

Kadın eşbaşkan olarak ismi geçenlerin başında mevcut Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay, Pervin Buldan, Hüda Kaya, Besime Konca ve Tülay Hatimoğulları’nın ismi geçiyor. Erkek eş başkan için de Osman Baydemir ve Ayhan Bilgen’in ismi konuşuluyor.

Tabanda Demirtaş talebi öne çıktı

Toplantılarda bölge konferanslarında parti tabanından gelen eşbaşkan önerileri ele alındı. Edinilen bilgiye göre aday olmayacağını açıklamasına karşın parti tabanında Demirtaş’ın eş genel başkan olması yönündeki talep öne çıktı.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler