İki takım daha Sarraf soruşturmasında

Savcı Bharara'nın yürüttüğü Rıza Sarraf soruşturmasındaki yeni iddialara göre dosyada en az iki Süper Lig takımı daha var. Para trafiğini tapelerle kanıtlandığı ifade ediliyor.

Yayınlanma: 25.05.2016 - 17:32
Abone Ol google-news

New York Güney Bölgesi (NYGB) Başsavcısı Preet Savcı Bharara’nın yürüttüğü Rıza Sarraf soruşturmasına Türkiye’den 2 futbol kulübünün daha takıldığı iddia edildi. İddiaya göre; bir kulübe aidat adı altında çanta içinde milyon dolarlar gönderildi ve bu paranın bir kısmı hükümetin komisyonu.

İlhan Tanır’ın Haberdar.com sitesinde yer alan haberine göre; Savcı Bharara’nın yürüttüğü Sarraf soruşturmasında daha önce siyaset dünyasından Egemen Bağış, Zafer Çağlayan’ın yanısıra spor dünyasından da Beşiktaş Başkanı Fikret Orman’ın isminin geçtiği ortaya çıkmıştı. Yeni iddialar, Bharara’nın Sarraf dosyasında Türk spor dünyasından sadece Fikret Orman’ın olmadığını gösteriyor. Yansıtılanlara göre; Beşiktaş dışında en az iki Süper Lig takımı daha Bharara’nın soruşturma dosyasında bulunuyor. Yine bu iddialar, şimdiye kadar ismi zikredilmemiş bu iki Süper Lig takımından özellikle birinin tamamen Rıza Sarraf’ın para çarkına battığını gösteriyor. Bu kulübün sadece başkanının değil, bizzat kulübün kendisinin de Sarraf’ın para aklama çarkına dönüştüğü, soruşturma sonrasında ortaya çıkan bilgiler arasında yer aldığı belirtiliyor. Soruşturmanın içeriğinden haberdar olan kaynaklar, bu futbol kulüplerinden birinin içinde, kulüp içerisinde önde gelen ve etkili pozisyondaki birçok kişinin Sarraf çarkında bizzat rol oynadığını düşünüyor. Kaynaklar, kanıtların da bu yönde olduğunun altını çiziyor.

Beşiktaş’ın, kulüp olarak Bharara’nın radarında bulunmadığını söyleyen kaynaklar, Türkiye’nin bu diğer önemli takımı için riskin daha yüksek olduğunu vurguluyor. Hatta Bharara’nın ofisinde Türkiye Süper Lig’inde çok bilinen bu takımımız ‘gece kulübü mü yoksa futbol kulübü mü’ diye espri konusu olduğu da kaydedildi.

 

“Siyasi iradenin bilgisi dahilince”

New York kaynaklarına göre; para akışının ‘aklama değil de komisyon adı altında’ ve siyasi iradenin bilgisi dahilinde gerçekleştiği düşünülüyor. Soruşturma konusunda bilgisi olan kaynaklar, bu bahsedilen para trafiğinin kanıtlarının tapeler şeklinde Bharara’nın ofisinde olduğunu ifade ediyor. Kaynaklar, “Zaten kuşkuları şu, bu kulübe giden para hükümetin komisyonunun bir kısmı olabilir” değerlendirmesinde bulunurken, üye aidatı adı altında çanta ile milyon dolarların elden klübe verildiği kaydedildi. Bu parayı yollayan kişinin bizzat Rıza Sarraf olduğu belirtiliyor.

Soruşturma kapsamında Fikret Orman’a ciddi suçlamalar yöneltilirken, Beşiktaş klübünün soruşturma içinde yer almadığı savunuluyor. NYGB’ye yakın kaynaklara göre; “Beşiktaş’ta sadece başkan olaya karışmış, kulüp yöneticileri, müdürü ve finansman departmanı ise temiz.”

Öte yandan Türkiye’nin önemli bir devlet kurumunun da Bharara’nın soruşturmasına takıldığı ve bürokratların da bu ağın içinde olduğu, bu konuda bazı bilgilerin yakında basına yansıyabileceği de konuşuluyor.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler