İlköğretim müfettiş yardımcılığı sınavı başvuruları başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, uzun zamandır beklenen İlköğretim Müfettiş Yardımcılığı Sınavı duyurusunu yaptı. Başvurular 23 Şubat-2 Mart 2009 tarihleri arasında Bakanlığın www.meb.gov.tr adresinden yapılacak. Yazılı sınav, 120 dakikalık süre içerisinde, tek oturum halinde, 27 Haziran 2009 tarihinde, Ankara, İstanbul ve İzmir'de yapılacak.

23 Şubat 2009 Pazartesi, 09:01

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik imzası "İlköğretim Müfettiş Yardımcılığı Yarışması" konulu genelge valiliklere gönderildi.  Genelge ile uzun zamandır beklenen İlköğretim Müfettiş Yardımcılığı Sınavı'nın başvuruları alınmaya başladı. Genelgeye göre 16 ayrı alanda toplam 405 ilköğretim müfettiş yardımcısı alınacak ve en fazla sınıf öğretmenliği alanında alım yapılacak.
 

40 yaşını dolduran müfettiş olamayacak

İlköğretim Müfettiş Yardımcılığına başvuracak adayların en az dört yıl süreli yüksek öğrenim görenlerden olması gerekirken, resmi okul ve kurumlarda başvuru tarihinin son günü itibariyle en az sekiz yıl öğretmenlik yapmış olması, ikinci yedi yıllık hizmet süresinin en az dört yılını resmi okul ve kurumlarda öğretmen olarak, üç yılını ise Bakanlık merkez ya da taşra teşkilatı yöneticilik görevlerinde geçirmiş olması şartı aranıyor. Ayrıca başvuracak adayların 1 Ocak 2009 tarihi itibariyle 40 yaşını doldurmamış olması gerekiyor.
 

Atamalar 13 Kasım'da

Genelgeye göre başvurular bakanlığın www.meb.gov.tr adresinde yayınlanan başvuru formu ile 23 Şubat-2 Mart tarihleri arasında yapılacak. 8 Haziran 2009 tarihinde sınavın yapılacağı bina ve salon listeleri açıklanacak, 27 Haziran'da ise yazılı sınav yapılacak. 30 Haziran'da sınav sonu ve cevapları bakanlık adresinde yayınlanacak. Yazılı sınav sonuçları ise 10 Ağustos 2009 tarihinde açıklanırken 24 Ağustos'ta ise sözlü sınava davet edilecek adaylar bakanlık adresinde yayınlanacak. Sözlü sınavlar ise 29 Eylül ile 27 Ekim 2009 tarihleri arasında yapılacak. İlköğretim müfettiş yardımcılarının ataması ise 13 Kasım 2009 tarihinde olacak.

Başvuru yapacak adayların öncelikle Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü hesabına 40 TL yatırması gerekiyor.