İnce: O günkü Kemal ağabey gitti...

YALOVA'da konuşan CHP Genel Başkan Adayı Muharrem İnce, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2010 yılında genel başkan olduğunda söylediklerinin hiçbirini yapmadığını söyledi.

Yayınlanma: 22.08.2014 - 13:12
Abone Ol google-news

Yürüyen Köşk bahçesinde bir toplantı düzenleyen CHP'li Muharrem İnce, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Yalova Belediye Başkanı CHP’li Vefa Salman ile Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, Kaytazdere Belediye Başkanı Ali Kangal, Koru Belediye Başkanı Kamil Yaman’ın da katıldığı toplantıda konuşan İnce, Yalova örgütünün tamamına yakınının kendisine destek verdiğini söyledi.

‘Genel Başkan her şeye hâkim, Muharrem İnce kazanamaz’ diye bir algı yönetiminin oluşturulmak istendiğini belirten İnce, "Buna gülüyorum. Gerçekten gülüyorum. Dün Bursa’daydım. Bursa’da 13 delege arkadaşımız imza verdi. Bugün 9 delege arkadaşımız daha imza verecek. Pek çok ilde, Adana’da, Muğla’da, Aydın’da, Isparta’da, Düzce’de, Bolu’da, Yalova’da Kastamonu’da sayarım da sayarım. Hepsinde öndeyim. Bunların tümünü açıklamak istemiyorum ama o köşe yazarlarına sesleniyorum. Hangi bilgiyle bunu konuşuyorsunuz? Hangi bilgiyle bunu yazıyorsunuz? Bunlar doğru değil ki. Bu algı yönetimini bilerek yapıyorlar. Farkındayım bunun. Gülüyorum bunlara ama biraz da üzülüyorum, gerçekleri yansıtsın. Bu yazdıkları gerçek değil" diye konuştu.

"KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK"

78 il başkanının Kılıçdaroğlu’na olan destek açıklamasını eleştiren İnce, "78 il başkanı destek açıklaması yapmış genel başkana. Bir; zaten toplantıda 60 il başkanı vardı. 60 il başkanından 78 destek çıkıyor. İki; 38 il başkanı zaten kendisi delege değil. Himmete muhtaç dede, nasıl himmet vere? Delege olmayan birisi delege adına nasıl konuşuyor? Bunlar doğru değil. Genel başkan hiçbir delegeyi aramayacaktı, telefon açmaya başladı. Küçük salon tutacaksın, Muharrem İnce’nin salon hâkimiyetini, salondaki konuşmasını engelleyeceksin. Baskın kurultay yapacaksın 15 günde, çalışmasını engelleyeceksin. Korkunun ecele faydası yok. Biz bu kurultayda, bu seçimi alacağız" dedi. Delegelerin alınan seçim sonuçlarından memnun olmadığını ifade eden İnce "Alınan seçim sonuçlarından memnun musunuz? 2011 seçimleri var, referandum var, 2014 yerel seçimi var ve cumhurbaşkanlığı seçimi var. Sonuçlardan memnun musun? E değilsin. Peki, gelecekten umutlu musun? Yani 2015’te yapılacak genel seçimde CHP iktidar olur, Sayın Kılıçdaroğlu Başbakan olur diyebilir misin? Diyor musun? Vicdanın diyor mu? Yüreğin diyor mu? Beynin diyor mu? Bunu soruyorum. Sokaktaki yurttaşa soracaksın, buna inanıyor musun, partili buna inanıyor mu, ilçe başkanı buna inanıyor mu, inanmıyor. İnanmıyorsa CHP’de bir değişimin vakti gelmiştir. Ben bu partiyi umut yapacağım. Ben bu partiyi iktidar yapacağım. İktidar yapacağım merak etmeyin. Dün Bursa’da onu söyledim. Gece saat 01.00’de ilçe başkanını arayacağım, partiye gel bakayım diyeceğim. Mesajı çek üyelere. Gelsinler bakalım gece 01.00'de kaç üye gelecek. Bakacağım, yapacağım bunu. Bu haramzadeleri yeneceğiz hep birlikte. Bu hırsızlık, bu yağma düzeninden kurtulacağız" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nu eleştiren İnce şunları söyledi:

"Sayın Genel Başkan 2010’da genel başkanı olduğunda demokratik bir CHP demişti. Bugün tam tersini yapıyor. Söylediklerinin hiçbirini yapmadı. Benim hedeflerim net; üyelerle ön seçim olacak. İki seçimde partiyi birinci parti yapamayan genel başkan istifa etmiş olacak. Yüzde 15 kontenjanı bile kullanmayacağım, yüzde 5, siyasi partiler kanunundan gelen. Türkiye’ye demokrasi getireceğim diyenler, önce kendi partisine demokrasi getirmezse inandırıcı olamaz. Önce partide demokrasi. Partide demokrasi olacak, millete de çıkıp diyeceğim ki genel başkan olarak; Benim partimde demokrasi var. Şimdi ülkemde demokrasi istiyorum, gel benim partime diyeceğim. Tek adamlıkla bunlar olmaz. Ben 2010’daki Kemal Ağabey olsa, 2010’daki Sayın Genel Başkan olsa, bugün bu toplantıyı yapmıyor olurdum. O günkü Kemal Ağabey gitti, yerine başkan bir Kemal Ağabey geldi. Bunu değiştireceğiz. Bu düzeni değiştireceğiz. CHP’deki bu düzeni değiştireceğiz. Türkiye’deki bu düzeni değiştireceğiz. Türkiye’deki bu düzeni değiştirebilmek için önce CHP’deki bu düzeni değiştirmemiz lazım"

"ULUFE DAĞITIYORLAR"

Kurultay öncesinde kendisine desteğin sürdüğünü kaydeden İnce, "Bire bir bildiğim 30 vilayetin hepsinde öndeyim. Hem de büyük vilayet. Bazı insanlar korkuyor. 'Oy vereceğim ama imza veremem' diyor. Genel merkezden korkuyor. Çalışanı var, belediye personeli olan var, ben bunların hepsini biliyorum. Genel merkezde çalışan var, kurultay delegesi. İnsanlar üzerinde baskı kuruyorlar. Genel Başkan Yardımcıları arıyor. Hiç korkunun ecele faydası yok. Ben partililerime sesleniyorum; 'Yürekli olun, hiç merak etmeyin. Öyle kimsenin babasının çiftliği değil bu parti. Bu partide milletvekilliği adaylıkları öyle torbada keklik değil. Hiç öyle ulufe dağıtamaz' Herkese ulufe dağıtıyorlar. Babanın çiftliğinden mi dağıtıyorsun bunları. Milletvekili yapıyorlar, sıralar veriyorlar. Öyle yok. O sıraları verenlere sesleniyorum; Sen önce kendi sıranı al da sonrasına bakarız. Sen önce kendi sıranı al. Bakalım alabilecek misin? Bu partinin üyeleri karar verecekler. Üyelerin önüne sandığı koyacağım. Onlar seçecekler. Partinin sahibi üyeler olacak. Bu partide milletvekili adayı olmak isteyenler, belediye başkanı adayı olmak isteyenler, genel başkanın, genel başkan yardımcılarının kapısının önünde beklemeyecek. Onları orada bekletmeyeceğim. Ankara’ya gelmelerine gerek kalmayacak çünkü üyelere gidecekler. Bunu hep birlikte kuracağız" dedi.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler