İnşaat işçisine 'Kürtçe' konuşma yasağı belgelendi

Başakşehir'deki bir inşaat şantiyesinde Kürt işçilerin kendi aralarında 'Kürtçe' konuşması yasaklandı. Ana firma, taşerona gönderdiği uyarı yazısında "Şantiyede çalışan personelin farklı bir lisanla konuşulmasından diğer taşeronların ve firma personelleri dahil olmak üzere tüm çalışanları rahatsız etmektedir" ifadelerine yer verdi. Kürt işçilere getirilen Kürtçe konuşma yasağına CHP ve HDP'li milletvekilleri tepki gösterdi.

Yayınlanma: 30.03.2018 - 09:36
Abone Ol google-news

İstanbul Başakşehir'de Yapı & Yapı firmasının Kayaşehir Emlak Konut Kuzey Yaka Projesi inşaatında, Kürt işçilerin kendi aralarında 'Kürtçe' konuşması yasaklandı. Ana firma (Yapı & Yapı) taşerona gönderdiği uyarı yazısında "Şantiyede çalışan personelin farklı bir lisanla konuşulmasından diğer taşeronların ve firma personelleri dahil olmak üzere tüm çalışanları rahatsız etmektedir" ifadelerine yer verdi. Konuyla ilgili aradığımız şirket yetkilileri açıklama yapmaktan kaçınırken, İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası (İYİSEN) Başkanı Ali Öztutan Yapı & Yapı firmasının kararı henüz uygulamaya geçirmediğini belirterek "Firma yasak kararında ısrar ederse greve çıkacağız" dedi.

İYİSEN uyarı yazısının belgesini de resmi Twitter hesabından paylaşarak şu açıklamayı yaptı:

PATRONLAR BÖLÜCÜDÜR İŞÇİLER KARDEŞTİR

YAPI & YAPI firmasının İstanbul Kayaşehir Emlak Konut Kuzey Yaka Projesi inşaatında çalışan bazı inşaat işçilerinin şantiye içerisinde kendi aralarında Kürtçe konuşmalarının yasaklandığını öğrenmiş bulunuyoruz.

Yasaklamayı yapan firma yetkilileri "Şantiyede çalışan personelin farklı bir lisanla konuşulmasından diğer taşeronların ve firma personelleri dahil olmak üzere tüm çalışanları rahatsız etmektedir" diyerek yasaklamanın gerekçesini yazılı olarak da işçilere bildirmiştir.

Patronlar kâr hırsları yüzünden işçileri ölüme gönderir, işçilerin en temel hakları olan ücret, barınma ve yemek gibi haklarından mahrum bırakır. Sigorta primini eksik öder, hem işçinin hakkından, hem devlete ödemesi gereken vergiden kaçar. Sonra gelir kendi sömürüsünü perdelemek amacıyla işçiler arasında ayrımcılığı körükler. Buna da konuşulan dili sebep gösterir.

Patronlar kendi çıkarları doğrultusunda emperyalist firmalarla ortaklık kurar ve işçileri sömürür. Yeri geldiğinde o firmalardan iş alabilmek için onların ana dillerinde bile konuşurlar. Ama şantiyelerde işçi arkadaşlarımızın Kürtçe konuşmasının rahatsızlık yarattığını sebep göstererek kendi sömürüsünü devam ettirir.

Biz işçiler hangi dinden, ulustan ya da etnik kökenden olursak olalım yaşamak için çalışmak zorundayız. Bu memleketin her karışında biz işçilerin emeği var. Patronların işçiler arasındaki birliği bozmak için her türlü yola başvuracağını biliyoruz.

Patronlar bizleri kendi çıkarları için bölmeye çalışmaya devam ediyor. Biz işçiler ise kendi çıkarlarımız için birlikte mücadeleye devam edeceğiz.

İşçilerin birlikte mücadelesi bu sömürü çarkını kıracak. Eşitliğin, özgürlüğün ve kardeşliğin olduğu bir düzen kurulacaktır.

İşte o belge...

İnşaat işçilerine getirilen Kürtçe konuşma yasağına muhalefet partileri CHP ve HDP'den de tepki geldi. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu kişisel Twitter hesabından olaya tepki göstererek, "Kürtçe, bu ülkenin vatandaşlarının ana dillerinden olup, “farklı dil” değildir ve konuşması da keyfi biçimde yasaklanamaz. “Beton” zihniyetin geldiği nokta" ifadelerini kullandı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp ise "Bu halk binlerce yıldır bu coğrafyada yaşıyor. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşıdır. Bu ülkede Kürtçe diye bir dil vardır. Aynı zamanda çalışma hakkına sahiptir. Faşistlere duyurulur" yorumunda bulundu.

 


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler