IŞİD Türk tankını vurdu

Türk Silahlı Kuvvetleri, Başika'da IŞİD tarafından vurulduğu belirtilen tank ile ilgili açıklama yaptı. Yaşanılan hadise sonrası Gaziantep 5'inci Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan çıkan çok sayıda tank, zırhlı araç ve askeri personelin yer aldığı konvoy Kilis'e ulaştı. Askeri birliğin sınır hattında konuşlandırılacağı öğrenildi.

19 Nisan 2016 Salı, 17:47
Abone Ol google-news

<video:518416>

Kilis’e yönelik roket atışlarının ardından IŞİD’in Başika’daki Türk birliğine de saldırı gerçekleştirdikleri ortaya çıktı. Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, önceki gün saat 16.15 sularında Başika bölgesindeki Gedu üs bölgesinin 4-5 kilometre ilerisindeki İleri Emniyet unsurlarının yer aldığı bölgeye IŞİD unsurlarınca Corvet tipi tanksavar silahı ile saldırıda bulunulduğu belirtildi. Açıklamaya göre, saldırıda tank üzerinde bulunan reaktif zırhlar mermiyi püskürttü, tank ve içindekiler zarar görmedi. Açıklamada, sosyal medyada saldırı anına ilişkin yayımlanan görüntülerdeki havaya fırlayan parçaların da reaktif zırha ait parçalar olduğu ifade edildi. Daha sonra aynı tank mevzi değiştirerek füzenin geldiği teras bölgesindeki teröristlerin bulunduğu binayı görerek atılan 8 mermi ile havaya uçurdu ve 10 IŞİD teröristi etkisiz hale getirildi.

32 IŞİD’li öldürüldü

Bina ve yakınlarındaki teröristlerden kurtulanlar orada bulunan 7 araç ve 4 motosiklet ile kaçmaya çalıştı. Açıklamaya göre yapılan atışlarla 5 araç ve 3 motosiklet hareket halindeyken imha edildi. Buradakilerle birlikte 32 terörist etkisiz hale getirlidi. Açıklamada, bölgede belirlenen IŞİD hedeflerinin vurulmaya devam edildiği belirtildi.

TSK'nin açıklaması şöyle; 

18 Nisan 2016 tarihinde saat 16.15 sularında BAŞİKA bölgesindeki GEDU Üs bölgemizin 4-5 km ilerisindeki İleri Emniyet unsurlarımızın yer aldığı bölgeye DAEŞ unsurlarınca CORVET tipi Tanksavar silahı ile saldırıda bulunulmuş, saldırıda tank üzerinde bulunan reaktif zırhlar (tankın ana gövdesini ve merminin içeri nüfuzunu önleyen özel bir zırh sistemi) mermiyi püskürtmüş ve tank ve içindekiler zarar görmemiştir.

Sadece reaktif zırhlar patlama etkisiyle havaya fırlamıştır. Periskopta hasar meydana gelmiştir. Görüntüde havaya fırlayan parçalar reaktif zırh parçalarıdır. Müteakiben aynı tank mevzi değişitirerek füzenin geldiği teras bölgesindeki teröristlerin bulunduğu binayı görerek atılan 8 mermi ile havaya uçurmuş ve 10 DAEŞ teröristi burada etkisiz hale getirilmiştir.

Bina ve civarındaki teröristlerden kurtulanlar orada bulunan araçlar (7 araç ve 4 motosiklet)) ile kaçmaya çalışmışlardır. Yapılan atışlarla 5 araç ve 3 motosiklet hareket halindeyken imha edilmişlerdir. Buradakilerle birlikte toplam 32 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Müteakiben bölgede tespit edilen DAEŞ hedefleri vurulmaya devam etmektedir.

Tank görüntüsünde sivil gözüyle bakıldığında büyük bir tahribat olabileceği izlenimi oluşması normaldir; ancak tankın reaktif zırhları hem tankın ana gövdesini hem de içindekileri korumuştur. Tek askerimizin burnu dahi kanamamıştır.