İstanbul Halk Tiyatrosu'ndan yeni oyun: Erkekler Futbol ve Dahası

İstanbul Halk Tiyatrosu yeni bir oyuna hazırlanıyor. Yunus Emre Gümüş'ün yazdığı; Cem Davran, Celil Nalçakan ve Onur Özaydın'ın sahnelediği 'Erkekler Futbol ve Dahası' önümüzdeki ay seyircisiyle buluşacak.

Yayınlanma: 24.01.2018 - 11:51
Abone Ol google-news

İstanbul Halk Tiyatrosu yeni bir oyuna hazırlanıyor. Yunus Emre Gümüş'ün yazdığı; Cem Davran, Celil Nalçakan ve Onur Özaydın'ın sahnelediği 'Erkekler Futbol ve Dahası' önümüzdeki ay seyircisiyle buluşacak.

Yazar Yunus Emre Gümüş, yazdığı oyunu "Bütün dünya bir futbol sahasıdır ve bizler kadın erkek birer oyuncu" olarak nitelendiriyor. Oyunun yönetmenliğini Engin Alkan yapıyor.

 

 

Yunus Emre Gümüş Kimdir?

İlk orta ve lise eğitimini memleketi Gaziantep'te tamamladı. 2004 yılında Ege Üniversitesi Yiyecek İçecek İşletmeciliği bölümünden mezun olup Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık ve Dramaturgi Ana Sanat Dalı'nda öğrenimine devam etti. 2005 yılında Kurtlar Vadisi-Irak sinema filminde "Oyuncu Koçu" olarak görev aldı. 2006 yılında “Bardakçı Baba” oyunuyla Suat Taşer Kısa Oyun Yarışması’nda sahnelenmeye değer oyun ödülünü aldı ve oyun aynı yıl Deneme Topluluğu tarafından sahnelendi. “Entrikalı Dolap Komedyası” adlı oyunu 2006 yılında Suat Taşer Ödülü Kısa Oyun Yarışması’nda “Seçici Kurul Özel Ödülü”ne layık görüldü. 2008 yılında "Suç, Şiddet ve Anti kahraman Olguları ve Tiyatrodaki Yansıması" teziyle Güzel Sanatlar Fakültesinden mezun oldu. 

Uzun oyun olarak yeniden düzenlediği Bardakçı Baba ve Entrikalı Dolap Komedyası oyunları Zorba oyunuyla birlikte Devlet Tiyatroları repertuarına alındı. "Entrikalı Dolap Komedyası" oyunu Van Devlet Tiyatrosu tarafından üç sezon sahnelendi. 2007-2008 Sezonunda Çeşme Belediye Tiyatrosunda Tiyatro Eğitmeni ve yönetmen olarak görev aldı. 2008–2009 sezonunda Van Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenen Lope De Vega’nın müzikli oyunu Çılgın Dünya'nın şarkı sözlerini yazdı. 2010 yılında TRT-1 ekranlarında yayınlanan Küstüm Çiçeği, 2012 yılında Hayat Devam Ediyor dizilerinin senaristliğini yaptı. 2013 yılına kadar İstanbul'da yaşayan yazar çeşitli TV projelerinde öykü, tretman ve skeç yazarı, proje geliştirici olarak görev aldı. 2013 yılında Kafkas Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı'na Araştırma Görevlisi olarak atandı. 2014 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak görevlendirildi. Aynı yıl Güzel Sanatlar Enstitüsünde Yüksek Lisans eğitimine başladı. Kadınlar Filler ve Saireler oyunu 2013-2014 sezonunda XIV. Direklerarası Seyirci Ödüllerinde Komedi Ensemble ödülüne layık görüldü. Ayrıca BKM tarafından sahnelenen 'Kadınlar Filler ve Saireler' oyunu eleştirmenlerden tam not aldı.

Halen aktif olarak oyun yazarlığı yapan yazar, TV dizi senaryoları, uzun metraj sinema film senaryoları üzerinde çalışmaktadır. Ulusal gazetelerin gençlik eklerinde, öğrenci gazetelerinde, mizah ve edebiyat dergilerinde deneme, öykü ve eleştiri yazıları yayımlanan yazarın oyunları ödenekli, özel ve birçok amatör topluluk tarafından sahnelendi ve sahnelenmektedir.

Yazarın diğer oyunları: Bardakçı Baba (2006), Entrikalı Dolap Komedyası (2007), Zorba (2008), Bahtışen ve Dulları (2010), Eylül Anneleri (2011), Kadınlar Filler Ve Saireler (2013), Muhteris Sükunet (2014), Temaşa Devam Etmeli (Komik-i Meşhur Dümbüllü-2014)


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler