İstanbul'da binler barış için bir araya geldi

Barış Bloku'nun Bakırköy Halk Pazarı'nda, ‘AKP Savaş İstiyor, Barışı Biz İnşa Edeceğiz’ sloganıyla düzenlediği miting saat 17.00’de başladı.

Yayınlanma: 09.08.2015 - 17:57
Abone Ol google-news

Her geçen gün artan ölümlere, geçici AKP Hükümeti’nin Suriye ve Türkiye içindeki savaş konseptine karşı, barışı savunanlar bugün Bakırköy Halk pazarında buluştu. Barış Bloku’nun çağrısıyla saat 17.00’de başlayan mitingin ana sloganı ‘AKP Savaş İstiyor, Barışı Biz İnşa Edeceğiz.’ Mitingde, hiçbir kurum kendi flaması ya da bayrağını kullanmıyor, sadece mavi beyaz, üzerinde Barış Bloku logosunun yer aldığı pankartlar var.

Miting sebebiyle İncirli'den ve Marmara Forum yanından İsmail Erez Bulvarı trafiğe kapatıldı. Bulvar üzerinde polis araçları ve TOMA'ların beklerken, Bakırköy Adalet Sarayı'nın çatısında alanı gören yerde Özel Harekat Ekiplerinin görev yaptığı görüldü.

Bakırköy Halk Pazarı'nda toplanan binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen miting barış uğruna hayatını kaybedenler anısına 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Barış Bloku adına ortak açıklamayı okuyan Barış Bloku Sözcüsü Gencay Gürsoy, Barış Bloku'nun Türkiye'nin Suriye'ye yönelik savaş politikalarına karşı kurulduğunu belirterek ülkenin siyasi, vicdani ve ahlaki değerler çerçevesinde ikiye ayrıldığını söyledi. Gürsoy, "90'ları aratmayacak sahneler izliyoruz sosyal medyada. Bir polis 'ne yaptı ulan bu devlet size' diyerek elleri arkadan kelepçelenerek yere yatırılmış Kürt gençlerine soruyor. Ne mi yaptı? Dersim, Maraş, Çorum, Sivas, Gazi, Gezi, Roboski, Suruç daha sayalım mı? Savaşın nelere mal olduğunu iyi biliyoruz ve hep bir ağızdan savaşa hayır diyoruz" dedi. Metin daha sonra da Kürtçe olarak okundu.

Barış Bloku Sözcüsü Gencay Gürsoy'un ardından barış annesi Döndü Ergin konuşma yaptı. Ergin, “Ne avukatım, ne yazarım, ne başbakanım ben bir anneyim. Allah aşkına bu kanı durdurun. Ne polis ne gerilla ölsün. Yeter ne zamana kadar öleceğiz. Polis ve asker annelerine soruyorum, neden susuyorsunuz? Evlat acısı en zorudur. Kuzeyde de batıda da güneyde de doğuda da anaların göz yaşı aynıdır. Gelin geç kalmadan barışı getirelim. Savaş kış gibidir herşeyi dondurur barış yaz gibidir her yanımızda çiçek açar. Beraber yaşamak istiyoruz kulak vermiyorlar. Pir sultanın dediği gibi bir olalım pir olalım. Dünya malı için çocuklarımıza kıymasınlar” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, mitingde konuşma yaptı. Konuşmasına alandakileri selamlayarak başlayan Demirtaş, "Savaş nasıl olur, savaş nasıl gerçekleştirilir onu AKP'yi izleyerek anlayabiliriz. Bir savaş, nasıl bir çirkin politikayla nasıl çirkin bir rüyayla bu hale getirilir AKP'yi izleyerek anlayabiliriz. Ama barış nasıl yapılır, barış yapanlar barışı nasıl gerçekleştirir. Bunu da görmek isteyenler bu meydana baksınlar. İşte Kürt'ü, Türk'ü, Alevi'si, Sünni'si el ele verir size savaş yaptırmaz. Siz nasıl savaş ilan ediyorsanız, halklar barış ilen eder. Ve halkların bu duygusu, bu birlikteliği karşısında size ancak susmak düşer, susmak. Halkın iradesine boyun eğmek düşer. Değerli kardeşlerim işte barış böyle yapılır, böyle inşa edilir. Savaş çığırtkanlarına karşı, ülkemizi bir kez daha ateşe, yangın yerine çevirmek isteyenlere karşı yan yana durmamız lazım. Bizler ölmek veya öldürmekle, bizler kanla gözyaşıyla, her bir annenin yürek yangınıyla bu ülkede artık özgürlük, kardeşlik inşa edilmeyeceğini biliyoruz. Geçmiş acı deneyimlerimiz, geçmiş kayıplarımız bunları bize öylesine öğretti ki... Biz bir kez daha tarihin tekerrür etmesine izin vermeyeceğiz. Bir kez daha aynı filmi, aynı senaryoyu bu topraklarda yazmalarına izin vermeyeceğiz dediğimiz için buradayız" ifadelerini kullandı.

'O YÜZDE 41'İ BİR DAHA DA BULAMAYACAKLAR'

Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü: "İzliyorsunuz, ne diyor? 'Bizler evlatlarımızı feda etmeye hazırız' diyor. Evlat dedikleri de sizsiniz, biziz. Asker anneleri, polis anneleri, gerilla anneleri çıkıp, 'Bizim sizin iktidarınız uğruna feda edilecek evladımız yok. Biz evladımızı siz saraylarda oturasınız, halka zulüm edesiniz, çalıp çırpasınız diye feda etmeyiz. Evlatlarımızı bunun için yetiştirmedik' demelisiniz. Şuan da Türkiye'deki en büyük çılgınlık AKP tarafından dayatılan çılgınlıktır. Başka da bize savaş dayatan yok. Toplum barış istiyor, PKK barış yapmaya hazır olduğunu ilan ediyor, Dolmabahçe'de müzakereye hazır olduğunu ilan ediyor; hayır ille de biz savaş yapacağız diyorlar. Burada akılla hareket etmemiz lazım. Barışı vicdanla inşa etmemiz lazım. Aklı ve vicdanı birleştirirsek, Türkiye'de yeni bir geleceği inşa edebiliriz. Barış Bloku Türkiye'de sadece savaşı durduracak blok değildir. Aslında AKP'den ve onun dayattığı faşizan politikalardan nihai olarak kurtuluşun ön adımıdır. Erken seçim mi diyorlar, korkmuyoruz. Halka, sandığa gitmekten korkan namert olsun. Barış Bloku aynı zamanda AKP'ye ders verecek en büyük siyasi blok olmalıdır. Halklarımızı AKP'ye mecbur, mahkum etmemeliyiz. Yeni bir demokratik halk iktidarı alternatifi yaratmalıyız. AKP'den kurtulup, AKP'nin bu ülkenin başına bela ettiği bu zihniyetten kurtulup artık özgürlüğe doğru giden yolu açmamız lazım. Erken seçim istiyorlarsa, buradan sizlerin huzurunda ifade etmek istiyorum. Erken seçim yaptıklarına onları pişman edeceğiz, pişman. O yüzde 41'i bir daha da bulamayacaklar. Evlatlarımızın kanı üzerinden, gençlerin kanı üzerinden her gün oy hesabı yapan, her gün anketlerle araştırmalarla 'Yeterince oy almadık. Biraz daha operasyonları tırmandıralım' diyenler bir daha 41'i rüyalarında bile göremeyecekler. Bizler erken seçimde AKP'den kurtulacağız, kendi sorunumuzu kendimiz çözeceğiz. Demokratik bir halk iktidarı bir alternatif yaratmamız lazım"

'BU ATEŞKESİ BOZAN SİZSİNİZ'

Silahların susması gerektiğini belirten Selahattin Demirtaş, "Değerli kardeşlerim, barış öyle istemekle olmuyor. Bal bal demekle de ağız tatlanmıyor. Barışın mutlaka pratiği olmalı. Halkımız her yerde örgütlenmeli. Örgütlü güçler dayanışma içinde olmalı, el ele olmalı. Bu sağcı politikaların, savaştan beslenen kapitalizmin en kirli en aşağılık politikalarını bize dayatan, insanlığımıza ait neyimiz varsa elimizden alan bu politikaya artık son dememiz lazım. Barış işte o zaman barış olur. Sadece silahların susması değildir barış. Elbette ki karşılıklı ateşkes derhal olmalı. Uzatmadan bu hafta değil, gelecek hafta değil, şu saatte istiyoruz şu saatte. Hükümet buna sessiz kalamaz artık. Sayın Davuoğlu, geçici Başbakan size sesleniyoruz. Bize oradan sürekli talimat vermekten vazgeç. Bu savaşı başlatan sizsiniz. Bu ateşkesi bozan sizsiniz. Bize oradan her gün talimat yağdırıp, yön vermeye çalışma. Sana düşen şey nedir biliyor musun? Terörle arana mesafe koy. IŞİD terörüyle arana mesafe koy önce. Önce şiddetle silahla arana mesafe koy ey AKP. Önce bunları yap. Çünkü HDP elindeki demokrasi imkanlarıyla, halkın gücüyle, sivil siyasetle seni iktidardan alaşağı etti. Tek bir yerde silah kullanmadık, silahı teşvik etmedir. Asla, hiçbir silahlı eylemin arkasında durmadık. Sivil siyaset yaptık sizi iktidardan düşürdük. Siz ne yaptınız silaha sarıldınız. O nedenle silahla arasına mesafe koyması gereken AKP'dir. Terörle arasına mesafe koyması gereken sizsiniz. Asıl siz bu halka hesap vermelisiniz. IŞİD'e gönderdiğiniz silahlar, IŞİD'e TIR'lar ile gönderdiğiniz bombalar, IŞİD'e sağladığınız lojistik, IŞİD'e eleman sağlamada gösterdiğiniz kolaylık. Bunların hepsi suçtur. Biz mi yaptık bunları? Siz gerçekleştirdiniz. Silahtan medet uman sizsiniz. HDP ile demokratik alanda baş edemeyince silaha sarılan sizsiniz. Sizler bu ölümlerden medet umuyorsunuz" dedi.

Demirtaş'ın konuşmasının ardından barış mitingi sona erdi.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler