İstanbul'da yeşil alan oranı yüzde 2.20... 'Vicdani ve manevi olarak suçluluk duygusu hissediyor musunuz?'

CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, İstanbul'da yeşil alan oranının yalnızca yüzde 2.20 olduğunu açıkladı.

Yayınlanma: 15.12.2016 - 13:15
Abone Ol google-news

TBMM Genel Kurulu'nda gerçekleştirilen Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2017 Bütçe görüşmeleri sırasında bir konuşma yapan CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, İstanbul'un karşı karşıya kaldığı kuraklık tehlikesine dikkat çekerek Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU'na "Bugün bir betonkente dönüştürdüğünüz İstanbul için vicdani ve manevi olarak suçluluk duygusu hissediyor musunuz?" sorusunu yöneltti.

"Plansız büyüme, çarpık kentleşme ve partinizin yıllardır bitmek bilmeyen rant ve beton sevdası yüzünden dünyanın en güzel şehri, İstanbul, kuraklık tehlikesine adım adım yaklaşıyor" diyen Didem Engin İstanbul'da halka açık yeşil alanların azlığına değindi.

Halka açık yeşil alan açısından dünyadaki metropolleri kıyaslayan uluslararası bir araştırmaya göre İstanbul'da yeşil alan oranının yalnızca yüzde 2.20 olduğunu söyleyen Didem Engin, bu oranın Londra'da yüzde 33, Madrid'de yüzde 35, Singapur'da yüzde 47, Moskova'da yüzde 54 olduğunu sözlerine ekledi.

İncelenen 33 metropol içerisinde İstanbul'un sondan 2. sırada yer aldığını vurgulayan Didem Engin, "22 yıldır yönettiğiniz İstanbul’un o eşsiz tarihi silüetini ranta kurban verdiniz, dilinizden eksik etmediğiniz padişahlarımızın ve evliyalarımızın kemiklerini sızlattınız" dedi.
Didem Engin ,"Bugün bir betonkente dönüştürdüğünüz İstanbul için vicdani ve manevi olarak suçluluk duygusu hissediyor musunuz?" sorusunu sorarak konuşmasını tamamladı.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler