Karanlık bulutlar dağılacak... Kavala’nın arkadaşları cezaevi önünde dayanışma eylemi yaptı

Silivri Cezaevi’nde 51 gündür tutuklu bulunan hak savunucusu Osman Kavala’nın sanatçı, gazeteci, yazar ve milletvekili arkadaşları, “Osman’dan suçlu yaratamazsınız” diyerek cezaevi önünde dayanışma eylemi yaptı.

Yayınlanma: 20.12.2017 - 22:11
Abone Ol google-news

                                                       Osman Kavala''nın arkadaşlarından Silivri Cezaevi önünde destek eylemi yaptı

Sanatçılar, gazeteciler, yazarlar ve milletvekilleri 51 gündür Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan hak savunucusu ve iş insanı Osman Kavala ile dayanışmak için Silivri’ye gitti. Kavala’nın “Osman’dan suçlu yaratamazsınız” diyen arkadaşları dün Silivri Cezaevi’ne gitti. Gazeteci Hasan Cemal, yazarlar Oya Baydar ve Nurcan Baysal, HDP Milletvekli Osman Baydemir, eski milletvekili ve hukukçu Hasip Kaplan, CHP milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, eski ANAP başkanı Nesrin Nas, sanatçılar Lale Mansur ve Ferhat Tunç’un da bulunduğu yaklaşık 40 hak savunucusu, “Osman’dan ne ahlaksız ihbarlar, ne sahte deliller, ne de karanlık merkezlerde kurulan komplolarla suçlu yaratabilirsiniz” demek ve milletvekilleri aracılığıyla Kavala’ya orada olduklarını söylemek için Silivri’deydi. Barış Bloku’ndan, Demokrasi İçin Birlik’ten, Diyalog’dan Hak ve Adalet Platformu’ndan, Yurttaş Girişimi’nden, Kavala’nın sivil toplum çalışmaları sırasında “yol arkadaşı” olmuş herkes; uzun yol demeden, soğuk demeden bir aradaydı.

Atatürk Kültür Merkezi’nin önünden başlayan yolculuk sırasında verilen molada, yazar Oya Baydar şöyle diyor: “Bu ekibin şöyle bir özelliği var; sağcısı, solcusu, 5 vakit namaz kılanı, inananı, inanmayanı, Türk’ü, Kürt’ü herkes bir arada.” Molada HDP Milletvekili Osman Baydemir, eski HDP Milletvekili Hasip Kaplan ve eski ANAP Genel Başkanı Nesrin Nas aynı masada oturuyor. Baydemir, dışarısının da bir cezaevine dönüştürüldüğünü söyleyerek, “Bu ülkenin aydın geleceğinin hapsedildiği yere gidiyoruz. Biz, geride kalanlardan bir avuç olarak ‘Korkmadık’ demek için buradayız. ‘Bu karanlık bulutlar, bu ülkeyi terk edecek’ demek için buradayız” diyor. Hasip Kaplan ise “Bu karanlık günleri yakında aşacağımıza inanıyorum. Umutluyum, çünkü Türkiye’de 80 milyon insanın bu haksızlığa, hukuksuzluğa, zulme daha fazla sessiz kalacağını düşünmüyorum” diyor. Nesrin Nas ise “Onları ayakta tutmaya gidiyoruz” diye konuşuyor. Silivri Cezaevi’nde CHP Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu ile Hasip Kaplan’ın Kavala ve tutuklu gazetecilerle görüşmesi, bir saati aşkın süre bekleniyor. Görüşmenin ardından Kuyucuoğlu ve Kaplan, geliyor ve içeridekilerin selamını ve dayanışma mesajlarını getiriyor. Kuyucuoğlu, Osman Kavala’nın moralinin çok iyi olduğunu söylüyor ve tek kişilik hücrede kaldığını aktarıyor: ‘Kütüphanesi iyi buranın, Cumhuriyetçiler epeyce kitap getirmişler, kitap okuyorum’ dedi. Kendisi hakkında bir delil yok, bir kişiyle aynı baz istasyonunu kullanmış olmak gibi bir suçlama var. Elde bir delil, bilgi, belge yok. İmzalanmış metni almadılar içeri, hepsini okudu, çok mutlu oldu.” Basın açıklaması yapılacağı sırada “Burada açıklama yapamazsınız. Cezaevinden en az 1 kilometre uzakta olmalısınız” diyen bir asker pankartın önüne geçiveriyor. Osman Kavala ile dayanışmaya kararlı arkadaşları, “cezaevinden bir kilometre uzaktaki tarlada” basın açıklamasını yapıyor.

Cumhuriyetçilerden selam

Eski HDP Milletvekili Hasip Kaplan, gazetemizin İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Genel Yayın Yönetmenimiz Murat Sabuncu ve muhabirimiz Ahmet Şık ile de görüştü. Arkadaşlarımızın morallerinin ve sağlıklarının iyi olduğunu belirten Kaplan, Sabuncu’nun “Hak savunucularının ortak çalışmayla bir şeyleri değiştirebileceklerine inandığını” söylediğini aktardı


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon