Korkudan, korkmaktan korkmak!

Yaşar Kemal’in 1969’da yazdığı ve 2013’te yayımlamaya karar verdiği romanı “Tek Kanatlı Bir Kuş” Mehmet Birkiye’nin uyarlamasıyla İş Sanat sahnesindeydi.

Yayınlanma: 25.12.2019 - 02:00
Korkudan, korkmaktan korkmak!
Abone Ol google-news

Yaşar Kemal romanında, gerçekliğine şahit olunmasa da, korkunun toplumda nasıl salgın hastalık gibi yayıldığını anlatıyor. Halkı tarafından terk edilen Yokuşlu kasabasına tayini çıkan, eşi Melek Hanım’ı da yanına alıp yollara düşen posta müdürü Remzi Bey’in hikâyesinin anlatıldığı “Tek Kanatlı Bir Kuş”u şu sözlerle anlatıyor usta yazar: “Ben hep korkudan korktum. Korkudan çok korktum. Roman yazdığım zaman içimde bir korku istemezdim. O yüzden bu kitapta da korkuyu anlattım. Kayseri’de askerlik yaptığım kasabanın üzerinde büyük bir taş vardı ve bütün kasaba bu taşın üzerilerine düşeceğinden korkuyor, düşmesin diye taşı demir zincirlerle bağlıyorlardı. Madem korkuyorsunuz o zaman çekin gidin derdim. Seneler senesi bu korkuyu yazmak istedim.”

İki bölümden oluşan sahne eski bir radyo kayıt stüdyosunun nasıl olduğuna, radyo tiyatrolarının nasıl seslendirildiğine şahit olmanızı sağlıyor. Sanatçılar Tilbe Saran, Metin Belgin, Bülent Emin Yarar ve Hakan Gerçek’in sesiyle hayat verdiği “Tek Kanatlı Bir Kuş”a, piyanoda müzik direktörü Serdar Yalçın, bağlamada Cengiz Özkan ve vokalde muazzam sesiyle Sasa Seyah eşlik ediyor. Hikâyeyi izlemenin en keyifli yanlarından biri de, Vehbi Arslan’ın efektleriyle sahnedeki büyük katkısını seyredebilmek; Arslan sahnede çakıl taşlarının üzerinde yürüyor, bir kova sudan elleriyle nehir şırıltıları çıkarıyor.

“Radyo tiyatrosu nasıl kaydedilirdi acaba?” diye merak edeniniz varsa, metinleri Atilla Birkiye’nin düzenlediği, Mehmet Birkiye’nin sahneye uyarladığı dinleti serisi, 20 Ocak Pazartesi akşamı 20.30’da İş Kuleleri Salonu’nda Âşık Veysel ile devam edecek.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler