Krizden bir AKP sorumlu değil: Fatura ‘Ayşe Teyze’ye

16 yıldır iktidarda bulunan AKP yöneticileri krizden kendileri dışında herkesi sorumlu tutuyor.

Yayınlanma: 14.08.2018 - 08:59
Abone Ol google-news

Rahip Brunson kriziyle su yüzüne çıkan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’yi açıkça hedefe koyan yaptırım kararlarıyla bozulan ekonomik dengelerde fatura yine vatandaşa çıkıyor. “Dış güçler, muhalefet ve sosyal medya paylaşımları” suçlu ilan edilirken Türkiye ekonomisinin kırılganlığındaki siyasi sorumluluk görmezden geliniyor.

Zam endişesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomik kriz yaşanmadığını, Türkiye’ye yönelik bir saldırı olduğunu savunurken özellikle ithalata bağımlı birçok sektörde olumsuzluklar yaşanmaya başlandı. Uzmanlar, döviz kuru nedeniyle pek çok işletmenin sıkıntı yaşayabileceğine ve bu durumun yurttaşa zam ve işsizlik olarak yansıyacağına dikkat çekiyor.

<haber-yatay:1054687,1054692>

Arzu Çerkezoğlu: Emekçi alacaklı

Sorunlar kronik Dövizle işe girmeyin Ekonomi ‘soğumalı’ Türkiye ekonomisinin tehlikeli bir döviz ve borç kriziyle karşı karşıya olduğunu söyleyen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Ekonomik krizin, işsizlik ve yoksullaşma olarak işçi sınıfına fatura edilmesine izin vermeyeceğiz. Borç yüzde 1’in borcudur. Yüzde 99 bunu neden ödesin?” dedi.

<haber-yatay:1054674,1054773>

Adnan Bali: Dövizle işe girmeyin

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, kurdaki hareketlilikle ilgili, “Saldırı niteliğinde fiyatlar oluştu” açıklaması yaptı. Vatandaşlara da tavsiyede bulunan Adnan Bali, “Kimse bilmediği sularda yüzmesin. Dolarla, Avro ile geliri olmayan kişinin dövizle işi olmamalıdır” diye konuştu.

<haber-yatay:1054160,1053940>

Aziz Konukman: Sorunlar kronik

İktidarın kurlardaki yükselişi ABD ile krize bağlamasını eleştiren Prof. Dr. Aziz Konukman, “Kriz çıkmadan önce her şey yolunda mıydı, dış mihraklar yok muydu? Yapı kırılgan, cari açık kronik halde, ithal girdilere bağımlılık arttı. Dışa bağımlılık ekonomiyi spekülatif ataklara açık hale getirdi” dedi.

Barış Soydan: Ekonomi Soğumalı

Türkiye’nin cari açığının gayri safi yurtiçi hasılaya oranı yüzde 6.5 civarında. Yüzde 5’in üzeri tüm dünyada kriz habercisi olarak değerlendirilir. Cari açık ve enflasyonu indirmek için ekonomiyi ‘soğutmak’ gerekiyor. Bu da vergi indirimlerini kaldırmak ve kamu harcamalarını kısmak demek.”

Fotoğraf: Kurtuluş Arı

Dolardaki dalgalanma nedeniyle bazı AVM’lerdeki lüks mağazaların önünde kuyruklar oluştu. Mağazalarda herhangi bir özel indirim olmadığı, dolar ya da Avro ile alışveriş yapan turistlerin ise pahalı çanta, ayakkabı, mont ve değerli takı gibi ürünlere ilgi gösterdiği öğrenildi.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler