Robin Williams kimdir?

Hollywood'un en ünlü aktörlerinden olan ve Robin Williams, bilinmeyen bir nedenle dün gece hayatını kaybetti. 2000'li yıllara damgasını vuran ünlü oyuncu, hayata 63 yaşında gözlerini yumdu. Tüm dünyayı şaşırtan bu ölüm özellikle ABD'de hüzün estirdi. Usta oyuncu Robin Williams kimdir?
Yayınlanma tarihi: 12 Ağustos 2014 Salı, 10:26

[Haber görseli]

Ölü Ozanlar Derneği ve Can Dostum filmleri ile Türkiye 'de ve dünyada geniş hayran kitlesi edinen Oscar ödüllü ünlü oyuncu Robin Williams, Tiburon kentindeki evinde ölü bulundu. California Polis Departmanı, ünlü oyuncunun kendisini asarak hayatına son verdiği ihtimali üzerinde duruyor.

ROBIN WILLIAMS'IN UNUTULMAZ FİLMLERİ

Robin Williams’ın filmlerinden çıkartılacak 25 hayat dersi

Polis açıklamasına göre, grafik tasarımcısı eşi Susan Schneider tarafından en son sabah saat 10.00 sıralarında görülen Williams'ın, polis ihbarıyla evine gelen sağlık ekipleri tarafından yerde yatarken bulunduğu, yapılan müdahalelere rağmen hayata döndürülemediği bildirildi.

EN İYİ PERFORMANSLARI...

[Haber görseli]

Adli Tıp uzmanları tarafından yapılan açıklamada "Şerif ofisi, ölüm nedeninin oksijen yetersizliğinden kaynaklanan intihar olduğundan şüpheleniyor ancak nihai ölüm nedeninin belirlenmesi için kapsamlı soruşturmanın tamamlanması gerekmektedir" denildi. Toksikoloji testlerinin ardından bugün içinde adli tıp incelemesinin yapılması bekleniyor.

Oscar ödüllü aktörün yaşamını yitirdiğini doğrulayan temsilcisi Mara Buxbaum da Williams'ın bir süredir şiddetli depresyonla mücadele ettiğini söyledi.

''EŞİMİ VE EN İYİ ARKADAŞIMI KAYBETTİM''

Williams'ın eşi Schneider, yaptığı açıklamada, "Bu sabah, eşimi ve en iyi arkadaşımı kaybettim. Dünya da en sevilen sanatçı ve güzel insanlarından birini yitirdi” dedi.

Robin Williams'ın ölüm üzerine konuşması - VİDEO

[Haber görseli]

DEPRESYON TEDAVİSİ GÖRDÜ

Can Dostum filmi ile 1997'de en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Oscar kazanan 63 yaşındaki sanatçının 2009 yılında kalp ameliyatı olduğu daha sonra da birkaç kez depresyon tedavisi gördüğü kaydedildi.

OBAMA'DAN AÇIKLAMA: HEM GÜLDÜRDÜ HEM AĞLATTI
ABD Başkanı Barack Obama da, Williams'ın ölümü üzerine yazılı açıklama yaparak, Obama ailesi olarak Robin'in ailesi ve dostlarına başsağlığı dilediklerini belirtti.

Obama, Robin'in kariyeri boyunca birçok farklı karakteri canlandırdığını ancak "türünün tek örneği" olduğunu kaydederek “O bizi hem güldürdü hem de ağlattı” dedi.

Los Angeles’taki ünlü yıldızlar kaldırımına Oscar’lı oyuncunun yıldızına hayranları çiçek bıraktı.

1997 yılında Empire Magazine dergisince, 'gelmiş geçmiş en yetenekli 100 aktör' arasına dahil edildi. Williams, kariyeri boyunca bir Oscar, iki Emmy, altı Altın Küre, altı Grammy ve iki Sinema Oyuncuları Derneği ödülüne layık görüldü. Sanatçı San Fransisco'da bulunan Rubicon Restaurant'ı, meslektaşı Robert de Niro ile birlikte işletmekteydi. İlk eşi Valerie Velardi'den bir, ikinci eşi Marsha Garces Williams'den ise iki çocuğu bulunan Williams, 2011'den beri Susan Schneider ile evliydi.

Robin Williams kimdir?

Hollywood’un en komik aktörlerinden biri olan Robin Williams, 21 Temmuz 1952’de Amerika’nın Chicago eyaletinde, Ford Motor’un varlıklı yöneticilerinden birinin tek çocuğu olarak dünyaya geldi. Ünlü olmadan önce stand-up şovları düzenleyen Williams, gençlik yıllarında drama eğitimi almaya başladı. 70’li yılların en beğenilen sitcom dizilerinden biri olan “Mork and Mindy”deki kaçık yabancı tiplemesiyle tanınmaya başlayan aktör, sinemaya geçmeden önce birçok kez gerek sahnede gerekse de televizyondaki şovlarda gösteriler düzenledi.

İlk ciddi rolüne Robert Altman’ın felaket bir yapım olarak değerlendirilen “Popeye” filmiyle kavuşan Robin Williams, “The World According to Garp” adlı uyarlama filminden sonra komedi filmlerine yöneldi. “The Survivors” ve “Club Paradise” gibi filmlerin ardından bir türlü kendini ispatlama fırsatı yakalayamayan Williams, Hollywood’daki yerini “Good Morning, Vietnam” adlı Vietnam komedisiyle aldı. Aktör, 1987 yapımı bu filmle En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı ile Altın Küre ödüllerine aday gösterildi.

Kariyeri boyunca nasıl bir performans sergileyeceği hiç belli olmayan filmlerde rol alan aktör, komedyenliğinin yanı sıra dramatik oyunculuğunun da kuvvetli olduğunu “Dead Poets Society / Ölü Ozanlar Derneği” filmindeki öğretmen rolüyle ispatladı. Filmlerinde belli bir istikrarı tutturamayan Williams, bazen çok kötü filmlerde oynayarak hayranlarını düş kırıklığına uğratabiliyorken bazen de muhteşem bir performans sergileyerek izleyenleri büyüleyebiliyordu. 1991 yapımı “The Fisher King”deki kaçık sokak serserisi karakteriyle usta bir oyuncu olduğunun altını çizen aktör, “Aladdin” adlı animasyon filmiyle de seslendirmede de iddialı olduğunu gösterdi.

1986 yılında karısı tarafından kendisine zona bulaştırdığı gerekçesiyle 6.2 milyon dolarlık tazminat davası açılan aktör, her ne kadar karısının kendisinden para sızdırmaya çalıştığını iddia etse de bunu jüriye inandıramadı. Karısından ayrıldıktan sonra oğlunun eski sevgilisi Marsha Garces ile evlenen aktör, genç karısına “Mrs. Doubtfire”da bir de rol verdi. Filmin gişede bomba etkisi yaratmasıyla birlikte Hollywood’un en iyi komedyeni unvanını sağlamlaştıran Williams, “The Birdcage”, “Jack”, “Father’s Day” ve “Flubber” gibi ticari filmlerde rol almasına rağmen yavaş yavaş popülaritesini kaybetmeye başladı.

Hollywood’un yeni komedyenlerinden Jim Carrey’nin yanında komedi dünyasında yer bulma telaşı içerisine giren aktör, Gus Van Sant’ın 1997 yapımı “Good Will Hunting” adlı filmiyle birlikte daha ölmediğini gösterdi.

Güney Boston’lı terapist rolüyle bir de En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar kazanan aktör, bu filmin ardından Vincent Ward’ın görsel draması “What Dreams May Come / Aşkın Gücü” filminde rol aldı. Bir otomobil kazası sonucu ölen ve öldükten sonra karısını bulmaya çalışan bir adamı canlandırdığı film, her ne kadar box office listesinde cevap bulamasa da Williams, severlerin hayran kaldığı filmler arasında yer aldı.

Hastalarını terapi yaparak iyileştiren ve tedavisiyle tıp alanında devrim yapan bir fizikçinin gerçek hikayesinin ele alındığı “Patch Adams”, Nazi Almanya’sında diğer yoldaşlarını kandırmaya kalkan bir Yahudi’nin dramının anlatıldığı “Jakop the Liar” ve insan olmak isteyen bir robotu konu alan “Bicentennial Man” adlı filmlerde rol alarak yeniden hayat buldu. Uluslar arası bir krizi çözmekle görevlendirilen bir danışmanı canlandıracağı “The Interpreter”in çekimlerine hız veren aktör, oyunculuğun yanı sıra yapımcılığa da el attı. Aktör, bilimkurgu filmi “Rim” ile Hawaiili bir koloniye önderlik eden Belçikalı bir rahibin konu alındığı “Damien of Molokai” adlı filmlerin yapımcılığını üstlendi.

Williams, 2002 yılında "One Hour Photo / Baskı" adlı filmde Sy Parrish adlı, büyük marketlerin birinde çalışan, sorunlu bir fotoğraf baskıcısını canlandırdı. Yine aynı yıl, başrolü Al Pacino ile paylaştığı, 1997 yapımı bir Norveç filminin yeniden çevrimi olan, gerilim filmi “Insomnia”da cinayet zanlısı Walter Finch karakterini canlandırdı başarılı aktör. Sanatçıya filmde, aynı zamanda, Hilary Swank ve Maura Tierney gibi sanatçılar da eşlik etti.

A+ A-