Kapat
A+ A-

Engelsiz Filmler Festivali Eskişehir’de başladı

Bu yıl altıncı kez sinemaseverlerle buluşan Engelsiz Filmler Festivali’nin İstanbul’dan sonraki ikinci durağı Eskişehir oldu. Festivalin ilk gününde; Taşbaşı Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen gösterimlerin yanı sıra 9-12 yaş arasındaki işitme engelli sinemaseverlerin canlandırma sanatıyla tanıştığı “Canlan Kıpırdan Animasyon Film Atölyesi” gerçekleşti.
Yayınlanma tarihi: 14 Ekim 2018 Pazar, 06:47

[Haber görseli]

Canlandırma sanatçısı Işık Dikmen tarafından gerçekleşen atölyeye 9-12 yaş arasındaki 12 işitme engelli minik sinemasever katıldı. Canlandırma sanatıyla tanıştıkları atölyede çocuklar ilk olarak kendilerine verilen malzemelerle hayallerindeki karakterleri ve öykülerini yarattılar. Yarattıkları karakterleri tek tek fotoğraflayıp hareketlendiren çocuklar, “stop motion” tekniği ile bir araya getirdikleri animasyon filmlerini 3 saatlik atölyenin sonunda birlikte izlediler.

Atölye sonunda ortaya çıkan 7 animasyon film, bugün saat 12.00’de Taşbaşı Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek olan “Otizm Dostu Gösterim” öncesi sinemaseverlerle buluşacak.

17 Ekim’de Ankara

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile 12-14 Ekim tarihlerinde Eskişehir’de yolculuğuna devam eden Festival, 17 - 21 Ekim tarihleri arasında ise Ankara’da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut Ankara’da sinemaseverleri ağırlayacak. Ayrıntılı bilgi: www.engelsizfestival.com.

Cumhuriyet İMECESİ