Zehra Yıldız konserlerle anılıyor

İstanbul Devlet Opera Balesi solist sanatçısı, en verimli yaşında sahnede hayata veda eden soprano Zehra Yıldız ölümünün 21. yılında konserlerle anılıyor.

cumhuriyet.com.tr
12 Aralık 2018 Çarşamba, 11:22
Zehra Yıldız Kültür ve Sanat Vakfı'nın düzenlediği ilk konser ölüm tarihi olan 12 Aralık Çarşamba akşamı 19.30’da Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Salonu’nda, ikinci konser ise, Kartal Belediyesi işbirliğiyle 14 Aralık Cuma akşamı 20.30’da Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’de verilecek.

Konserlerde Avusturyalı piyanist Christian Koch eşliğinde soprano Burcu Uyar, mezzosoprano Barbora Fritscher Hitay, tenor Muzaffer Soydan ve bariton Caner Akgün opera repertuvarının sevilen aryalarını seslendirecekler. Anısına düzenlenen konserlerde, CD kaydından Zehra Yıldız’ın unutulmaz yorumu Vivaldi’nin “Bajazet Operası”ndan Irene’nin “Sposa son disprezzata” aryası da çalınacak.

Genç Diva Zehra Yıldız

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera ve Şan Bölümünden 1983 yılında mezun olan Zehra Yıldız, aynı yıl İDOB’a katılarak ilk kez ‘Venedik’te Bir Gece’ opereti ile sahneye çıktı. 1984’te İtalya’daki La Boheme yarışmasında ‘Mimi‘ rolü ile ilk beş soprano arasına girdi. Antonietta Stella, Lia Guarini, Carlo Bergonzi, Renato Gavarini gibi ünlü sanatçılarla çalışan sanatçı, “Hoffmann’ın Masalları”, “Madama Butterfly”, “Otello”, “Maskeli Balo”, “Aida”, “Tosca” operalarında baş rol üstlendi. 1994-95 sezonunda Kültür Bakanlığı tarafından “Yılın En Başarılı Kadın Opera Sanatçısı” ünvanını alan sanatçı, 1995-96 mevsiminde Almanya’da oynadığı “Uçan Hollandalı” operasındaki Senta rolü ile ‘’Opern Welt’’ dergisinde yılın en başarılı sanatçıları arasında yer aldı. Almanya’nın iki ayrı opera evinde “Salome” ve“Fidelio” temsillerinde baş kadın rolünde sahne almış olan Zehra Yıldız, 12 Aralık 1997’de Heidelberg Operası’nda temsil sonrası geçirdiği beyin kanamasıyla beklenmedik biçimde yaşama veda etti.