Minik balerinden büyük başarı

Yasemin Çaynak, dünyada en önemli üç bale okulunu kazandı.

13 Mart 2019 Çarşamba, 22:54

Hülya Aksular Bale Okulu ve İstanbul Devlet Konservatuvarı öğrencisi Yasemin Çaynak henüz 14 yaşında ve büyük bir başarıya imza attı. Bale dünyası için çok önemli olan; Dutch National Ballet Academy (NBA) (Netherlands), Staatliche Ballet Schule (Berlin) ve Royal Ballet School (London) okullarını kazandı.

Anne ve babası doktor olan Çaynak 6 yıl önce Hülya Aksular Sanat Atölyesi bünyesinde çalışmalara başladığında, anne ve babası gibi doktor olmak istiyormuş. Çaynak’ın öğretmeni Aksular, “Aklında olmayan sanat eğitimi, çalışmalarımız sırasında yapabileceğini görmesiyle yaşam biçimine dönüştü. 4 yıl önce İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın bale bölümünü okulumuzun öğrencileri olan diğer 3 arkadaşıyla birlikte kazandı. Konservatuvardaki nadide eğitmenleri; İDOB’un primalarından Ayfer Zeren ve benimle yaptığı Master Class’larla istikrarlı çalışması ve tutkusuyla kısa zamanda çok yol kat etti ve bu ay çektiğimiz ders videolarıyla sınavlara çağırılan Yasemin üç önemli okulu kazandı” diyor.

Ayrıca bu hafta sonu cevabını bekledikleri Princesse Grace Dance Academy Monaco ‘dan da olumlu haber geleceğini söyleyen Aksular, “Derslerde onun dönüşlerini ve zıplamalarını Mikhail Baryshnikov’a benzetmişler. Sonuç ne olursa olsun Yasemin, Royal Ballet School’da okumaya karar verdi ve gelecek yıl bale öğrenimine Londra’da devam edecek. Okuyacağı okul tıpkı Royal Ballet gibi yine Madamın destekleriyle kurulan bir okul. Biliyorsunuz Dame Ninette de Valois Türk balesinin de kurucusudur” diyor.

Aksular, Türkiye için önemli bir isim yıllarca yurtdışında da ülkesini temsil etmiş olan sanatçı, “Bende, Dame Ninette de Valois’in önderliğinde açılan Türk Balesi’nin ikinci nesliyim” diyor ve ekliyor; “Okuldaki öğretmenim Prof. İnci Kurşunlu ve profesyonel dansçılığımda bana el veren öğretmenim Devlet Sanatçısı Meriç Sümen’de Madamın Türkiye’deki ilk öğrencileri. İstanbul Balesi’nin yıllarca prima balerini olarak görev aldığım sürede Londra’da Madam’la tanışmak ve Royal Ballet’de çalışmalara katılmak gibi bir rüyamı çok değerli yine madamın öğrencisi olan öğretmenim Geyvan Macmillan sayesinde gerçekleştirmiştim. Şimdi Yasemin kendi kararlılığı ve emekleriyle hayallerine bir bir kavuşmakta. Hepimiz için büyük mutluluk bu. Bale sanatını yaşam biçimi olarak seçen bütün çocuklarımızın yolları açık, ömürleri güzel, Türk Balesi ölümsüz olsun” diyor.

Dame Ninette Valois’in her dansçıda yaşayan ruhuna selam olsun diyen Aksular, “Keşke böylesi özel öğrenciler için yıllık eğitimlerini bölüşerek üstlenen destekçilerimiz olsa. Ya da devletimiz buna gerek bırakmasa” cümlelerini de ekliyor sözlerine.