Yönetmelik tamam, imza yalan...

Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü bünyesinde, süreli sözleşmeli personel (SSP) kadrosunda çalışanlar, 28 Aralık 2018’de yayımlanan kanun hükmünde kararname ile belirlenen yeni özlük haklarını istiyor.
Yayınlanma tarihi: 11 Eylül 2019 Çarşamba, 02:13

[Haber görseli]

Devlet Tiyatroları (DT), Devlet Opera ve Balesi (DOB) ile Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü bünyesinde, süreli sözleşmeli personel (SSP) kadrosunda çalışanlar, 28 Aralık 2018’de yayımlanan kanun hükmünde kararname (KHK) ile belirlenen yeni özlük haklarını istiyor. Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca hazırlanan ve 15 Mayıs’ta da Resmi Gazete’de yayımlanan SSP’lilere yönelik yeni özlük haklarını belirleyen sözleşme bir türlü imzalanmıyor. Sanat kurumları yeni sanat sezonuna “merhaba” demeye hazırlanırken, kurumda çalışan onlarca SSP’liyle yeni sözleşme imzalanmadığı için çalışanların statüleri de belli değil.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan onlarca SSP’li için hükümet 28 Aralık 2018’de çıkarılan KHK ile ilgili yeni bir karar aldı. KHK ile kamuda çalışan SSP’lilerin özlük hakları, “657 sayılı Devlet Memurları Yasası uyarınca” yeniden belirlendi. Bu şekilde DT, DOB ve Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı çalışan ve aralarında kurumun teknik personelinin de bulunduğu SSP’liler için KHK uyarınca yeni bir yönetmelik hazırlandı. Bu yönetmelik de 15 Mayıs tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. KHK uyarınca hazırlanan yeni yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla da kamuda SSP’li dönemi resmen sona erdi.

İmzalar atılmadı
KHK uyarınca hazırlanan yeni yönetmelik, kamuda SSP’li olarak çalışan personelin özlük haklarını yeniden düzenliyor. Buna göre, izin sürelerinden ücretlere değin pek çok hakkın, 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’ndaki kadrolu memurlarda olduğu gibi SSP’liler için de uygulanması öngörülüyor. Kamuda on binlerce çalışanla birlikte DT, DOB ve Güzel Sanatlar Genel Müdürülüğü’ne bağlı çalışanlar da 15 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik gereğince, yeni sanat sezonu açılmadan, yeni yönetmelikteki haklarını kullanmak istiyor.
Ancak kurum bu konuda çalışmalar yürütse de SSP’lilerle yeni çalışma koşullarını belirleyen yönetmelik bir türlü imzalanmıyor. Kurumlarda çalışan personel de “yeni sanat sezonuyla birlikte statülerinin ne olacağını” henüz bilmiyor.

SSP’lilerle yeni sözleşmenin imzalanması için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un en son “30 Haziran tarihini” verdiği belirtiliyor. Ancak 30 Haziran’ın üzerinden 2 aya yaklaşan süre geçmiş olmasına karşın çalışanlarla yeni sözleşme imzalanmaması, “bu sözleşmenin bürokrasiye takıldığı” yorumlarını da beraberinde getiriyor. Başta DT, DOB ve Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü çalışanları olmak üzere pek çok SSP’li, Resmi Gazete’de 15 Mayıs’ta yayımlanan yeni yönetmelikle birlikte şu an “açıkta” bulunuyor.

A+ A-