Botanik Park’ta Yaza Veda: Bak’ın Rock Fest 3

Bakırköy Belediyesi tarafından düzenlenen Bak’ın Rock Fest’in ikincisi geçen yıl Sanatçılar Parkı’nda yapılmıştı. Tebdili mekânda hayır vardır diyerek Botanik Parkı’na taşınan festivalin üçüncüsü bu yıl 8 ve 9 Eylül tarihlerinde, birden iki güne çıkılarak gerçekleştirildi.
Yayınlanma tarihi: 11 Eylül 2019 Çarşamba, 01:42

[Haber görseli]

Botanik Parkı, şehrin ranta açılmamış nadir büyük alanlarından biri. 96 bin metrekarelik bir araziye inşa edilmiş, 2013 Haziranı’nda açılmış. İçinde bitki gruplarından oluşan 11 tematik bahçe ve yüzlerce çeşit ağaç var. Kuğusu, ördeği, koca taşların üzerinde güneşlenen kaplumbağası bol.
Festivalin ilk günü pazar; güneşli bir tatil gününü piknik yaparak değerlendiren ailelerle ve nikâh öncesi fotoğraf çektiren gelinler, damatlarla dolu burası.

100 kişilik sandalye...
Bakırköy Adalet Sarayı manzaralı bir sahne. İzleyicilere göre sağda kalan bir büfe, solunda ise büyücek bir havuz, içinde beş Pegasus heykeli. Sahne önünde yaklaşık 100 kişilik kırmızı plastik sandalye. Seyirci kabaca üçe ayrılmış: sahne önünde oturanlar, büfeye çökenler ve sahnenin uzak karşısında yokuşlu çayıra yayılarak keyif çatanlar... Birasını kapan, şarabını çeken delikanlılar küme küme; hemen yanı başlarında çoluklu çocuklu aileler kilimi sermiş çekirdek çitliyor. Aralarında kuru kuruya gitmez diye gençlere evde sarılmış dolma ikram eden teyzeler var. Yaklaşık altı saatlik sahne programının listesinde sırasıyla Bu Bir Son Band, Burak Çeviker Band, Grandfathers, Omark, Sis, Ekvator, Naz Cimilli, Tarkan Çakır, Gür Akad Band ve Sabih Cangil kurtlarını döküyor. Tekerlekli sandalyede el işi hediyelik eşya satan abla bile kafa sallıyor, müziğin ritmine kapılarak. İkinci gün ise okulların açılışına rastlayan pazartesi. Günün programında epeyce bir ağır top var. Sırasıyla White Everything’s Burns, Prowler, Bartu Gülhan Band, Gizem Saatci Band, Taner Öngür 43:75, Kasamam, Altın Madalyon, Devil, Kronik ve Nautilus çalıyor.

Çoğu emektar müzisyen, hak ettiği karşılığı görememiş cefakâr insanlar, memleketin piyasa dışı gerçek rock müzisyenleri ve sonraki kuşaklardaki muadilleri, çiçeği burnunda bayrak taşıyıcıları... Bu harmanı bir arada görebileceğimiz yegâne misyoner festival bu... Giriş ücretsiz. Müzisyenler de bila bedel çalıyor. Tek tesellileri çalmış olmak, bir arada bulunmak, bir de Bakırköy Belediyesi tarafından kendilerine takdim edilen plaket. İki rahmetli rock gitar efsanesi olan Asım Can Gündüz ve Ercan Birol’un anısına düzenlenen, hiçbir ticari amaç gütmeyen bu organizasyonda büyük fedakârlıklarla çalışanların başını her zamanki gibi (yüzünün sağ tarafındaki bezeyi aldırmak için olması gereken ameliyatı erteleyen, üç gününü alanda uykusuz geçiren gerçek bir rock mücahidi) Sabahattin “Devil” Taşdöğen çekiyor. Tabii bir de BASAD (Bakırköylü Sanatçılar Derneği) başkanı İlhan Gülek... Keyifli bir yaz sonu, her şey yolunda, üstelik bir de Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu yaptığı kısa konuşmada festivalin süreceği müjdesini verince, sahnenin üzerinde kelebekler uçuyor. Festivalin tek eksiği maalesef izleyici kalabalığı. Herkesin el verdiği bir gelecekte o da olacak; umutluyum, bu müzisyenler çok daha fazla insana seslerini duyuracak. Yeter ki festival devam etsin, rock müzik susmasın... ([email protected])

A+ A-