Vedat Günyol Deneme Ödülü’nün 4’üncüsü için başvurular 30 Kasım’da bitiyor

Eleştiri ve deneme alanlarında kendine özgü bir yeri olan Vedat Günyol’u yaşatmak, gelecek kuşaklara tanıtmak, deneme alanındaki çalışmaları desteklemek, yüreklendirmek ve başarıları ödüllendirmek amacıyla verilen “Vedat Günyol Deneme Ödülü”nün 4’üncüsüne başvurular sürüyor.
Yayınlanma tarihi: 12 Ekim 2019 Cumartesi, 04:38

[Haber görseli]Başvuruların 30 Kasım’a kadar devam edeceği ödülün Yürütme Kurulu’nda Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya, Adem Uçar, Aydın Ergil, Celal Ülgen, Haluk Hepkon, Muharrem Semir, Mustafa Köz, Nesim Ovadya İzrail, Rengin Cemiloğlu yer alırken; ödülün Seçici Kurul’u ise Gazetemiz yazarı Hikmet Altınkaynak, Adem Uçar, Adnan Özyalçıner, Celal Ülgen, Cengiz Bektaş, Hikmet Altınkaynak, Rengin Cemiloğlu, Tahir Şilkan, Uğur Kökden’den oluşuyor. Yarışmanın birincisine bu yıl 7 bin 500 lira, Seçici Kurul Özel Ödülü ve Genç Deneme Yazarı Ödülü 3 bin lira parasal ödül verilecek. Seçici kurulun belirlediği ödüller 1 Mart 2020 Pazar günü düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

Başvuru koşulları

Adaylar, farklı alan ve konularda, deneme tarzında yazılmış, yayımlanmış veya yayımlanmamış ise en az 30 sayfa Türkçe olarak yazılmış çalışmalarıyla yarışmaya katılabilecekler. Yarışmaya adaylar kendileri başvurabilecekleri gibi başka kişiler, kurum ve kuruluşlar da aday bildirebilecekler. Yarışmaya, yurtiçi ve yurtdışından herkes katılabilecek. Adaylar, Vedat Günyol Ödülü Yazmanlığı’na gönderecekleri başvuru dosyasında bulunması gerekenleri öğrenmek için: vedatgunyol.wordpress.com adresini ziyaret edebilirler.

Günyol belgeliği

Türk edebiyatının deneme ustalarından Vedat Günyol’un özel eşyaları, yazı gereçleri, kitapları ve fotoğraflarından oluşan belgelik, Kadıköy’de Türkiye Yazarlar Sendikası Edebiyat Müzesi’nde açıldı.
Günyol’un öğrencilerinin, okurlarının ve yazar dostlarının katıldığı açılışta, Türkiye Yazarlar Sendikası yönetiminden yazar Tahir Şilkan, Günyol’un denemeciliği ve ülkenin deneme tarihindeki önemi üzerinde durdu. Şilkan’dan sonra söz alan Günyol’un öğrencilerinden Aydın Ergil ve yazar Ulviye Alpay da anılarını paylaştı. Vedat Günyol’un yeğeni Zerrin Özaytekin ve öğrencilerinden Süleyman Balkan’ın konuşmasından sonra, buluşmada hazır bulunan şair Mustafa Köz de Günyol’un denemeleriyle tanışıklığına ve denemeciliğinin kurucu, devrimci yönüne değindi.

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Hikmet Altınkaynak