Kapat
A+ A-

Büyük ödül ‘Misafir’ ve ‘Malaria’nın...

Boğaziçi Film Festi vali sona erdi...‘Misafir’ adlı film ulusal yarışmada büyük ödül aldı.
Yayınlanma tarihi: 27 Kasım 2017 Pazartesi, 20:54

Bu yıl 5. yaşını kutlayan Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin kazananları belli oldu. Dün gece gerçekleşen kapanış gecesinde, Andaç Haznedaroğlu’nun yönettiği “Misafir” ulusal yarışmada, İranlı yönetmen Parviz Shahbazi’nin “Malaria” adlı filmi de uluslararası yarışmada Büyük Ödül’ün sahibi oldu.

Béla Tarr’a özel ödül

Gecenin ilk ödülü, festivalin Onur Konuğu olarak İstanbul’a gelen Macar sinemacı Béla Tarr’ın oldu. Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün bu yılki sahibi olan usta yönetmen İstanbul’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek “Sabahın dördünde sete gittiğinizde her şey çok soğuktur. Ama, dünyaya bakış açını dik tutmalısın ve bir gün bu sıcak ödülü alacağını bilmelisin” dedi.

Başkanlığını Derviş Zaim’in yaptığı, Ayfer Tunç, Aylin Zoi Tinel, Feza Çaldıran ve Aslı Tandoğan’dan oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi, bu yıl 8 filmi değerlendirdi. Yarışmada Andaç Haznedaroğlu’nun yönetmenliğini yaptığı “Misafir”, En İyi Film ve En İyi Kurgu (Ahmet Hafez, Can Yağan) ödüllerini alırken, Pelin Esmer de “İşe Yarar Bir Şey” filmiyle En İyi Yönetmen seçildi. Yarışmada, Selman Kılıçaslan “Bütün Saadetler Mümkündür” ile En İyi Senaryo Ödülü’nü, Marton Miklauzic “Sarı Sıcak” ile En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nü kazanırken; En İyi Kadın Oyuncu “İşe Yarar Bir Şey” ile Öykü Karayel, En İyi Erkek Oyuncu da “Murtaza” filmindeki performansıyla Cezmi Baskın seçildi.

Aida Begic’in başkanlığını üstlendiği, Daphné Patakia, Signe Zeilich- Jensen, László Rajk ve Zrinko Ogresta’dan oluşan Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi’nin seçimi ise, İranlı yönetmen Parviz Shahbazi’nin “Malaria”sından yana oldu. Shahbazi’nin filmi, En İyi Film Ödülü’nün yanı sıra, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ve En İyi Kadın Oyuncu (Saghar Ghanaat) ödüllerini de topladı. Yarışmanın bir diğer İranlı yönetmeni Majid Majidi’nin yönettiği “Beyond The Clouds - Bulutların Ardında”; En İyi Kurgu ve En İyi Erkek Oyuncu (Ishaan Khattar) dallarında ödülleri alırken; Brezilyalı yönetmen Davi Pretto’nun “Rifle” filmi de En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nün sahibi oldu.

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin Asja Krsmanovij, Gözde Kural ve Hakkı Kurtuluş’tan oluşan Kısa Kurmaca Film Yarışması Jürisi, ulusal yarışmada Necip Çağhan Özdemir’in “Mutluluk”, uluslararası yarışmada ise Kaveh Mazaheri’nin “Retouch” adlı filmlerini seçerken; Aysim Türkmen, Kerime Şenyücel ve Mohammed Almughanni’den kurulu Kısa Belgesel Yarışması Jürisi de ulusal yarışmada Mehmet Can Mıcık’ın “Menderes Kıyısında”, uluslararası yarışmada da Karlis Lesins’in “Grandfather’s Father/Büyük Dede” adlı filmlerini En İyi Kısa Belgesel olarak seçti. Kısa film yarışmasının jürilerinin ortak kararıyla belirlenen ve 25.000 TL değerindeki Ahmet Uluçay Büyük Ödülü ise Ladj Ly’nin yönettiği “Les Miserables - Sefiller” filmine verildi. İstanbul Medya Akademisi Destekli Kısa Filmler Jürisi’nin belirlediği Genç Yetenek Ödülü ise “Küçük Papatya” adlı kısa filmi ile Nesip Khantürk’ün oldu.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Cezmi Baskın