LYS-1'de tartışılan iki soru

LYS-1 (Matematik) sona erdi. Uzmanlar bu yıl ilk defa LYS’de yer alan açık uçlu soruların matematikte öğrencileri zorladığını belirtiyor.

Yayınlanma: 11.06.2017 - 15:04
Abone Ol google-news

Matematik sorularının zorluk seviyesini orta olarak değerlendiren eğitimciler, geometride uzay analitiğiyle ilgili müfredat dışı iki soru olduğunu vurguluyor. Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumları LYS-1 sorularını Hürriyet için değerlendirdi.


ÇOK ZOR SORULAR VARDI

Matematik soruları genel anlamda normal. Eleyici olan 4-5 soru var ve iyi hazırlanmış olan sorulardan oluşuyordu. Kolay olan sorular rahat yapılabilecek düzeydeyken, zor olan sorular gerçekten zorluk düzeyi çok yüksek. Zorluk derecesi yüksek olan 4-5 soru, daha çok üst gruptaki adayları sıralamaya yönelik. Ayrıca öğrenciler matematikteki açık uçlu kısa cevaplı sorularda genel anlamda zorlandıklarını ve boş bıraktıklarını dile getirdiler.

İKİ SORU UZAY ANALİTİĞİNDEN

ÖSYM, bu yılın değil, geçen yılın müfredat programına bakarak sınavı hazırlamış. 4 yıl önce yenilenen ve bu yıl üniversite sınavına giren öğrencilerin okuduğu müfredatta olmayan uzay analitiği konusundan 2 soru yer aldı. Adayların bir hafta sonra girecekleri sınavlarda psikolojik olarak etkilenmemeleri için bir an önce ÖSYM yetkilileri tarafından bu soruların iptal edileceğiyle ilgili açıklama yapılması gerekiyor.


SORU SAYISI DEĞİŞTİ

Bu sene LYS 1’de soruların dağılımında farklılık vardı. Her yıl 50 matematik ve 30 geometri sorularından oluşan sınavda bu yıl 52 matematik 28 geometri sorusu yer aldı. Kısa cevaplı soru dağılımı olarak da matematik 2 ve geometri 1 olmak üzere beklendiği gibi 3 soru geldi. İşlem gerektiren sorular vardı. Matematikte YGS ve integral konularından gelenler bu sorular arasında sayılabilir.

MÜFREDAT DIŞI SORULAR OYALADI


Geometri genellikle orta ve orta üstü düzey sorulardan oluştu. Müfredat dışı olduğu düşünülen ‘uzayda vektörler’ konusundan soru geldi. 12’nci sınıf kitaplarında yer almayan sorular öğrencilerin telaşlanmasına neden oldu. Oyalayıcı sorulara takılıp kalan öğrenciler vakit kaybettiklerini söyledi.

Doğa Koleji uzmanları:

2016’DAN DAHA AYIRT EDİCİ

Bu yılki sınavın 2016’dan daha zor ve ayırt edici bir sınav olduğu söylenebilir. Ancak müfredat dışı soruların olması sınavın içeriğinden çok kapsamının tartışılmasına sebep olacak. LYS-1’in yerleştirme sıralamalarında etkili olacağı şimdiden söylenebilir. Açık uçlu sorular üçgende açı, integral ve bölünebilme kuralından geldi. Bölünebilme sorusu ayırt edici. Matematik testinde soruların bazıları ayırt edici düzeyde, yorum gücüne dayalı ve fazla işlem gerektiriyor.

TÜRKİYE ORTALAMASI DÜŞEBİLİR

Şekil çizdirmeye yönelik soru yok. Katı cisim sorularının da zorluğu dikkat çekici. Geometri bu sene zorlayan alan oldu. Türkiye matematik ortalaması ciddi oranda düşebilir. Ayrıca uzay analitiği konusundan müfredat dışı iki soru var. (Hürriyet)


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon