Mahkeme yasağı iptal etti

Ankara 13. İdare Mahkemesi, Ankara Barosu tarafından açılan dava sonucu, Ankara Valiliği’nin “Türkiye’den LGBTİ+Kısa Filmler Seçkisi” etkinliğine ilişkin yasak kararını iptal etti. Valilik tarafından gösterilen “terör örgütlerinin karşıt görüşlü gruplara yönelik eylem arayışı içinde olduğuna yönelik istihbari bilgiler olduğu” gerekçesinin “Birkaç kişinin şikâyeti olduğu hatta bu şikâyetlerden birinin Malatya’da oturduğu” ortaya çıktı.

Yayınlanma: 02.06.2019 - 22:34
Abone Ol google-news

Ankara Valiliği, geçen yıl, Ankara Barosu Eğitim Merkezi’nde gösterimi yapılacak, “Homur Homur, İz, Yeniden Doğuş, Solo, Mahallede LGBTİ+Olmak, Hükmü Yok, Kurneqiz, Mikado” kısa filmlerinden oluşan “Türkiye’den LGBTİ+Kısa Filmler Seçkisi” etkinliğini, “kamu güvenliği ve toplumsal duyarlılık” gerekçeleri ile yasaklamıştı. Valiliğin bu kararına Ankara Barosu, “hukuka aykırılık” gerekçesiyle dava açmıştı. Davada, “Dava konusu film etkinliğine yönelik olarak terör örgütlerinin karşıt görüşteki gruplara karşı eylem hazırlığı içinde bulunduğuna yönelik elde edilen istihbari bilgiler bulunduğu ve gösterimi yapılacak filmlerin halkta toplumsal duyarlılığa sebep olabileceğinden dolayı tesis edilen işlemle hukuka aykırılık bulunmadığı” savunuldu.

‘Malatya’dan gelen şikâyet’

Ankara 13. İdare Mahkemesi, Ankara Valiliği’nin kararını iptal etti. Kararın gerekçesinde, “terör örgütlerinin karşıt görüşlü gruplara yönelik eylem arayışı içinde olduğuna yönelik istihbari bilgilerin neler olduğu” sorusuna şu yanıtın verildiği belirtildi:

“Birkaç vatandaş tarafından söz konusu filmlerin gösteriminden duyulan ahlaki rahatsızlığın belirtildiği ve hatta bu şikâyetlerden birinin Malatya’da oturan bir vatandaştan geldiği anlaşılmaktadır.”
‘Hukuka uygun’ bulunmadı

Gerekçede, “Esasen sınırlı bir gruba yönelik olarak yapılacak film gösterimlerinin dava konusu işlem ile süresiz yasaklanması ölçülü olmadığı gibi açık ve yakın tehlikeyi gösteren somut bir veri-istihbari bilgi olmaksızın sadece birkaç vatandaşın rahatsızlık belirten şikâyeti üzerine demokratik toplumun gereklerine aykırı olarak gösterimin yasaklanmasına ilişkin tesis edilen işlemde bu gerekçelerle hukuka uygunluk bulunmadığı gibi ülkede ilan edilen olağanüstü halin 18 Temmuz 2018 tarihi itibarıyla kaldırıldığı da gözetilerek, dava konusu işlemde, bu yönüyle de hukuka uygunluk bulunmamaktadır” denildi. 


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler