Medyaya yönelik baskı ve kapatmalar canlı yayınla protesto edildi

OHAL kararnameleriyle aralarında İMC TV, Hayatın Sesi TV gibi televizyon kanallarının da bulunduğu birçok medya kuruluşunun kapatılması İstanbul'da protesto edildi.

Yayınlanma: 09.10.2016 - 15:36
Abone Ol google-news

<video:612853>

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan televizyon ve radyolar için "Susturamazsınız" adı ile eylem düzenledi. Düzenlenen eyleme CHP Parti Meclisi Üyesi Kadir Gökmen Öğüt ile kapatılan medya kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Birleşik Haziran Hareketi ve CHP İstanbul Gençlik Kollarının çağrısı üzerine Kadıköy İskele Meydanı'na toplanan grup "Susturamazsınız" yazılı pankart açarak "Özgür basın susturulamaz" sloganları attı. CHP İstanbul Gençlik Kolları Başkanı Kenan Otlu televizyon ve radyolar kapatıldıktan sonra bir tepki ortaya konulması gerektiğini söyleyerek "Fethullahçı terör örgütüyle mücadele adı altında ne kadar muhalif basın organı varsa susturmaya, canlı yayınlarını basmaya, kapattırmaya çalıştılar. Ama onlar ne yaparsa yapsınlar bu ülkenin vicdanlı insanları gerekirse ellerindeki telefonlarla birer basın emekçisi olurlar. Ama asla faşizme sessiz kalmazlar" dedi.

'ÖZGÜR BASIN SUSTURULAMAZ'

Kapatılan İMC televizyonunun editörü Candan Yıldız da "Her birimiz bir gazeteci olarak bütün bu engellemelere, sesimizin susturma çabalarına karşı birlikte dayanışarak ses çıkarmaya devam edeceğiz. Biz yemek ve içmek gibi haber alma hakkını bir hak olarak tanıyoruz" diye konuştu. Yön Radyo Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mansur Kılıç da Yön Radyo ile ilgili kapatma kararının kabul edilemez olduğunu belirterek, karar kaldırılana kadar nöbet tutmaya devam edeceklerini söyledi.

Özgür Radyo Yayın Koordinatörü Derya Okutan ise,"Radyomuzun 21 yıllık emeğine el konuldu. Bizim umudumuz, direnişimiz devam ediyor. Özgür basın susturulmaz" dedi. Grup basın açıklamasının ardından dağıldı.
 

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler