Metal işçilerinden uyarı eylemleri

MESS’in işçilere sunduğu zam teklifini düşük bulan ve protestoya başlayan DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş ve Türk-iş'e bağlı Türk Metal Sendikası üyesi işçiler yurt genelinde eylemler gerçekleştiriyor.

21 Aralık 2019 Cumartesi, 11:38

Türk Metal Sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında 7 Ekim tarihinde başlayan müzakerelerde, taraflar arasında anlaşma sağlanamaması üzerine 4 Aralık tarihinde uyuşmazlık tutanağı tutularak, arabuluculuk aşamasına geçilmişti. 11 Aralık tarihinde başlayan yürüyüşlerde işçiler uyarı eylemlerini başlatmıştı.

Aksaray, Ankara, Bolu, Bursa, Denizli, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Manisa ve Sakarya il merkezleri ile Biga, Bozüyük, Çerkezköy, Gebze, Gölcük ve İskenderun ilçe merkezlerinde geniş kitlelerin katılımıyla eylemler devam etti. 

Türk Metal Sendikası'nın kitlesel eylemlerle ilgili basın açıklaması şöyle:

"MESS’e verilen ve üyemizin namusu gibi sahip çıktığı bu taslak aslında kendi taslağıdır.

Bildiğiniz gibi Türk Metal’le MESS arasındaki Toplu İş Sözleşmesi müzakereleri, 7 Ekim 2019 tarihinde resmen başladı. Ancak bizim hazırlıklarımız, bu tarihten çok önce başlamıştı. Çünkü bu sözleşmenin üyemiz açısından hayati önem taşıdığını biliyorduk. Bunun için her şeyden önce, “üyemiz ne istiyor, ne bekliyor.” bunu tespit ettik. İki ayrı anket düzenledik. O anketlerden elde ettiğimiz sonuçları bilimsel veriler ve hayatın gerçekleriyle harmanladık. Günlerce ara vermeden çalıştık. Sonunda ortaya çıkan çalışmayı üyemizin onayına sunduk. Üyelerimiz, temsilcileri aracılığı ile tek tek her maddeyi onaylayarak taslağını oluşturdu. Yani MESS’e verilen ve üyemizin namusu gibi sahip çıktığı bu taslak aslında kendi taslağıdır. O taslak, bizim de onurumuzdur, Türk Metal’e emanettir. O yüzden herkes bilsin ki; biz o emanete halel getirmeyiz. Bu yolda kimseye boyun eğmeyiz, kimseye eyvallah demeyiz.

Biz alın terimizin karşılığı deyince de, onlar size enflasyon kadar zam yeter dediler.

Ancak bütün iyi niyetimize ve çabamıza rağmen, MESS’le uzlaşamadık. Müzakerelerin 5’inci oturumunda uyuşmazlık zaptı tuttuk ve masadan kalktık. Oysa biz, Türk Metal olarak gerçekten de üzerinde uzlaşılabilecek bir taslak vermiş masaya da uzlaşmak için oturmuştuk. Ancak muhatabımızdan aynı yaklaşımı göremedik. Biz yeni hakları konuşalım derken, onlar kazanılmış haklarımıza göz diktiler. Biz çağdaş çalışma koşulları derken, onlar esnek çalışma, kıstalyem, denkleştirme gibi çağdışı uygulamaları dayattılar. Biz alın terimizin karşılığı deyince de, onlar size enflasyon kadar zam yeter dediler. Bu bizim için sözün bittiği yerdi. Tutanağı tuttuk, masadan kalktık. İşte ondan sonra Türk Metal’in örgütlü olduğu fabrikalardan sesler yükseldi.  O sesler hakkını arayan işçinin, alın terinin karşılığını isteyen emekçinin, enflasyon dayatmasına hayır diyen Türk Metalcinin sesidir. Buradan bir kez daha ilan ediyoruz; Türk Metal olarak üyemizin hayır dediği hiçbir şeyi kabul etmeyeceğiz. Tamam diyene kadar mücadele edeceğiz. Tamam diyene kadar direneceğiz. Direne direne kazanacağız.

Zafer sendikasına inanan Türk Metalcinin olacak.

İşverenin ezberinde enflasyon kadar zam, dilinde kriz sözcüğü var. Sürekli olarak kriz var, bunalım var, zor günlerden geçiyoruz diyorlar. Biz de diyoruz ki; beyler sabredin, sizin için bu günler geçicidir. Zor günler sizin için geçicidir ama bizim süreklidir. İşçinin, emekçinin her günü zordur, güçlük içindedir. İşçi her daim krizdedir. Sizin krizinin geçici, bizimki süreklidir. Ama biliyoruz ki; bu bizim kaderimiz değildir. Bakın iki yıl önce Yüzyılın Sözleşmesi’ni imzalayınca hepimizin yüzü güldü. Fabrikalarda tek bir olay, tek bir sıkıntı, tek bir protesto olmadı. Çarklar döndü, bacalar tüttü. Bütün Türkiye’nin yüzü güldü. İşte onun için çaresiz değiliz diyoruz. Çünkü çare biziz. Çare iyi bir sözleşmedir. Üyemizin taslağını hayata geçirmektir. Bunun için yola çıktık. Bunun için yemin ettik. Zafere ulaşmadan dönmeyeceğiz. Zafere bizim olacak. Zafer sendikasına inanan Türk Metalcinin olacak.

Kazanılmış haklarımızdan asla ve asla vazgeçmeyiz.

Yüzyılın Sözleşmesi sadece Türk Metal üyesi için değil bütün işçi sınıfı için bir milat olmuştur. O sözleşmeyle, standartları yukarıya çıkardık. İşçiyi, emekçiyi layık olduğu koşullara taşıdık. Şimdi kimse bizden bu koşullardan ödün vermemizi beklemesin. O koşullar işçi sınıfı için bir lüks değil, anasının ak sütü gibi helaldir. Her biri için mücadele ettiğimiz, bedel ödediğimiz kazanılmış haklar, bizim için vazgeçilmezdir. Bir tekinden bile vazgeçmeyiz. Bizim hayatımızı cehenneme çevirecek uygulamalara, esnek çalışmaya, kıstalyeme, denkleştirmeye, telafi çalışmasına, deneme süresinin uzatılmasına asla ve asla izin vermeyiz. Kazanılmış haklarımızdan asla ve asla vazgeçmeyiz.

İnsanca yaşamaya yetecek kadar bir zam almaya kararlıyız

Buradan MESS yönetimine de seslenmek istiyoruz: Üretim rekoru kırınca övdüğünüz, kalite ödülü alınca sırtını sıvazladığınız, kar rekoru kırdırınca gurur duyduğunuz Türk Metalcileri, sıra zamma gelince görmez oldunuz. Fabrikalarınızda duyduğunuz o protesto sesleri işte bunun içindir. Görmezden gelenlere, var olduklarını göstermek içindir. Duymazdan gelenlere, seslerini duyurmak içindir. Umarız, onları görmüş, duymuş ve haklarını teslim etmeye karar vermişsinizdir. Yoksa bilin ki; biz kararlıyız. Yüzyılın Sözleşmesi’yle çıktığımız zirveden inmemeye, kazanılmış haklarımızı korumaya, insanca yaşamaya yetecek kadar bir zam almaya kararlıyız. Bunun için sonuna kadar mücadele etmeye de, gerekirse bedel ödemeye de kararlıyız. Bunun için direneceğiz,  direneceğiz, direneceğiz. Direne direne kazanacağız.

Biz Türk Metal olursak, bilin ki zafere ulaşırız.

Sürecin kritik bir aşamasına giriyoruz. Bundan sonra hangi yolu izleyeceğimize Yine sizlerle birlikte karar vereceğiz. Bunun için 24 Aralık’ta Genişletilmiş Temsilciler Meclisimizi topluyoruz. Ankara’daki bu toplantıya, MESS kapsamındaki bütün temsilcilerimiz katılacak. Bundan sonra izleyeceğimiz yol haritamıza orada karar vereceğiz. Harekât planımızı orada belirleyeceğiz. Ancak şimdiden hazır olun:

Eyleme, direnişe hazır olun. Birliğimizi, dirliğimizi, beraberliğimizi, Türk Metal'in gücünü göstermeye hazır olun. Bizim başka bir güce ihtiyacımız yok. Biz Türk Metal olursak, bilin ki zafere ulaşırız. Biz eminiz: Zafer bizim olacak. Zafer direnen emekçinin, direnen Türk Metalcinin olacak. Allah yar ve yardımcımız olsun."