Mimarlığa da baraj geliyor

Barajın eğitim kalitesi için tek başına yeterli olmayacağı vurgulanıyor.

Yayınlanma: 02.11.2015 - 23:42
Abone Ol google-newsYükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın, mimarlık fakültelerine başarı sıralaması getirileceğini açıklamasının ardından, gözler bu kurumlardaki akademisyenlere çevrildi.

Bazı üniversitelerde, aynı sınıftaki öğrenciler arasındaki sıralama farkının bile 200’ü bulması, YÖK Başkanı Saraç tarafından baraj için gerekçe olarak gösterilirken akademisyerler, tek başına baraj uygulamasının yeterli olmayacağı görüşünde.

MEF Üniversitesi Sanat Tasarımı ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arda İnceoğlu, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Kararı olumsuz bulmuyorum ancak eğitimin kalitesini artırmak için tek başına yeterli değil. Öğretim görevlilerinin sayısının düzenlenmesi, mezun öğrencilerin niteliklerinin ölçülmesini sağlayacak başka yöntemlerle birlikte kararın uygulanması lazım. Özellikle vakıf üniversitelerindeki artan kontenjan sayısını düzenlemesi bakımından olumlu bir karar.”

Büyük uçurum İstanbul’daki bir devlet üniversitesinin mimarlık bölümü dekan yardımcısı ise durumu vakıf üniversiteleri açısından değerlendirerek, ‘’Bu okullar, hem burslu hem de burssuz öğrenci alıyor. Bu da, mimarlık bölümlerinde büyük uçurum ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bu sorun barajla nasıl çözülecek bilmiyorum” dedi.

Devlet üniversitelerinin fiziki koşularının yetersizliğine de değinen dekan yardımcısı, özellikle tasarım bölümlerinde, birebir eğitim gerektiği için öğrenci başına düşen öğrenci sayısının daha az olması gerektiğini söyledi.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon