NASA’dan Drone çözümü: Akıllı hava kontrol sistemi

Havacılık kolay iş değil. Havada uçan her nesnenin, birbirlerine çarpmamaları için çok pahalı hava trafik kontol sistemleri tarafından izlenmesi ve yönlendirilmesi gerekiyor.

Yayınlanma: 06.08.2015 - 23:21
Abone Ol google-news

Gökyüzünde sadece milyonlarca dolar değerindeki yolcu uçakları ve savaş uçaklarının dolaştığı eski dönemde bu hava kontrol sistemlerini finanse etmek mümkün oluyordu ama şimdi, yani drone çağında, bir kaç yüz dolar değerindeki drone’ların sayısının milyonlara ulaşmaya başladığı bir dönemde, içinde 300 yolcu bulunan bir yolcu uçağı, iniş veya kalkış rotası üzerinde sorumsuzca drone uçuran yaramaz bir çocuğun yüz dolarlık drone’u ile çarpıştığı için 300 kişinin hayatını kaybetmesini nasıl engelleyeceğiz?

Veya havada serbestçe dolaşırken başka bir drone ile çarpışıp yerleşim yeri üzerine düşecek drone’ların sokakta masumca yürüyen insanları öldürmemesini nasıl mümkün kılacağız?
Tüm bu soruların cevabı için ABD’de Federal Havacılık Dairesi uzun süredir kafa patlatıyor. Ne yazık ki, havadaki her drone’u takip edecek bir hava kontrol memuru atamak mümkün değil, üstelik bu drone’ların klasik hava limanı radarları tarafından görünmesi de mümkün olmuyor. Federal Havacılık Dairesi, acil bir çözüm olarak ABD’de drone uçurmayı çok sıkı şartlara bağlamıştı. Örneğin, gece uçuşları yasak, kullanıcının drone’u göz takibinden çıkarması yasak veya hava limanları çevresinde uçuş yapmak da yasaktı… Ancak tüm bu kurallar, ticareti geliştirmek için drone’lara ihtiyaç duyan Amazon veya Google gibi şirketlerin işlerie sekte vurduğu için de büyük kavgalar çıktı.


NASA şimdi soruna çözüm bulabilmek için özel bir çalışma başlattı. Buna göre tüm drone üreticileri, drone’larına özel bir izleme cihazı yerleştirecek ve bu cihaz çalışmadan Drone’un uçması mümkün olmayacak. Ardından NASA’nın geliştireceği özel bir yazılım sayesinde, ABD hava sahasındaki tüm drone’ların uçuşları izlenecek ve çarpışma riski bulunan drone’lar bu insansız ve akıllı hava kontrol sistemi tarafından yönlendirilecek birbirinden uzaklaştırılacak.
NASA ayrıca, Amazon gibi şirketler için ABD hava sahası içinde yüksek hızlı drone koridoru oluşturacak. Böylece online sipariş edilen ürünlerin müşterilere çok hızlı şekilde ulaştırılması mümkün olacak. Elbette NASA’nın oluşturacağı sistem, diğer ülkelere de örnek olacak ve tüm dünyada hızla büyüyen drone sayısının, kimseye zarar vermeden güvenli şekilde uçması mümkün olacak.

YouTube’da “301+” saçmalığı son buluyor


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler