Panama Papers'tan sonra zenginlerin başı şimdi de Paradise Papers'la dertte

Dünyayı sarsan Panama Belgeleri'nin ardından bu kez sızıntıların adı #ParadisePapers... Çok sayıda devlet lideri, iş insanı ve ünlü isimlerin off-shore sırları ortaya çıtkı.

Yayınlanma: 05.11.2017 - 20:46
Abone Ol google-news

<video:860340>

Paradise Papers ile ABD Başkanı Donald Trump’ın milyarder ticaret sekreterinin Rusya ile olan bağları, Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun baş bağışçısının gizli ticari ilişkileri, İngiltere Kraliçesi ve farklı ülkelerden 120’den fazla politikacının off-shore hesapları başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından sırlar ortaya dökülüyor.

Paradise Papers olarak adlandırılan, off-shore hizmet sağlayıcıları Appleby ve Asiaciti ile 19 farklı yargı alanındaki kayıtlardan oluşan 13.4 milyon belge arasından Başbakan Binali Yıldırım'ın oğulları Erkam Yıldırım ve Bülent Yıldırım'ın şirketleri de çıktı.

Malta kayıtlarına göre Bülent ve Erkam Yıldırım, Hawke Bay Marine Co Ltd ve Black Eagle Marine Co Ltd adlı iki şirketin hissedarları. Kayıtlar şirketlerin ana hissedarı görünen Erkam Yıldırım'ın iki şirketin de direktörü olduğunu gösteriyor. Peki Ekim 2017 kayıtlarında halen aktif görünen bu şirketlerin hangi bağlantıları var? Erkam ve Bülent Yıldırım'ın ilişkili olduğu tüm şirketler ve bu şirketlerle ilgili tüm ayrıntılar bugün Cumhuriyet'te...

Off-shore sistemi nasıl çalışıyor? 

<video:860364>

Dünya ile aynı anda

Dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı, iş insanı ve ünlü ismin yer aldığı belgelerle ilgili 382 gazetecinin ortak çalışması Türkiye'den sadece Cumhuriyet'te yer alıyor.

Süddeutsche Zeitung tarafından elde edilen belgeler Cumhuriyet'in de medya ortağı olduğu Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) ile paylaşıldı.

Cumhuriyet, Süddeutsche Zeitung, The Guardian, New York Times, Le Monde, El Confidencial, Columbia Journalism School ve BBC’nin aralarında olduğu dünyanın dört bir yanındaki 96 medya kuruluşundan 382 gazeteci bir yıl boyunca 13.4 milyonu aşkın belge üzerine çalıştı. Belgelerle ilgili yazı dizimizin ilk bölümü bugün başlıyor.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler