Panzeri süren polis hiç eğitim almamış: ‘Çocuğumu ezen polis geziyor’

Zırhlı araç kazalarında yaşamını yitiren çocuklar için Şırnak’a giden CHP heyetinden çarpıcı rapor.

Yayınlanma: 21.05.2017 - 22:12
Abone Ol google-news

CHP, Silopi’de zırhlı polis aracının bir evin duvarını yıkarak evde uyuyan 6 yaşındaki Furkan ve 7 yaşındaki Muhammed Yıldırım kardeşlerin ölümüne neden olmasının ardından ilçeye bir heyet gönderdi. Heyetin incelemeleri sonunda yazılan rapor, polisin zırhlı aracı kullanmak için bir eğitim almadığını ortaya koydu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İstanbul milletvekilleri Selina Doğan, Onursal Adıgüzel, Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın ve Şırnak İl Başkanı Mehmet Uğur’dan oluşan heyetin hazırladığı rapora göre, 2016 ve 2017’nin ilk 5 ayında 7’si çocuk 13 kişi, zırhlı araçların neden olduğu kazalarda öldü.

Heyetin görüştüğü Muhammet ve Furkan’ın babası Mesut Yıldırım, kazanın ardından çocukları komşularının yardımıyla molozların altından çıkardıklarını anlattı. Yıldırım, “Hastaneye biz götürdük, polisler kendi araçlarını korumaya aldılar, savcı o gece gelmedi. Aracı da savcıdan habersiz çekmişler. Görgü tanıkları, savcının aracın kendinden habersiz çekildiğini görünce çok sinirlendiğini söylüyor” dedi. Zırhlı araçların genel olarak çok sürat yaptığını anlatan mahalle sakinleri ise çocukları için duydukları endişeyi heyete aktardı.

Heyet, olayın ardından tutuklanan zırhlı aracı kullanan polis ile Şırnak Merkez T TİPİ Ceza İnfaz Kurumu’nda görüştü. 5 yıldır polis olduğunu, 1.5 yıldır Şırnak’ta görev yaptığını söyleyen polis, olay günü eve yaklaşık 80 metre mesafedeki MHP binasını koruduklarını belirterek devriye atarken aracın stop ettiğini, bütün çabalarına karşın tekrar çalıştıramadığını anlattı. Bulundukları yer yokuş olduğu için aracın kaymaya başladığını ve frenlerin çalışmadığını anlatan polis, ilk virajı döndükten sonra direksiyon hâkimiyetini tamamen kaybettiğini söyledi. Kazanın ardından olay yerine ambulans çağırdığını anlatan polis, “Arkadaşlarla birlikte binanın ön tarafına geçip yaralıları çıkardık. İki çocuğu da çıkardık. Ambulans gelmemişti. Araçlarla hastaneye sevk ettik” dedi. Polis, aracı kullanmak için herhangi bir özel eğitim almadığını, normal B sınıfı ehliyetle aracı kullandığını, 8 ay önce araçta görev yapmaya başladığını, iki hafta öncesine kadar ise kulede görev yaptığını, iki haftadır aracı kullandığını söyledi.

İfadeler çelişkili

Heyetin raporunda aile ve polisin ifadelerindeki çelişkiye dikkat çekildi. Buna göre, aile olaya karışan polisin olay yerinden kaçtığını, çocuklarını kendi olanaklarıyla çıkardıklarını ve hastaneye götürdüklerini söylerken, polis çocukların çıkarılmasına yardım ettiklerini ve araçlarla hastaneye sevk ettiklerini belirtti.

Raporda, polislerin zırhlı araçları kullanmak için yeterli eğitimden geçtiklerine dair bilgi ve bulguya rastlanmadığına dikkat çeken heyet, araçların yenilenip yenilenmediğinin ve bakımlarının ne sıklıkta yapıldığının da incelenmesi gerektiğini vurguladı. Raporda, “Olayların çoğunda güvenlik görevlilerinin olayın meydana gelmesinde kusurlarının olup olmadığından bağımsız olarak, yaralılara gerekli yardımı sağlamadıkları, sağlık hizmetine ve adli mercilere erişim anlamında ihmalkâr davrandıkları ifade edildi. Bu husus kamu vicdanını da ciddi biçimde zedeliyor” ifadelerine yer verildi.

‘Çocuğumu ezen polis geziyor’


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler