PKK adına sözde mahkeme kuran 5 kişi tutuklandı

Terör örgütü PKK'nın Ağrı'da sözde mahkeme kurup vatandaşları yargıladığı, uyuşmazlıkları gidermek için baskı ve tehdit ettiği iddiaları üzerine başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 5 kişi tutuklandı.

Yayınlanma: 04.04.2015 - 00:31
Abone Ol google-news

Tutuklamanın ardından HDP ve DBP il teşkilatları adliye önünde oturma eylemi yaparak kararı protesto etti.

Cumhuriyet Başsavcılığı geçtiğimiz 2 Nisan günü internet sitesinden yaptığı açıklamada hukuki uyuşmazlıklara ilişkin bir kısım vatandaşların, PKK terör örgütü tarafından oluşturulan sözde adalet komisyonlarınca çağırıldığı, bu çağrıya uymayanların baskı ve tehdide uğradıklarına ilişkin duyum ve ihbar üzerine başlatılan adli soruşturma kapsamında 5 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Gözaltına alınan N.A., H.Ö.,H.G., O.A., ve İ.T. bugün çıkarıldıkları nöbetçi mahkemede tutuklanarak Ağrı M Tipi Kapalı Cezaevine gönderildi.

DBP ve HDP İl teşkilatları tutuklamaların ardından adliye önünde 5 dakikalık oturma eylemi yaptı. DBP İl Başkanı Necmettin Efe, tutuklamaların siyasi bir karar olduğunu iddia ederek kararı protesto ettiklerini bildirdi.

Tutuklanan N.A.'nın savunmasını üstlenen Baro Başkanı Ali Artuk ise yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

"Tutuklanan şahıslar tamamen toplumsal rolleri gereği kan davası ve halk arasındaki barışı sağlamaya yönelik çalışmalar yapmıştır. Başta müvekkilim N.A. olmak üzere, Şüpheliler H.Ö, H.G, O.A, İ.T. silahlı terör örgütü kurma ve yönetme anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs ve devletin birliğini bütünlüğünü bozma suçlarından tutuklandılar. Bu şahısların tamamı atılı suçlamayı kabul etmediler. Toplumsal rolleri gereği kan davası mevzularını insanı temelde bir yaklaşım ile çözme çabasının devletin birlik ve bütünlüğüne yönelik müdahale olmadığını ifade ederek suçlamaları kabul etmediler. Mahkeme 'tutuklama koşulları' var deyip adı geçen şahısları tutukladı."


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler