Hastanelerle ilgili ürküten açıklama

Almanya Hastaneleri Hijyen Denetim Kurumu, her yıl 30 bin kişinin tedavi amacıyla gittiği hastanelerde mikrop kapma sonucu öldüğünü bildirdi.
Yayınlanma tarihi: 31 Mart 2014 Pazartesi, 11:55

[Haber görseli]Almanya'da hastanelerin hijyen denetiminden sorumlu Almanya Hastaneleri Hijyen Denetim Kurumu’nun açıklaması Deutsche Welle’de yayınlandı. Kurum tarafından hastanelerdeki koşullarla ilgili Berlin'de yapılan açıklamada ülkede her yıl yaklaşık 30 bin hastanın, hastanelerde kaptıkları mikroplardan öldüğü belirtildi. Almanya Hastaneleri Hijyen Denetim Kurumu, bu rakamın şimdiye dek 10-15 bin olduğunun tahmin edildiğini hatırlattı. Alman Hastaneler Birliği bu açıklamayı kabul etmediğini bildirdi. Birlik Almanya'da yılda 2 bin ila 4 bin 500 hastanın, hastanelerde enfeksiyon nedeniyle öldüğünü öne sürdü. Alman Hastaneler Birliği Başkanı Martin Exner, hastanelerde enfeksiyon kapma sonucu ölüm olayları ile ilgili somut rakamların bulunmadığını binlerce kişinin hastanelerde mikrop kaptığını söyledi.

Hastanedeki enfeksiyon olaylarının önüne geçilebilmesi için hastanelerde hijyene daha fazla özen gösterilmesi gerektiği kaydedildi.

A+ A-