‘Sanat’ da yasta

Suruç’taki canlı bomba katliamında yaşamını yitiren gençler Kobani’ye kültür ve sanatı da taşıyacaklardı. Katliamın ardından Türkiye’nin dört bir yanındaki çeşitli festival, film gösterimi ve konser etkinlikleri iptal edildi ya da ertelendi.

Yayınlanma: 22.07.2015 - 06:09
Abone Ol google-news

Kobani’nin “yeniden inşa” çalışmasına destek için yola çıkan gençlere Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde canlı bomba saldırısının düzenlenmesi ve 32 kişinin hayatını kaybetmesi kültür - sanat dünyasında da yasa neden oldu. Katledilen gençler, “Kobane’yi Beraber Savunduk, Beraber İnşa Ediyoruz” başlıklı ziyaretiyle Kobani’ye kültürsanat taşıyacaklardı.

Kobanili çocuklara hediye etmek için müzik aletleri de toplayan gençler, ziyaret kapsamında Kobane Kültür Sanat Merkezi’ne bir kütüphane kuracaklardı. Suruç katliamında yaşamını yitiren gençler, Kobani’de bir hafta boyunca konser, film gösterimleri yapacak ve atölye çalışmaları yürütecekti.

Suruç katliamının ardından Türkiye’nin dört bir yanındaki çeşitli festival, film gösterimi ve konser etkinlikleri iptal edildi ya da ertelendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde çok sayıda vatandaşın ölümüne ve yaralanmasına yol açan patlamadan dolayı 21 Temmuz’da Karabağlar’da Uğur Mumcu Sosyal Tesisleri’ndeki İlhan Güryalçın (Cem Karaca ve Yol Arkadaşları), 22 Temmuz’da Âşık Veysel Sanat Günleri çerçevesindeki Kent Orkestrası ile Aliağa Şakran’da “Mahallemizde Şenlik Var”, 23 Temmuz’da Çim Konserleri kapsamında Pentagram, 24 Temmuz’da Dikili’de “Mahallemizde Şenlik Var” ve 25 Temmuz’da İnciraltı Açıkhava Tiyatrosu’nda Marsis grubu konserlerinin ileri bir tarihe ertelendiği belirtildi.

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, yaptığı yazılı açıklamada, Suruç’taki saldırı sonucu hayatını kaybeden vatandaşlara, ailelerine ve millete duyulan saygı çerçevesinde belediye tarafından 21 - 22 - 23 Temmuz tarihlerinde Hatay’ın anavatana katılış kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirmeyi planladıkları konser ve etkinlikleri iptal ettiklerini belirtti.

Tunceli Belediyesi, saldırının ardından bu yıl 7-8-9 Ağustos tarihlerinde yapılması planlanan Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ni iptal etti.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Kocaeli Fuar Alanı Güneş Sahnesi’nde 22 Temmuz Çarşamba günü yapılması planlanan Soner Sarıkabadayı konseri iptal edildi.

Erbaa Belediyesi tarafından yapılması planlanan ve 26 Temmuz’a dek sürecek 22. Uluslararası Geleneksel ve Kültürel Erbaa Etkinlikleri iptal edildi.

Çorum’da 35. Hitit Fuar ve Festivali kapsamında düzenlenecek konser ve eğlence programları iptal edildi.

Arguvan Türkü Festivali de iptal edildi.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler