Sınırdan tonlarca ‘boya’ geçirmişler

IŞİD dava dosyasında Gaziantep’ten Suriye’ye IŞİD’cilerin ‘boya’ denilen tonlarca malzeme geçirdiğine dair görüşmeler yer aldı.

Yayınlanma: 08.03.2016 - 07:13
Abone Ol google-news

Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki IŞİD dava dosyasında Türkiye’den Suriye’ye IŞİD’cilerin kendi aralarında “boya” dedikleri tonlarca malzemenin geçirildiğine ilişkin telefon görüşme kayıtları yer aldı. Görüşmelere göre Gaziantep’te bir depodan yüklenen “boya” sınırdan geçiriliyor. “Boya” yüklü aracın geçişi, sınırda askerin aldığı önlem nedeniyle bir gün erteleniyor, ancak ertesi gün “boya yüklü aracın” geçişi sağlanıyor. IŞİD’in sınır emiri Mustafa Demir ile İlhami Balı arasındaki görüşmede geçirilen malzemenin 8 ton olduğu belirtiliyor.

‘8 ton boya geçti ’

İlhami Balı ile Mustafa Demir arasındaki 16 Aralık 2014 tarihinde yapılan görüşmede ise 6-8 ton arası “boya”nın Türkiye’den Suriye’ye geçirilmesinin tamamlandığı ortaya çıkıyor:

İlhami: Şeyi soreceydim Ebu Müslümün boyaları geçti mi mesaj atmış bana Mustafa: Geçiyor ahi yavaş yavaş

İ: Hiç geçmedi mi?

M: Geçti ahi ee takriben Allahu Alem altı mı yedi mi sekiz ton Allahu Alem geçti... Askerlerle sorun yaşadık anlatırım sana inşallah

İ: Tamam inşallah görüşürüz

‘TNT olsa TNT derim’

Görüşme kayıtlarına göre 29 Kasım 2014 günü Aydın İzzet Mert adına kayıtlı telefonla görüşen IŞİD’in sınır emiri Mustafa Demir, “Mehmet” adıyla seslendiği ve araç şoförü olduğu anlaşılan kişiyle irtibat kuruyor ve geçirilecek malzemenin gerçekten boya olduğu konusunda teminat veriyor:

Mustafa Demir: Yarın saat 12’de Antep’te olun mu?

A.İ.M: Daha erken bile olurum

M: Tamam. Daha erken ol beni orda ara. Yalnız şeyi kendisi boya dolduracak, ‘aklına bişe gelmesin’ diyor ‘abi doldurduğum yeri görmese olur mu’ dedi, ‘problem yok’ dedim. ‘Arabayı teslim al, ondan geri teslim et, faturayı da teslim et kendisine’ dedim. Hatta köye gelince bütün arabayı da kontrol edebilirsin, yolda da durup kontrol edebilirsin, sorun yok inşallah,

A.İ.M: Sıkıntı yoktur değil mi? Ben sana güveniyorum abi.

M: Abi, boya boya...bak hele bak yaldız renk boya tamam mı? İçinde 30 ton TNT olsa derim sana 30 ton TNT var, emin olabilirsin inşallah..

Bu görüşlemeden bir gün sonra yapılan görüşmede ise Mustafa Demir, “boya”yı taşıyacak kişiyle IŞİD militanlarını buluşturuyor.

İ: Abi biz ulaştık oraya. Şimdi de nerde buluşcaz arkadaşlarla?

M: Mehmet sıkıntı yok inşallah, onlar sadece ambarı görmeni istemiyorlar. Arabayı aldıktan sonra in adamın yanında, arabaya sen kendin bin, arabanın içi 10 numara istersen, boylarını ... fatura elinde faturayı al adedi say faturayı öyle teslim et. Sıkıntı yok sıkıntı yok, Memet bak ne olursa ben söylerim.

A: Tamam abi güveniyom sana eyivallah abi tamam abi Mustafa Demir’i 3 Aralık 2014 günü Merzifon nüfusuna kayıtlı Yusuf Taş adına kayıtlı telefondan arayan kişi ise bölük komutanının aracın geçiş yapacağı yerde durduğunu söyleyerek geçişi ertelediğini söylüyor. 4 Aralık 2014 günü Aydın İzzet Mert’le konuşan Demir, geçişin yapılacağını öğreniyor:

‘Geçer geçmez arayın’

Mustafa: Var mı bişey bugün?

A.İ.M: He bugün geliyorlar asi. Şimdi yüklemişler arabayı yüklemişler abi. Antepteler sabahtan arabayı yüklemişler abi.

M: Bir araba mı gönderdin?

A: Evet abi bir araba.

M: İki araba gönderseydin olmaz mıydı?

A: İki araba sıkıntı oluyo abi ya.

M: Dün diyodu hamallarla falan geçelim o yüzden kendisi o yüzden dedim ben. Yükü bir an önce yükü bitirdik

A: He anladım abi bundan sonra o zaman günlük yine yaparız abi.

M: Günlük yaparsan saten bi on ton falan kaldı herhalde

A: Evet abi günlük yaparız.. Tamam olur geçi geçmez geçiçemiz anda mı olsun yoksa geçtikten sonra mı?

M: Geçirir geçirmez haberim olsun inşallah içerdeyim ben

A: Tamam geçirir geçirmez ararım seni

M: Üç ton mu getirecen

A: Valla yüklemişler abi kaç ton olduğunu öğreneyim

M: Tamam yok öğrenme gerek yok. Dikkatli olun.

IŞİD yöneticilerinden ve Ankara Gar katliamının emrini verdiği iddia edilen İlhami Balı ise Demir’i 9 Aralık 2014 günü arayarak “boyaların” geçip geçmediğini soruyor:

İlhami Balı: Noldu bu boyalar 11.5 ton Mustafa Demir: Valla aramadılar teslim almışlar yüksek ihtimal ariyim kendilerini dönüyüm inşallah.. Adamı aradın mı sen?

İ: Bugün Ziya mı gidecek bugün?

M: He adamı sen mi aradın mı adamı falan kişi arayacak seni İ: Söyledim he Demir ile ismi belirlenemeyen bir IŞİD’çi arasında aynı gün gerçekleşen görüşmede ise şu konuşmalar geçiyor:

M: Boyalar köye yetişti mi?

X: He (ses anlaşılamadı) öteki

M: Bugün gönderdim ya arabayı boya getirmeye

X: He M: Yetişti mi köye

X: Vallahi aramadım daha. Ben de köyde yüklendi, benim de burda köyde evde işim vardı hiç arayamadım ki.

M: Bi öğren de dön bana abi.

X: Tamam.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler