Kapat
A+ A-

Gözler kadro ve konutta

Erdoğan’ın “Biz yeni başkanı seçelim, sen sonra sade üye olarak partiye gir” dediği Gül ne yapacak...
Yayınlanma tarihi: 14 Ağustos 2014 Perşembe, 02:58

[Haber görseli]

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ıncumhurbaşkanı seçilir seçilmez AKP’de krize neden olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, partinin başına geçemeyeceği netleşince gözler ne yapacağına çevrildi. Gül, 28 Ağustos’taki devir teslim töreninin ardından ikamet ettiği Dışişleri Konutu’nu da boşaltacak. Gül’ün Ankara’daki yeni adresiyle ilgili çalışmalar sürüyor ancak İstanbul’daki adresin, damadı Mehmet Sarımermer’e ait Kanlıca’daki villa olması planlanıyor. Başbakan Erdoğan’ın görevinin başından bu yana ikamet ettiği Ankara Subayevleri’ndeki apartman dairesini bir süre daha kullanması bekleniyor. Erdoğan’ın daha sonra Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi üzerinde inşa edilen yeni Başbakanlık binası yerleşkesindeki konuta geçiş yapabileceği belirtiliyor. Köşk ve Başbakanlık’ta “A takımı” olarak nitelenen kadrolarla ilgili de önümüzdeki günlerde yoğun bir trafik yaşanacak. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun uzun yıllardır danışmanlığını yapan, bir dönem adı bakan yardımcılığı için geçen Ali Sarıkaya’nın Başbakanlık Başmüşavirliği’ne atanması, “Davutoğlu Başbakanlık’taki ekibini oluşturuyor” yorumlarına neden oldu.

Gül’ün Cumhurbaşkanlığı yerleşkesindeki konut yerine Dışişleri Konutu’nu kullanması nedeniyle Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu kiralık bir villada yaşıyordu. Davutoğlu’nun konutuna ödenen astronomik kira ücreti TBMM’deki bütçe görüşmelerinde her yıl tartışma konusu oluyordu. Gül’ün konutu boşaltmasının ardından Davutoğlu’nun bu konuta taşınabileceği belirtiliyor. Ancak Davutoğlu, Erdoğan’dan sonraki Başbakan olursa, Çankaya Köşkü’ne 100 metre mesafedeki adresi Başbakanlık Resmi Konutu olacak.

AKP’nin 27 Ağustos’ta yapılacak olağanüstü kongresinde genel başkan adayı olamayacağı neredeyse kesinleşen Gül’ün, en azından gelecek yaza kadar günlerinin önemli bir bölümünü İstanbul’da restore edilen damadı Mehmet Sarımermer’e ait villada geçirmesi planlanıyor. Gül’ün Ankara’daki adresi ise henüz netleşmedi.

Erdoğan bir süre daha Keçiörenli

Başbakan Erdoğan da Ankara’da uzun yıllardır Subayevleri’ndeki apartman dairesinde yaşıyor. Erdoğan’ın orta vadede, inşaatı süren yeni Başbakanlık binasının bulunduğu yerleşkede yapılan konuta taşınması bekleniyor. Ancak bu konutla ilgili inşaat hâlâ sürüyor. İnşaatın tamamlanmasının bahar aylarına bile sarkabileceği ifade ediliyor. Böyle olunca Erdoğan’ın bir süre daha Subayevleri’nde kalabileceği belirtiliyor. Erdoğan, günlük mesaisini ise Çankaya yerleşkesinde sürdürecek.

Kadrolar da değişecek

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından Köşk, kapsamlı bir kadro değişikliğine hazırlanıyor. Erdoğan, danışman kadrosunun önemli bir bölümünü beraberinde götürecek. Bu çerçevede Mustafa Varank, Mücahit Arslan, Ertan Aydın, Lütfullah Göktaş ile Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın’ın da Köşk’te aktif rol alacağı belirtiliyor.

Erdoğan’ın yeni dönemde beraberinde götüreceği isimlerin yanı sıra Köşk’te boşalacak koltuklar için de yeni isimler belirlemesi gerekiyor. Bu çerçevede geçen günlerde Danıştay üyeliğine atanan DDK Başkanı Cemal Boyalı’nın yerine yeni bir isim getirilmesi gerekiyor. Bu makam için Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Yunus Arıncı’nın adı geçiyor.

Bir diğer kritik makam olan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nde ise mevcut Genel Sekreter Mustafa İsen’in büyükelçi olarak atanabileceği yorumları yapılıyor. Bu durumda Erdoğan, bu makam için de yeni bir isim belirleyecek.

Köşk korumalarına paralel tasfiyesi

Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesi, Çankaya Köşkü’ndeki koruma polislerinin de farklı bölgelerde görevlendirmesini kesinleştirdi. Abdullah Gül, Ankara ile birlikte İstanbul’da da ikamet etmeyi planladığından beraberinde en fazla 50 civarında koruma polisi götürecek. Geriye kalan 300 civarındaki koruma polisi için AKP kulislerinde “hepsi paralelci” değerlendirmesi yapıldığı, tamamının pasif görevlere getirilmesinin beklendiği öğrenildi.

Ekibiyle geliyor

Erdoğan’ın Köşk’e çıkarken mevcut koruma ekibinden hiç kimseyi istemediği, Başbakanlık’taki kendi ekibini yanında götürmeyi planladığı öğrenildi. Erdoğan’ın Başbakanlık Koruma ekibi, poliste paralelcilere yönelik ilk tasfiyenin yapıldığı yer olarak da biliniyor. Erdoğan’ın makamında “böcek” bulunduğu iddialarının ardından koruma ekibinde kapsamlı bir değişikliğe gidilmişti. Başbakanlık Koruma Müdürlüğü’nde Köşk için hazırlıkların sürdüğü de öğrenildi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler