Kapat
A+ A-

Erdoğan'dan Can Dündar resti: O varsa ben yokum

Almanya'da bulunan Türk heyeti, Bellevue Sarayı’nda düzenlenecek ortak basın toplantısına gazeteci Can Dündar'ın katılması halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın toplantıya katılmayı tercih etmeyeceğini Alman makamlarına iletti. Dündar basın toplantısına dakikalar kala yaptığı açıklamada, toplantıya katılmama kararı aldığını söyledi.
Yayınlanma tarihi: 28 Eylül 2018 Cuma, 11:56

[Haber görseli]

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesi öncesinde, gazeteci Can Dündar’ın katılacağı basın toplantısının krize yol açtığı bildirildi.

Türkiye’nin hakkında kırmızı bülten kararı çıkardığı Can Dündar, dün Alman dpa ajansına yaptığı açıklamada Merkel ile düzenleyecekleri ortak basın toplantısında Erdoğan’a soru sormayı planladığını açıklamıştı.

Erdoğan, Merkel’le görüşme için başkent Berlin’deki Bellevue Sarayı’na gitti.

 

 

Deutsche Welle’de yer alan habere göre görüşme öncesi ‘Can Dündar krizi’ çıktı. Dündar’a Federal Basın Dairesi’nin akreditasyon onayı vermesine Türk heyeti tepki gösterdi, Alman tarafının geri adım atmak istememesi üzerine tansiyonun tırmandı.

Türk heyeti Alman makamlarına, Dündar’ın alınması halinde Erdoğan’ın basın toplantısını iptal etmeyi tercih edebileceğini iletti.

Dündar, Erdoğan’a ‘neden Türkiye’de cezaevlerinde gazetecilerin değil teröristlerin olduğunu söylediğini’ sormak istediğini belirterek, bu kişilerin terörist değil gazeteci olduklarını kolayca kanıtlayabileceğini ifade etmişti.

 

CAN DÜNDAR: BASIN TOPLANTISINA KATILMAMAYA KARAR VERDİM

Toplantıya dakikalar kala Can Dündar, basın toplantısına katılmayacağını açıkladı. Dün geceden beri toplantıya katılmaması yönünde Türk heyetinin yoğun bir diplomatik temas sürdürdüğünü belirten Dündar, Özgürüz'e yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı.

"Erdoğan ben gelirsem basın toplantısını boykot edeceğini söylemiş. Bizim Erdoğan'da alışkın olduğumuz bir tavır ama Erdoğan'ı bu kadar korkutacağını düşünmemiştim. Erdoğan soru sorulmasını istemiyor. Bir gazeteci haber yapmak zorundadır, haber olmaktan kaçınmak durumundadır. Şunu anlıyorum ki basın toplantısına gidersem, Erdoğan basın toplantısını iptal edecekti. Ben basın toplantısına gidersem kendim haber olacağım. Benim sorularım Alman meslektaşlarıma emanet. Bu nedenle toplantıya katılmayacağım. Ben sorular sormaya devam edeceğim. Erdoğan nereye giderse gitsin sorularımız peşinden gelecek."

Cumhuriyet’te yayınlanan MİT TIR’ları haberi nedeniyle ağır ceza istemiyle yargılanan Dündar, davanın duruşması sırasında adliyenin önünde kendisine yönelik silahlı saldırı düzenlenmesinin ardından can güvenliğini gerekçe göstererek Almanya’ya yerleşmişti. Dava sürecinde Erdoğan’ın, Can Dündar için “Öyle bırakmam onu” demesi çok tartışılmıştı.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Can Dündar