Kapat
A+ A-

'Korku filmini 1994'te yaptığımız hatalarla başlattık'

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, "Biz Türkiye'nin korku filmini 1994'te yaptığımız hatalarla başlattık, İstanbul'u ve Ankara'yı Recep Tayyip Erdoğan ve Melih Gökçek'e kaptırarak. O günden bugüne geldiler; ama yiğit düştüğü yerden kalkar. 31 Mart seçimleri Ankara ve İstanbul'un geri alındığı bir sürece ihtiyacımız var" dedi.
Yayınlanma tarihi: 3 Şubat 2019 Pazar, 18:21

CHP'nin 31 Mart'ta yapılacak yerel seçim için Eskişehir'deki belediye başkan adaylarının tanıtım töreni, Porsuk Spor Salonu'nda yapıldı.

Porsuk Spor Salonu’nda gerçekleşen toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel katıldı. Toplantıda ayrıca İYİ Parti İl Başkanı Ramis Tunca ile Saadet Partisi İl Başkanı Fesih Bingöl de yer aldı.

"15 belediyenin tamamını alacağız"
CHP İl Başkanı Abdülkadir Adar, toplantıda yaptığı konuşmada, 31 Mart seçimlerinde Büyükşehir Meclisi’nde çoğunlu sağlamak zorunda olduklarına vurgu yaparak “Bu kent bu seçimlere çok farklı şekilde asılacak. Önümüzde kalan 56 gün içerisinde yatarak değil, koşarak çalışacağınızdan eminim. Eskişehirliler bu seçimin, sadece yerel yönetimler seçimi olmadığını çok iyi biliyor. Eskişehirliler bu seçimi her türlü ayrıştırmanın, ötekileştirmenin içine sokan hükümete bir ihtar niteliğinde algılayıp, o yönde oy kullanacaktır. Bize ne türlü hakarette bulunurlarsa bulunsunlar, biz millet ittifakının gerektirdiği her türlü çalışmayı yapacağız ve birlikte bu işi başaracağız. Eskişehir’deki 15 belediyenin tamamı millet ittifakının olacaktır” dedi.

Başkanları ayakta alkışlattı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Büyükerşen, Kurt ve Ataç’tan övgüyle bahsetti. Başkanları ayakta alkışlatan Ağbaba, “Eskişehir eskiden çamuru ve tozuyla meşhurdu. Şimdi neyi ile meşhur. Eskişehir, Venedik’e benzeyen kayıkları ile meşhur. Çölde bir vaha yaratılmış. Eskişehir İstanbul’dan Kayseri’ye kadar her bölgeden turist çeken bir kentte dönüşmüş. Hiç kimse Kütahya’ya, Afyon’a, Kayseri’ye gitmiyor, insanlar Eskişehir’i gezmeye geliyor” dedi.

Günyüzü adayı halen açıklanmadı

31 Mart seçimlerinde CHP 12 ilçede kendi adayları ile seçime girerken, iki ilçede İYİ Parti’nin adayını destekleyecek. Bugüne kadar 11 ilçede adayını açıklayan CHP’de, Günyüzü adayının da önümüzdeki hafta açıklanması bekleniyor.

İşte CHP’nin belediye başkan adayları;

Büyükşehir: Yılmaz Büyükerşen
Alpu: Gürbüz Güller
Beylikova: Tolga Savaş
Çifteler: Zehra Konakçı
Han: Erdal Şanlı (mevcut başkan)
İnönü: İsmail Karaköse
Mahmudiye: İshak Gündoğan (mevcut başkan)
Mihalgazi: Bülent Durna
Mihalıççık: Serdar Ulucan ( ittifak adayı)
Sarıcakaya: Şafak Atay
Seyitgazi: Uğur Tepe
Sivrihisar: Hüseyin Cantaş (ittifak adayı)
Odunpazarı: Kazım Kurt (mevcut başkan)
Tepebaşı: Ahmet Ataç ( mevcut başkan)

BÜYÜKERŞEN: TÜM ŞEHİRLERİMİZİ ESKİŞEHİR GİBİ YAPANA KADAR

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen toplantıda yaptığı konuşmada “Belediyecilik ile başladıkları siyaset yine belediyecilikte gösterdikleri başarısızlıkla sonuç bulacaktır. Bizler ise üretimlerimizi, sevgimizi, huzurumuzu, enerjimizi yine halkla halkça paylaşarak, tüm şehirlerimizi Eskişehir gibi yapana kadar azimle, disiplinle ve ahlakla çalışacağız. Bizler başarılarımızla yetinmeyip, hep daha iyisi için uyum içinde çalışacağız. Bizler şehrimizde elde ettiğimiz değerleri tüm Türkiye’ye yayıp ‘dünyanın Türkiye’si var’ diyebilene kadar çalışmaya devam edeceğiz. Bu şehir Atatürkçü düşüncelerin, Atatürkçü duyguların, Atatürkçü inançların, Atatürkçü fikirlerin şehri olarak kalacaktır. Bu şehir laik bir şehir olarak kalacaktır. Bu şehir demokrasinin beşiği olarak kalacaktır. Bu şehir özgürlüklerin şehri olarak kalacaktır. Bu şehir gelecek şehirlerin gurur duyacağı şehir olarak kalacaktır” dedi.

KURT: HODRİ MEYDAN, ALNIMIZ AÇIK

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ise, “Türkiye kötü yönetiliyor. Türkiye’de yoksulluk, adaletsizlik var. İnsanlar karamsar. Tüm bunlara rağmen Eskişehir’de huzur var. Çünkü Eskişehir’de sosyal demokrat belediyeler var. Eskişehir’de tecrübeli, yetenekli ve siyasi güce sahip belediye başkanları var. İşte bu tecrübe, yetenek ve siyasi birikim Eskişehir’i daha da kötüye giden Türkiye’de bir vaha haline getiriyor. En büyük destekçimiz Eskişehirliler. Eskişehirlilerin 31 Mart seçimlerini çok önemsemesi gerektiğini düşünüyorum. 31 Mart seçimleri Sayın Yılmaz Büyükerşen, Sayın Ahmet Ataç, Sayın Erdal Şanlı ve Sayın İshak Gündoğan ve Kazım Kurt’un hesap vereceği gündür. Alnımız açık, başımız dik. Hiçbir baskıdan yılmadan adayız. Bu beş ilçeyi alacağımıza ve yanına 10 ilçemizi ekleyeceğimize inancımız tamdır. Sizlerden güç alıyoruz. Bu seçimler, parti içi mücadelenin yansıtılacağı bir araç haline dönüşmemeli. Bu seçimler hep birlikte omuz omuz mücadele vereceğimiz bir alandır, arenadır. Sizlere güveniyoruz. Sizlerle birlikte yürümekten geri durmuyoruz. Bugünden itibaren seçimlere sekiz hafta var. Sekiz haftada hepinizin birlikte ev ev, kapı kapı çalışacağına inanıyorum. Cumhuriyet Halk Partililer sandıkta sayımı yarıda bırakmadı. Islak imzalı tutanağı almadan partiye gelmedi. 31 Mart’ta da böyle olacak. Hiçbir güç bizim seçimleri kazanmamızı engelleyemez. Eskişehir sahte seçmenle, seçim kazanılacak bir yer değil. Çünkü Eskişehir’de Cumhuriyet Halk Partisi var, Cumhuriyet Halk Partililer var. Bunlar sandıkta hiçbir engel tanımaz. Birlikte yürüyeceğiz, birlikte başaracağız, birlikte yöneteceğiz” ifadelerini kullandı.

ATAÇ: ÜÇ ŞEYİ HAZMEDEMİYORUM…
Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ise “Eskişehir’in yıldız olması tüm Türkiye’de tescillendi. 20 yıl önce Hocam ile bu yola çıktık. En büyük minneti Eskişehirlilere borçluyuz. Sizler destek vermeseydiniz bugün buralarda olamayacaktık. Hepinize teşekkürler. 99’da şansız bir dönemde başladık. Büyük depremin olduğu yıl. Yılmadık, gecemizi gündüzüme katarak bugünlere geldik. 2009’dan sonra Tepebaşı’nda çok önemli şeyler oldu. 2004-2009 arasında ben bir seçim kaybettim. Ama küsmedim, beş yıl büyük kararlılıkla çalıştık. 2009’da tekrar belediyeyi geri aldım. Bu bana büyük bir şevk verdi. Göreve geldiğimizde, Tepebaşı’nda altyapı yüzde 35’lerdeydi. Tepebaşı’nda değil market, bakkal yoktu. Kışı çamur yazı tozdan geçilmedi. Bunlar bizi yıldırmadı. Birer birer çalışarak bunları aştık” dedi.

Türkiye’nin kötü yönetildiğini savunan Ataç, “ Bu ülkede üç şeyi hazmedemiyorum. Birincisi işçi cinayetleri. 10 yılda 22 bin canımız kayboldu. Kadın çalışanlarımız, çocuk çalışanlarımızı kaybettik. İkincisi kadın cinayetleri. Kadın cinayetleri 2002'den, 2009'a kadar yüzde 1400 oranında arttı. Üçüncüsü çocuk istismarı ve çocuk tecavüzleri” ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, partisinin il başkanlığı tarafından düzenlenen aday tanıtım toplantısında partililere seslendi.

"Takımın kaptanı Büyükerşen"
“Dünyanın en güzel kentinde yaşayan haramdan ve yalandan korkan Eskişehirliler hepinize merhaba” diyerek sözlerine başlayan Özel, “Bugün sizlerle birlikte belki de siyasi hayatımın en onur verici görevlerinden bir tanesini yerine getirmek için aranızdayım. Bir efsaneyi, bozkırın ortasında bir vaha yaratan, Türkiye’de tüm ölçütlerde en önde kenti. Şimdide en yaşanılabilir şehirler arasında dünya yarışında finale kalan sevgili bir kentin takım kaptanı Büyükerşen ve arkadaşlarını yeniden aday göstermenin büyük onuru ve gurur ile karşınızdayım. Onlarla onur ve gurur duyarak sizlere yeniden takdim etmenin gururunu yaşıyoruz. Toplam 15 belediye başkanlığına talibiz şuan 5’i elimizde” dedi.

"Emanetimizdirler, sahip çıkınız"
Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde çoğunluğun kendilerinde olmamasında dolayı yaşanan sıkıntıları anlatan Özel, “Büyük güçlükler yaşıyoruz. Çünkü belediye meclisinde çoğunluk diğer partide. Eskişehir’de, Yılmaz Büyükerşen gibi birinin elini kolunu bağlamak, bu efsanenin hizmetlerini durdurmak için ellerinden geleni yaptılar. Sizlere onları takdim ediyoruz. Emanetimizdirler, sahip çıkınız. Eskişehir’e bizim hizmet götüremediğimiz diğer 10 ilçede getireceğimiz meclis üyeleri ile Yılmaz Büyükerşen’in önündeki engelleri kaldırıp Eskişehir’e dünya rekoru kırdırtmaya talipler” diye konuştu.

"Karşımızdakiler düşmanlık üretmenin peşinde"
Özel, “31 Mart’a herkes farklı anlamlar yüklüyor. 31 Mart’ta belediyelerde neler yapacağız ve önümüzdeki günlerde Türkiye sorunlarının çözülmesi için 31 Mart nasıl bir fırsattır onu düşünüyoruz. Karşımızdakiler ise düşmanlık üretmenin peşinde. Önce bir ayrılık alanı buluyorlar. Sonra o ayrılığı belirginleştirip kutuplaştırıyorlar. Kendisinden olmayanı şeytanlaştırıyorlar. Bizleri şeytanlaştıranlara karşı, kucaklaştırarak bu oyunu bozmaya kararlıyız. Tayip Erdoğan istiyor ki, hakaretleri ile Cumhuriyet Halk Partisi’nin gerçek gündemden uzaklaşmasını istiyor. Enflasyonun karşısında ezilen emeklilerin sorunlarını, çiftçilerin sorunlarını, toplu sözleşme hakkı elinden alınmış işçilerin sorunlarını, genç işsizlik sorunlarını… Yoksulluğu yok etmek yerine, yönetmeyi tercih edip, kömüre, makarnaya, muhtaç edip, 16 yılda yoksulluğu azaltmak bir yana arttırdıkları ülke sorunlarını konuşturmak istemiyorlar. Biz doğruları söylemeye ve 31 Mart’ta , hedefe doğru yürümeye devam edeceğiz” diye konuştu.

"CHP’den terörist çıkmaz"
Ülkenin gidişatından pek çok kesimin rahatsız olduğunu belirten Özel, 31 Mart’ta halkın AKP ve MHP ittifakına sarı kart göstereceğini belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP’nin adını terör örgütleri ile anmasını eleştirdi. Özel, “İttifak ortağı ya bunlar Türk milliyetçiliği dahil bütün milliyetçiliği ayaklar altına alıyordu birisi… Ona karşı Kıbrıs’ın Beş Parmak Dağları’na milliyetçiliği kazıyan Karaoğlan Ecevit’in partisinden terörist çıkmaz deyin” diye konuştu.

"Ne kadar gurur duysanız azdır"
Yaşlanılabilir kentler arasında Eskişehir’in her zaman zirvede olduğunu hatırlatan Özel, “Birleşmiş Milletler en yaşanılabilir belediyeleri saptamış. Türkiye’nin en yaşanılabilir 10 belediyesinin 10’nu da CHP’li. İlk 20’nin içinde Tepebaşı ve Odunpazarı var. Ne kadar gurur duyarsanız azdır. İnsanların kaçıp gitmek istedikleri yerleri hep AK Parti yönetiyor. Türkiye AKP’nin yönettiği ilçeleri değil CHP’nin yönettiği ilçeleri konuşuyorsa, CHP belediyeciliğini ilçenize taşımalısınız işte 10 aday da takım kaptanının arkasında sıralanmışlar” dedi.

"Kazım Kurt’la övünüyoruz"
Millet İttifakına imza atan Kılıçdaroğlu ve Akşenir’i salona alkışlatan Özel, çok istedikleri halde bazı yerlerde ittifak yapılamadığını belirterek, “Ancak tepede ittifak yoksa, tabanda ittifak vardır. Kazım Kurt Odunpazarlılara emanetimizdir. Kazım Kurt’u övmek değil onunla aynı partide olmaktan bizlere övünmek düşüyor. Kimse olmayacak duaya amin demesin. Ne Odunpazarı’nın Kazım Kurt’u kaybetme, ne de Eskişehir’in AKP’ye tahammül etme lüksü yoktur” ifadelerini kullandı.

"Bize gurur, Erdoğan’a dert olsun"
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı manifestoyu eleştiren Özel, “Tayyip Erdoğan manifestosunu açıkladı. Dinleyen 25 yıldır İstanbul’u, Ankara’yı İsmet Paşa yönetiyor, Tayyip Erdoğan kurtarmaya geliyor sanır. Tayyip Erdoğan, 1994 seçimlerinde İstanbul’un başına tünediğinde, İstanbul’da beş tane gökdelen vardı. Dün çıkmış diyor ki; ‘yatay şehircilik yapacağım.’ Bugün İstanbul 122 gökdelen var. Bunların huyu bu. Bütün kötülükleri devlet yapar, bütün iyilikleri AK Parti. Bugün çıkmış yatay mimari övüyor. Bir gerçek var onu çıldırtan bir şehirdeyiz şuanda. Bunlar hafta sonları Eskişehir’i gezmeye geliyorlar. Burada tertemiz, Türkiye’ye örnek bir şehir yönetiyoruz bu da bize gurur Tayyip Erdoğan’a dert olsun” dedi.

"Korku filmini 1994'te yaptığımız hatalarla başlattık"

CHP'li Özel, 31 Mart seçiminde Ankara ve İstanbul'u almak istediklerini belirterek, "31 Mart yaklaşırken, hepimize düşen bir görev var. Bir küçük kız çocuğu, kulağındaki küpeyi kaybettiğini fark etse ne yapar? Döner, dolaştığı yerlere bakar, 'Burada düştü' diye. Biz Türkiye'nin korku filmini 1994'te yaptığımız hatalarla başlattık, İstanbul'u ve Ankara'yı Recep Tayyip Erdoğan ve Melih Gökçek'e kaptırarak. O günden bugüne geldiler; ama yiğit düştüğü yerden kalkar. 31 Mart seçimleri Ankara ve İstanbul'un geri alındığı, eldeki bütün belediyelerde küçük ve alt belediye sayısının artırıldığı, oy oranının bizim tarafta artırılıp, 'cumhur ittifakı'nda geriletildiği bir sürece ihtiyacımız var. Ancak o durumda kaybettiğimizi bulur, kötü gidişi durdurur, kurtuluşun işaret fişeğini ateşleriz" diye konuştu.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Özgür Özel, Recep Tayyip Erdoğan, Veli Ağbaba, Melih Gökçek

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler