Eski başbakan Ahmet Davutoğlu AKP'den istifasını açıkladı

AKP'den kesin ihracı istenen eski başbakan Ahmet Davutoğlu, eski AKP Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, eski AKP İstanbul Milletvekili Abdullah Basçı ve eski AKP Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün ile birlikte yaptığı basın açıklamasıyla AKP'den istifa ettiklerini açıkladı. AKP’den ihraç istemini ‘Hüzün ve utanç duyduk’ sözleriyle niteleyen Davutoğlu, partinin kuruluş ilkelerinden uzaklaştığını belirtirken ‘Yönetim aciz, gerçeklikten kopmuş’ ifadelerini kullandı.
Yayınlanma tarihi: 13 Eylül 2019 Cuma, 11:30

AKP’nin ihraç istemiyle disipline sevk ettiği eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, partiden istifa ettiğini, yeni bir siyasi hareket inşa edeceklerini açıkladı.

Davutoğlu, dün birlikte ihraç istemiyle disipline sevk edilen eski milletvekilleri Selçuk Özdağ, Ayhan Sefer Üstün, Abdullah Başçı, eski Ankara ve İstanbul il başkanları Nedim Yamalı ve Selim Temurci ile birlikte düzenlediği basın toplantısında AKP’den istifa ettiklerini açıkladı. Zaman zaman duygulu anlar yaşayan ve sesi titreyen Davutoğlu, şu görüşleri dile getirdi:

Kaderde varmış: Bir gün, hayatımıza anlam katan değerlerin bir siyasi yapı şeklinde tarihe yansıması olarak gördüğümüz ve başarısı için emeğimiz ve bütün varlığımızı ortaya koyduğumuz partimizden ihraç talebi ile huzurunuza geleceğimizi tahayyül bile edemezdik.

Değerlerinden uzaklaştı: AK Parti’nin siyaset anlayışı en güçlü ifadesini 3Y formülü ile bulmuştu: Yasaklara, yolsuzluklara ve yoksulluğa karşı mücadele. Yasaklara karşı mücadele AK Parti’nin özgürlükçü felsefesini, yolsuzluklara karşı mücadele siyasi ahlak özünü, yoksulluğa karşı mücadele insan onuruna yaraşır bir hayat standardı özlemini yansıtıyordu. AK Parti bu anlayışla milletimize ve ülkemize büyük hizmetler yaptı. Ancak son yıllarda, AK Parti milletimizin gönlünde taht kurmasına vesile olan değer, söylem ve politikalardan uzaklaştı. Adaletten kalkınmaya her alanda sorunlar baş göstermeye başladı. AK Parti yönetiminin öncelikleri, söylemleri ve politikaları değişti.

Dikkate alınmadık: Genel Başkanlığı bıraktığımız günden itibaren AK Parti’de ve ülke yönetiminde gözlemlediğimiz aksaklıkları, yanlışları yapıcı eleştiri ve önerilerimizle birlikte sözlü ve yazılı olarak en yetkili makamlarla paylaştık. Bu önerilerimiz hiçbir şekilde dikkate alınmamasına rağmen üç yıl boyunca kamuoyuna dönük açıklamada bulunmadık. Dava hassasiyetimiz gereği birliğimize zarar vermemeye, gönül kırmamaya ve şahsi hukukumuzu korumaya özen gösterdik. Peki, niye 22 Nisan’dan itibaren konuşmaya ve geniş muhasebe çağrısıyla yapıcı eleştiri ve çözüm önerilerimizi daha yüksek sesle dile getirmeye başladık? 31 Mart seçimlerinde AK Parti hem ittifak yaptığı partiye hem de rekabet ettiği diğer partilere oy kaybetmişti.

Hüzün ve utanç duyduk: Ne tespit ve eleştirilerimize yanlış ya da yalan denildi ne çağrılarımıza kulak verildi. Söylediklerimize yanlış diyemeyenler öfke ile bize yönelik ihraç sürecini başlattılar. Merkez disiplin kurulunun tebligatları bize ulaştığında bir kez daha derin bir hüzün ve utanç duygusu yaşadık. Bir siyasi parti için en ağır kararlardan birini içeren bu metin hiçbir somut gerekçeye dayanmıyor dahası birçok tutarsızlık, gerçekdışı ifadeler barındırıyordu ve son derece özensiz hazırlanmıştı. Bize iletilen gerekçeler, AK Parti yönetiminin yaşanan gerçeklikten ve temel ilkelerden koptuğunu, sağlıklı bir muhakeme ve delillendirme sürecini bile yürütmekten aciz olduğunu açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Yönetim partiyi tasfiye etti: AK Parti 18 yıl önce kurulduğunda Türk siyasi hayatına ortak akıl, parti-içi demokrasi, güçlü kurumsal yapı ve şeffaflık konularındaki hassasiyetiyle geçmeyi vaat etmişti. Maalesef 2 Eylül 2019, AK Parti’nin kuruluş iddialarından, değerlerinden ve ilkelerinden vazgeçtiğini ilan ettiği bir gün olarak tarihe geçti. AK Parti bizleri ihraç etme sürecini başlatarak, aslında, kuruluş ilkelerini, kuruluş gerekçesini, dayandığı siyasi-toplumsal merkezi tasfiye etmiştir. Mevcut AK Parti yönetimi, aldığı kararla, 18 yıl önce kurulan AK Parti’yi tasfiye etmiştir.

Dar kadronun kontrolüne girdi: Muhasebe çağrılarına, siyaset önerilerine, yapıcı eleştirilere kulaklarını tıkayan bir yapının millete fayda, çözüm ve vizyon üretmesi mümkün değildir. Bugünkü yönetim ve siyaset anlayışıyla dar bir kadronun kontrolüne girmiş olan AK Parti’nin, Türkiye’yi daha iyi bir geleceğe taşıma kapasitesi, ülkemizin ve milletimizin sorunlarına çare olma imkan ve ihtimali kalmamıştır.

İstifa ediyoruz: AK Parti içerisinde iç muhasebe, ortak akıl ve istişare kanallarının tamamıyla kapalı olduğu ve içeride bir dönüşüm imkânının kalmadığı ortadadır. İşletilen sürecin tüzük kurallarının uygulandığı hukuki bir işlem değil, sonucu baştan yazılmış bir senaryo olduğu aşikârdır. Bu çerçevede, AK Parti’nin vefakar tabanını ülkenin her yanında omuz omuza iki seçim mücadelesi verdiği ve demokrasi tarihimizin en yüksek oyu ile birlikte büyük bir onur yaşadığı kendi genel başkanının ihraç edildiğini görme üzüntüsünden kurtarmak için yıllarca alın terimizi ve fikir emeğimizi verdiğimiz partimizden istifa ediyoruz. Ancak partinin vefalı tabanına veda etmiyoruz. Onlar vedanın değil vefanın muhataplarıdırlar.

Siyasi hareketine çağrı: İnsanı merkez alan, insan onuruna ve haklarına saygılı, yasaklar, yolsuzluklar ve yoksullukla mücadele edilen, demokratik hukuk devleti kurallarının işlediği, akraba ve adam kayırmacılığın olmadığı, şeffaflığın her alanda hâkim olduğu, düyada barışçıl ve insanı diplomasiyi esas alan demokratik bir düzen kurmak istiyoruz. Bu temel ilkeler doğrultusunda yeni bir siyasi hareket inşa etmek ve yeni bir yola çıkmak hem tarihi bir sorumluluk hem de milletimize karşı yükümlülüğümüzün gereğidir. Hangi siyasi görüşe mensup olursa olsun, bu ülkenin geleceği için yüreği çarpan ve sorumluluk hisseden herkesi ve her kesimi ortak akıl çerçevesinde bir araya gelmeye ve birlikte çalışmaya davet ediyoruz.

‘100’e yakın eski vekil istifa edecek’

Davutoğlu, Özdağ, Üstün, Başçı, Yamalı ve Temurci’nin istifalarının ardından eski milletvekillerinden Feramuz Üstün ve İbrahim Turan da AKP’den ayrıldı. Turan, Twitter hesabından “AK Parti yönetimi partiyi istişareye ve eleştiriye açık kurumsal bir siyasal yapı olarak değil, ancak bir nesil devam edecek aile şirketi olarak gördüğünü belli etmiş oldu” açıklamasını yaptı. Davutoğlu ekibinden bir isim, istifaların süreceğini, bu ay içinde 100’e yakın eski AKP’li milletvekilinin istifa edeceğini söyledi. Aynı isim AKP’nin 10’a yakın milletvekiliyle irtibatlarının olduğunu ancak onların istifa yerine olası bir erken seçimde kurulacak partinin seçime girebilmesi için grup kurma aşamasında partiye geleceklerini söyledi. Partileşme çalışmalarına hız vermesi beklenen Davutoğlu’nun, önümüzdeki günlerde program ve tüzüğe ağırlık vereceği kaydediliyor.

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Ahmet Davutoğlu, Ayhan Sefer Üstün, Feramuz Üstün, Selçuk Özdağ