İstifasını geri alabilecek mi? Karar verildi

Konak Belediyesi, AKP meclis üyesi Bilal Doğan'ın meclis üyeliğinin devamına karar verdi.

13 Şubat 2015 Cuma, 05:57
Konak İlçe Seçim Kurulu, milletvekili adayı olmak için verdiği istifayı geri almak için mesai saati sonrası başvuru yapan Büyükşehir Belediyesi AKP Grup Başkanvekili Bilal Doğan'ın istifasının geçerli olup olmadığıyla ilgili karar yetkisinin olmadığını bildirdi. Seçim Kurulu, bu görüşünün yeraldığı yazıyı Konak ve Büyükşehir Belediyeleri'ne gönderdi. Doğan'ın istifasının geçerli olup olmadığıyla ilgili kararı belediyeler verecek.

Milletvekili olmak için kamu görevlilerinin istifalarını vermesi gereken 10 Şubat günü, Konak Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi'ne meclis üyeliğinden istifa dilekçesini veren AKPli Bilal Doğan, AKP İl Başkanı Bülent Delican'ın AKP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu'nun istifa etmemesini istediğini bildirmesiden sonra kararından vazgeçmiş, istifa dilekçelerini almak için Konak ve Büyükşehir Belediyesi Yazı İşleri Müdürlükleri'ne başvurmuştu. Ancak, Doğan'ın istifasını geri alma isteği ve bu yöndeki başvurusu mesai saati dolduğu için alınamadı. Doğan'ın istifasını geri alma başvurusu tutanak altına alındı. Konak ve Büyükşehir Belediyeleri hem istifasını hem de mesai saati sonrası yaptığı başvuruyla ilgili tutanakları Konak İlçe Seçim Kurulu'na gönderdi. Seçim Kurulu'ndan istifanın geçerli olup olmadığı yönünde karar beklendi.

Konak İlçe Seçim Kurulu, bugün öğleden sonra Konak Belediyesi'ne gönderdiği yazıyla 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanu'na göre ilçe seçim kurulu başkanlıklarının görevlerinin belli olduğunu bildirdi. Bilal Doğan'ın milletvekili adaylığı için aynı gün istifa edip aynı gün istifadan vazgeçme isteğinin belediyenin idari işlemi olduğunun anlaşıldığını belirten yazıda İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'nın bu konuda görüş belirtme yetkisi bulunmadığını belediyeye iletti. Böylece, Doğan'ın istifasının veya mesai saati sonrası yaptığı istifadan vazgeçme başvurusunun geçerli olup olmadığı yönünde nihai kararı Konak ve Büyükşehir Belediyesi'ne kaldı. Konak ve Büyükşehir Belediyesi'nin hukuki yönden meclis üyeliğinden istifa, mesai saati sonrası vazgeçme başvurusuyla ilgili değerlendirme yaparak karar alması bekleniyor. İstifa hakkında verilecek kararın mahkemeye de taşınabileceği ileri sürüldü.BİLAL DOĞAN MECLİS ÜYELİĞİNE DÖNÜYOR

Konak Belediyesi, AKP meclis üyesi Bilal Doğan'ın meclis üyeliğinin devamına karar verdi.

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ve üst düzey bürokratların değerlendirmesi sonrası Bilal Doğan'ın 10 Şubat Salı günü milletvekili olmak için verdiği istifa dilekçesine herhangi bir işlem yapılmadığı ve 1 saat içinde geri almak için başvuru yaptığı gerekçesiyle meclis üyeliğinin devamına karar verildiği Konak İlçe Seçim Kurulu'na akşam saatlerinde faksla bildirildi. Konak Belediyesi'nin bu kararından sonra Büyükşehir Belediyesi'nin de benzer bir karar alması bekleniyor. Bu durumda Bilal Doğan'ın meclis üyeliği ve Büyükşehir Belediyesi AKP Grup Başkan Vekilliği görevi devam edecek.