Kapat
A+ A-

Davutoğlu'ndan Erdoğan'ı kızdıracak açıklama: Gezicilere ‘terörist’ denilemez

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Gezi eylemlerine katılanların hiçbirine ‘terörist‘ olarak bakmadıklarını savunarak “Gençlere ‘terörist’ diye bakan bir tutumu kesinlikle kabul etmem” dedi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise Gezi eylemlerinin baş aktörlerinin ‘terörist‘ olduğunu ima etmişti.
Yayınlanma tarihi: 26 Ekim 2015 Pazartesi, 18:30

İstanbul’da üniversite öğrencileriyle buluşan Davutoğlu’na “Haziran 2013’te Gezi olayları vardı. Gezi olaylarında sokaklarda genelde gençler, üniversite gençleri vardı. Üniversiteli olarak oraya katılanların hepsi terörist miydi?” sorusunu yöneltildi.

Davutoğlu soruyu şöyle cevapladı: “Güzel bir soru. Biz onların hiçbirine terörist diye bakmadık. Bizi eleştirenler bugün eleştirip yarın takdir edebilirler. Bazen bugün takdir edenler yarın eleştirebilirler. Kesinlikle hiçbir zaman hiçbir gence ben potansiyel suçlu diye bakmadım hayatımda.”

Gezi eylemlerinde ‘gençlerin hissiyatlarının‘ belli kesimler tarafından istismar edildiğini de savunan Davutoğlu, “O zaman Sayın Cumhurbaşkanımız da başbakan olarak bazı gençlerle görüşmüştü. Ben de bazı arkadaşlarla görüştüm. Şu anda da bize en muhalif olan kim ise –gençlik olarak- onları dinlemeye hem hazırız, hem konuşmaya hazırız. Gençlere ‘terörist’ diye bakan bir tutumu kesinlikle kabul etmem” diye konuştu.

Erdoğan, ‘terörist’ imasında bulunmuştu

Ancak Davutoğlu’nun bu açıklamalarının aksine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçen 8 Nisan’daki ‘Muhtarlarla buluşma toplantısı‘nda Gezi eylemlerine katılanlara ‘terörist‘ iması yapmıştı.

Gezi eylemlerinin amacının ağaç sevgisi olmadığını savunan Erdoğan, “Bu olaylar sokakları terörize ederek milli iradeye ve Meclis’e hükümete yönelik ideolojik bir darbe girişimidir. Gezi olaylarının baş aktörleri, savcımızı şehit eden katillerle aynı çizgideki örgüt mensuplarıdır, aynı gayeyle hareket eden marjinaldir. Onları kendilerine kullandırtan güruh içinde, ağacın arkasındaki silah namlularını göremeyenler de elbette vardır. Ama bu gezinin asıl yüzünün ne olduğu gerçeğini ortadan kaldırmıyor” demişti.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Ahmet Davutoğlu

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler