Kapat
A+ A-

Kılıçdaroğlu'ndan Şahin'e yanıt: Şantaj yapıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP'li Mehmet Ali Şahin'in "Bir seçim daha yapılabilir" sözleri hakkında konuştu.
Yayınlanma tarihi: 27 Ekim 2015 Salı, 12:26

CHP lideri Kılıçdaroğlu, NTV canlı yayınında soruları yanıtladı.

İlk olarak dün akşam CHP Genel Merkezi önünde ateş açılmasına ilişkin soruyu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "Dün akşam uçaktan indikten sonra, genel sekreterimiz aradı. genel merkeze silah sıkıldığını ifade etti. Olayı yakından izlediklerini söyledi. Akşam Sayın Davutoğlu aradı. kendilerine teşekkür ettim. Hangi gerekçeyle ateş ederler anlamakta zorlanıyorum. Biz bir siyasi partiyiz. Herkes bizim gibi düşünecek diye bir şey yok. Türkiye gergin bir toplum olmaya başladı. Bu gergin ortamdan çıkılması lazım. Bu gerginliği yaratan siyasiler. Umarım Türkiye bu gergin ortamdan kurtulur" diye konuştu.

İpek-Koza grubuna kayyum atanması kararına değinen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

Türkiye'de can ve mal güvenliği yok. Her an malınıza el konabilir. Bu kaygı iş dünyası ve yabancı sermayede var. Bu tablonun değişmesi lazım. Burada iki temel sorun alanı var. Cumhuriyet savcısı bir yazıyla kayyum atayabiliyorsa burada demokrasi ve hukuk askıda demektir. Daha vahim olanı kayyum olarak atanan kişinin iktidara yakın isimlerin olması. Bu demokrasi açısından ciddi bir zaaf. Savcıya sormak gerekiyor, siz hangi gerekçeyle el koyuyorsunuz? Varsa cezası kesersiniz. Ama mal varlığına el koymak asla doğru değil ve kabul edilemez.

KILIÇDAROĞLU: DOĞRUDAN ŞANTAJ

Kılıçdaroğlu, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in "Eğer sandıktan 7 Haziran sonuçlarına benzer bir sonuç çıkarsa korkarım yeniden seçim konuşulmaya başlanacak" sözlerini de şantaj olarak nitelendirdi.

"Seçime gidiyoruz, bir sonraki seçimin hesabı yapılıyor" diyen CHP lideri, "Şimdi oy kullanılmaya başlanmadan önce ‘Benim istediğim sonucu vermezsen bir daha bir daha sandığa götüreceğim’. Bu halka yapılan bir şantaj. ‘Ben halkın verdiği oya güvenmiyorum, ancak benim istediğim milletvekili sayısını verirseniz o zaman size saygı duyacağım’ anlamına gelir. Seçim öncesi böyle bir şeyi söylemek bir demokraside olmaması gereken bir şey" diye konuştu.

"BAŞBAKAN'IN ÖZGÜR İRADESİ YOK"

Başbakan Davutoğlu'nu "özgür bir iradesi olmadığı" gerekçesiyle eleştiren Kılıçdaroğlu, "Ben Erdoğan'dan çok Davutoğlu'nun bağımsız bir iradesi var mıdır yok mudur, bu sorgulanmalı. Erdoğan anayasaya göre sorumluluğu olmayan bir kişidir. Başbakan'ın özgür bir iradesi yok" ifadelerini kullandı.

"AKİL ADAMLARLA ALAKASI YOK"

Kürt sorununun sadece CHP tarafından çözülebileceğini kaydeden Kılıçdaroğlu, "Bu sorunu ancak CHP çözer. AKP çözmeye kalktı. Sorun parlamentoda çözülsün diyoruz. Siz bu sorunu çözmek istiyorsanız 4 ilkeden yola çıkmanız lazım. Samimi olacaksınız, özel ve gizli ajandanız olmayacak, topluma bilgi vereceksiniz" şeklinde konuştu.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Kemal Kılıçdaroğlu, Mehmet Ali Şahin

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler