MHP'li Vural: AKP ve Kandil bir olunca, terör seyran oluyor

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "Nişantaşı'ndan Kandil'e köprüler kuruyorlar, onlar nefret köprüleri kursunlar, biz gönül köprüleri kuruyoruz" sözlerini değerlendirirken, "Gerçekten iki gönül bir olunca, AKP ve Kandil bir olunca terör seyran oluyor, PKK mest oluyor" dedi.

27 Ekim 2015 Salı, 14:15

MHP Grup Başkanvekili, İzmir Milletvekili Oktay Vural, DHA Ege Bölge Temsilciliği'ni ziyaretinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun İstanbul Yenikapı'da yaptığı mitingte "Nişantaşı’ndan Kandil’e köprüler kuruyorlar, onlar nefret köprüleri kursunlar biz gönül köprüleri kuruyoruz" sözlerini hatırlatarak, şunları söyledi: "Başbakan bu ifadesiye Kandil'e gönül köprüsü kurduklarını itiraf etmiş oluyor. Bu gönül köprülerinin kime yaradığını, kimi desteklediğini ve kanlı sonuçlarını görüyoruz. Bu gönül köprülerini daha önce Habur'da kurdular, Oslo'da kurdular, İmralı'da kurdular, Kandil'de kurdular, Dolmabehçe'de kurdular. Gerçekten iki gönül bir olunca AKP ve Kandil bir olunca terör seyran oluyor, PKK mest oluyor. Bu bakımdan Başbakan, dilinin altındaki baklayı çıkarmış durumda. Dolaba kaldırdıkları çözüm sürecinin 1 Kasım'dan sonra gönül köprüsü olarak devam edeceğini itiraf etmiş oluyor. Ne gönül köprüsü ya bu terör köprüsü. Terör baronlarının köprüsü. Bu milletin köprülerini uçaran, bu milletin bağını kopartan Kandil ile Başbakan'ın ne gönül köprüsü olabilir. Bu milletle gönül bağı yok. Başbakan'ın bu ifadelerini dikkate aldığımızda aslında Kandil ile bir gönül bağının olduğunu ve 7 Haziran'dan bu yana gelişmelerin taktik ve politik pazarlama amacı olduğunu bir bakıma itiraf ediyor. Biz gönüllerimizi bölmek isteyenlerle mücadele edip, gönülleri bir olanları beraber birlikte kardeşçe geleceğe taşıyacağız. Türkiye'nin Kandil'le terörle kuracağı hiçbir köprü yoktur. Böyle bir gönül köprüsü milletimiz içinde de sözkonusu bile edilemez. Milletimiz, Başbakan'ın 'Kandil'le kuracağım' dediğin gönül köprüsünü ortadan kaldıracaktır. Türkiye'de PKK'ya silah stoklatanın, valilere 'PKK'ya karşı operasyon yapmayın' talimatı verenlerin nedeni gönül ilişkisiymiş demek. Bu gönül ilişkisi Türkiye'ye büyük zarar vermiştir. Milletimiz AKP ile bu ilişkisini kesecek ve AKP ile Kandil arasında kurulan bu köprüyü ortadan kaldıracak cumhuriyetimizin 92. yıl dönümünde geleceğe güvenle bakmasını sağlayacaktır."

'MÜNAFIK SİYASETİ'

Cumhuriyet Bayramı'nın 92. yıl dönümü öncesi Hüriyet Gazetesi'nin 'Cumhuriyet sen çok yaşa' manşetli çerçevelenmiş eski sayfasını inceleyen Vural, Atatürk'ün "Türk basını, cumhuriyetin etrafında çelikten bir kale vücuda getirecektir. Bu kale, fikir kalesi, zihniyet kalesidir" sözünün önemine dikkat çekerek, AKP'nin koltuğu kaybedince cumhuriyetçi ve milliyetçi olduğunu iddia etti.

Vural, "Başbakan, İzmir mitingide milliyetçiliği, cumhuriyeti, Hasan Tahsin'i dilinden düşürmedi. Bir gürültü ile kendi ayıplarını örtmek için bu kavramları kullanıyorlar. Buna takiyye siyaseti ya da münafık siyaseti deniyor. Cumhuriyet ile Kürt sorununu çözemediklerini söyleyerek cumhuriyeti suçlayan bunlar. 'Cumhuriyet döneminde yapılamayanları biz yaptık' diyerek, o dönemle kendilerini kıyaslayan bunlar. 'Milliyetçilik ilkesi zayıflamıştır. Artık küreselleşmeyi savunmalıyız' diyerek, koltuğu kaybedince birden cumhuriyetçi, milliyetçi oldular. Cumhuriyetle hesaplaşmak isteyen bir zihniyet. Seçim dönemlerinde depreşen bu ifadeler bunlar. Sözdedir öz yoktur. Sözde değil özde milliyetçi olmak lazım."