Yüksekdağ 'Maybe' dedi

HDP Eş Genel Başkanı, yabancı gazetecilerin ‘Başkanlık sistemini içeren ve yerel yönetimlere daha fazla güç getiren yeni anayasa reformunu destekleyecek misiniz” sorusunu “Belki” diye yanıtladı.
Yayınlanma tarihi: 20 Kasım 2015 Cuma, 05:49

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, İstanbul’daki yabancı gazetecilerle dün İstanbul’da biraraya geldiği toplantıda, “Başkanlık sistemini içeren ve yerel yönetimlere daha fazla güç getiren yeni anayasa reformunu destekleyecek misiniz?” sorusuna, “Belki” yanıtı verdi. Bu soru, toplantıdaki yabancı gazetecilere “Maybe” diye tercüme edilirken Yüksekdağ, “Fakat bunu belki diye yanıtlamak da zor. Çünkü ortada gerçek teklif henüz yok” diye devam etti.

Yüksekdağ’ın yabancı gazetecilerle bir araya geldiği toplantı iki saat sürdü. Toplantının büyük bölümünde Yüksekdağ açıklamalar yaptı. Yabancı gazeteciler Yüksekdağ’a sadece 3 soru sordu. Diğer iki soru ve yanıtları ise şöyle: Partiniz, Türkiye’deki politik hayat için ne istiyor? YÜKSEKDAĞ: Biz her iki tarafta da silahsızlanma istiyoruz. Biz sorunları siyaset konuşarak çözmek istiyoruz, savaş istemiyoruz. İki taraflı ateşkes olabilir. HDP olarak, çatışmaların bitmesi için bir teklifiniz var mı? Yüksekdağ: Hükümetten müzakere istedik.

‘Seçim illegal’

Yüksekdağ konuşmasında ise, 13 gündür süren sokağa çıkma yasağının sürdüğü Silvan ve Suriye krizi konularıya ilgili açıklamalarda bulundu. Toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı “saray” olarak adlandıran Yüksekdağ, hükümetin 7 Haziran seçimlerinin ardından “intikam saldırısı” başlattığını savunarak, “Bize göre bu intikam saldırısı aslında hükümet darbesidir. Hükümet, Kasım ayında illegal bir seçim gerçekleştirdi. Seçim sonuçları da illegaldir” dedi. Silvan’daki sokağa çıkma yasağı sırasında Tekel, Konak ve Mescit mahallelerine girmek isterken polisin biber gazlı müdahalesine maruz kaldığını anımsatan Yüksekdağ, “Beni öldürmeye çalıştılar” iddiasında bulundu. Silvan’dan gelen haberlere ilişkin “Hükümetin eline kan bulaştı” değerlendirmesini yapan Yüksekdağ, ana muhalefet partisi olmak istediklerini de sözlerine ekledi.

A+ A-
Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Recep Tayyip Erdoğan